در برنامه های سال ۹۱ وزارت علوم عنوان شد:
توانمندسازی دانشجویان بورسیه دکتری به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه

تهران – مدیرکل بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم از اجرای برنامه توانمندسازی جامع دانشجویان بورسیه مقطع دکتری درراستای آمادگی برای خدمت در مراکز علمی و پژوهشی به عنوان عضو هیات علمی در سال ۹۱ خبر داد.

\’حسن مسلمی نایینی\’ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا ضمن تشریح برنامه های اداره کل بورس وزارت علوم در سال جدید گفت:
برنامه توانمندسازی جامع دانشجویان بورسیه دکتری با هدف دانش افزائی، ارتقای اطلاعات و تجربیات دانشجویان بورسیه و افزایش آمادگی برای خدمت در دانشگاههای کشور به اجرا در می آید.

وی آشنایی با روشها، فناوری های نوین تدریس و مدیریت کلاس، اطلاع از قوانین و مقررات استخدامی اعضای هیات علمی مورد نیاز، تبیین جایگاه و نقش اعضای هیات علمی در راستای تعلیم و تربیت دانشجو و راهنمایی لازم و افزایش مهارتها و آگاهی های لازم جهت آمادگی برای فرصتهای مطالعاتی خارج از کشور را از دیگر اهداف اجرای برنامه توانمندسازی دانشجویان بورسیه دکتری عنوان کرد.

مسلمی به برگزاری اولین گردهمایی دانشجویان بورسیه دکتری در سال گذشته اشاره کرد و گفت:
برنامه توانمند سازی این دانشجویان امسال نیز با همکاری تعدادی از استادان و دانشجویان بورسیه با برنامه ریزی و ساماندهی بهتر ادامه خواهد یافت.

وی ادامه و اتمام فعالیت های نیمه تمام سال های گذشته در سال ۹۱ را از جمله تاکیدات دولت و وزیرعلوم خواند و گفت: هدفمند کردن رساله های دانشجویان دکترای بورسیه داخل و خارج کشور در راستای نیازهای کشور نیز در برنامه امسال اداره کل بورس وزارت علوم است.

مدیرکل بورس وزارت علوم یادآور شد: از سال گذشته با توجه به اهمیت موضوع هدفمند کردن رساله های دانشجویان دکتری، وزیرعلوم با ارسال نامه ای برای رئیس جمهوری در رابطه با هدایت رساله دانشجویان بورسیه دکتری در جهت حل نیازهای کشور اعلام آمادگی کرد که در پی آن و با دستور دولت، وزارتخانه های نیرو، ارتباطات و فناوری اطلاعات، اموراقتصادی و دارایی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش، مرکزملی مطالعات جهانی شدن، شرکت ملی نفت، شرکت ملی گاز، سازمان حج و زیارت، سازمان اوقاف و امورخیریه و دیگر دستگاه ها عنوان طرحهای تحقیقاتی مورد نیاز خود را به وزارت علوم ارسال کردند که هم اکنون در حال بررسی این موضوعات و مذاکره با این دستگاهها هستیم.

وی افزود:
با توجه به پیگیری بیشتر وزارت نیرو، کمیته مشترک وزارتخانه های علوم و نیرو تشکیل شده و تعدادی از طرحهای تحقیقاتی برای ارائه به دانشجویان تعیین شده است.

مسلمی تاکید کرد:
با اجرای این طرح، دانشجویان در زمان تحصیل با مراکزی که به تخصص آنها نیاز داشته، آشنا شده و پس از فارغ التحصیلی و خدمت در دانشگاه نیز در ادامه تحقیق کاربردی رساله دکترای خود کارکرده و دانشجویان خود را نیز به این امرتشویق خواهند کرد.

وی تکمیل و راه اندازی شبکه اجتماعی مجازی دانش آموختگان و دانشجویان ایرانی با عنوان درگاه ارتباطی و خدماتی دانش آموختگان و دانشجویان با عنوان شبکه دانش را از دیگر برنامه های اداره کل بورس وزارت علوم در سال جاری برشمرد.

مسلمی هدف از راه اندازی شبکه دانش را بهره گیری حداکثری از امکانات و پتانسیل های فضای اینترنت و اتخاذ رویکرد بومی نسبت به پدیده شبکه های اجتماعی مجازی، پویایی ارتباطات و تبادل سریع اطلاعات در راستای نیل به \’فضای مجازی پاک\’، تسهیل تبادل اطلاعات و تجربیات علمی، تحصیلی و پژوهشی، منطبق با نیازها و استانداردهای ملی و بر پایه ارزش های دینی، فرهنگی و اجتماعی کشور معرفی کرد.

به گفته وی، بهره جویی از امکانات شبکه در جهت بهبود خدمات اداره کل بورس و اطلاع رسانی سریع، بی واسطه و دقیق به دانشجویان با ارسال هدفمند آخرین اخبار علمی و دانشگاهی و ارائه تازه ترین قوانین و آیین نامه های مرتبط ، اطلاعات همایش ها، کارگاه های آموزشی، گردهمایی ها و اردوهای داخل و خارج به تناسب علاقه و تخصص اعضا نیز از دیگر اهداف تشکیل شبکه اجتماعی مجازی دانش آموختگان و دانشجویان ایرانی به شمار می آید.

۰ ratings0/5