سایت آزمون دکتری ( Phd Azmoon.Net ) : مدیر گروه آینده‌پژوهی پژوهشگاه شاخص پژوه اظهار داشت: مدیریت بحران، علم رهگیری و پیش‌بینی و پیش‌گیری است و می‌تواند با اطلاع از مخاطرات پیش رو و اعلام خطر زودهنگام سالانه میلیون‌ها دلار برای کشور صرف جویی در هزینه ایجاد کند.

دکتر سعید خزایی مدیر گروه آینده ‌پژوهی پژوهشگاه شاخص پژوه رصدخانه علم و فناوری

دکتر سعید خزایی در گفتگو با خبرنامه داخلی پژوهشگاه تصریح کرد: دولت با توجه به این امر مهم باید مشوق بخش خصوصی برای ورود به این عرصه و حامی پژوهشگاه‌های کشور باشد.

وی ادامه داد: در دنیایی که سراسر دست‌خوش تغییرات و تحت تأثیر قریب‌الوقوع انواع حوادث وبلایای طبیعی است، پیشرفت کشور در آینده‌پژوهی و کنترل بحران‌های طبیعی امری مهم و از نیازهای اساسی علمی و پژوهشی کشور شمرده می‌شود.

وی تاکید کرد: در دنیای سرعت گرفتن علم و فناوری و بروز سریع پیشران‌های محیطی که با سرعت سبب تغییر محیطی می‌شوند، برای تصمیم‌گیری صحیح باید اطلاعات دقیق و طبقه‌بندی شده به‌روز در عرصه‌های مختلف اجتماعی، طبیعی، اقتصادی و فرهنگی داشت.

تربیت نسل آینده‌پژوه از اهداف محوری پژوهشگاه شاخص پژوه

این استاد دانشگاه، ایجاد پیوستگی علمی بین گذشته و آینده را نیازمند شناخت و پژوهش همه عوامل موثر در بروز رخدادهای محیطی و طبیعی دانست و افزود: تنها پژوهش آینده‌نگر است که علم بشری را در این راستا یاری می‌کند.

وی اضافه کرد: پژوهشگاه شاخص پژوه با رصد دقیق این موارد موج علمی جدیدی در کشور ایجاد کرده است.

خزایی، کشف کاهش اثر بحران‌های طبیعی و زیست‌محیطی را یکی از شاخص‌های مدیریت بحران برشمرد و گفت: آینده‌پژوهی نیز کمک قابل‌توجهی برای مدیریت بحران‌ها و عواملی محیطی موثر در آینده دارد.

وی ادامه داد: تربیت نسل آینده‌پژوه از اهداف محوری پژوهشگاه شاخص پژوه است که برای مدیریت بحران‌های طبیعی آینده از طریق حمایت از پژوهش محوری در حال انجام است.

مدیر گروه آینده‌پژوهی پژوهشگاه شاخص پژوه در ادامه بیان کرد: رصدخانه علم و فناوری پژوهشگاه شاخص پژوه به صورت هدفمند علائم محیطی متغیر در آینده را رصد کرده تا مواردی را که در شکل‌گیری بحران در آینده نقش دارند را شناسایی و برای مدیریت بحران وارد تصمیم‌گیری‌ها و پژوهش‌های ثانویه علمی مرکزکند.

وی تصریح کرد: داشتن آینده‌پژوهی در عرصه استراتژیک و کسب‌وکار سبب تحول اقتصادی و اجتماعی کشور می شود و این دانش نوبنیاد از اصول غیرقابل‌انکار در موفقیت کشورهای توسعه‌یافته جهان است.

وی با بیان اینکه آینده‌پژوهی در دنیا نوپدید و در کشور ما ناشناخته است و ما یک دهه از دنیای غرب در آینده‌پژوهی عقب هستیم افزود: درحالی‌که در غرب این دانش به سیاست و اقتصاد و کسب‌وکارشان واردشده، کشور ما هنوز در مرحله اطلاع‌رسانی و شناخت این دانش مهم وکلیدی است.
نیاز کشور به رصدخانه‌های تخصصی /«شاخص پژوه» الگوی جامعه علمی قرار گیرد

خزایی عنوان کرد: علی‌رغم اینکه در بسیاری از کشورهای جهان انواع رصدخانه‌های تخصصی برای اهداف ویژه و انجام مأموریت‌های خاص ایجادشده، در ایران هنوز اقبال عمومی برای حمایت از این طرح‌ها وجود ندارد و جا دارد دولت و وزارت علوم اهتمام ویژه به این بخش داشته باشد.

وی ادامه داد: شاخص پژوه به عنوان اولین پژوهشگاه و رصدخانه بخش خصوصی مدل‌ها و معیارهایی در پژوهش مدیریت بحران پایه نهاده که جا دارد سر مشق سازمان‌های علمی و دانشگاهی در سراسر کشور قرار گیرد و بخش خصوصی بیشتر به این عرصه وارد شود.

وی با اشاره به اینکه، آینده‌پژوهی و مدیریت بحران‌های آینده به ما فرصت واکنش در برابر اتفاقات وبلایای طبیعی می‌دهد و رخدادها را ملایم و قابل‌کنترل می‌کند، اظهار کرد: کشف سیگنال های ضعیف از رخدادهای آینده و پیش‌بینی تقویت اثر آن‌ها در آینده، ما را نه تنها دچار خسارت و حسرت در برابر وقوع بحران‌ها نمی‌کند بلکه فرصت های زیادی نیز در عرصه‌های مهم برای پیشرفت کشور مهیا می‌کند و ما را در برابر حوادث طبیعی بیمه می‌کنند واثر آن‌ها را تخفیف می‌دهد.

وی یادآور شد: رصدخانه‌ها در قالب پویش محیطی در حوضه مدیریت بحران و آمادگی در برابر حوادث، به ما فرصت کافی برای اتخاذ تدابیر لازم برای ایمنی و دفاع در مقابل حوادث و بحران های محیطی می‌دهد.

کسب‌وکارهای آینده پژوهانه و تبدیل تهدیدها به فرصت

این استاد آینده‌پژوهی ادامه داد: رصدخانه‌های علم و فناوری به دنبال بررسی محیط دور و نزدیک و تشخیص فرصت‌ها و تهدیدهای آن هستند، در برخی جوامع نگاه‌ها تهدید محور است ولی در عرصه علم باید نگاه ما منطق محور باشد و با دقت و استدلال تغییرات و فرصت‌ها را واکاوی کند.

خزایی تاکید کرد: فرصت های کشف‌شده در مدیریت بحران های آینده را می‌توان به صورت کسب‌وکارهای مفیدی به جامعه معرفی کرد و از این طریق روند افزایش امید به زندگی و مقاومت در برابر بحران‌ها را افزایش داد و محصولات مفیدی ساخته و خدمات موثری به آینده ارائه کرد.

وی افزود: ارتباط پژوهش محور محیط های دانشگاهی با صنعت می‌تواند در تولید ثروت بیشتر برای کشور و اجرایی شدن پژوهش‌ها موثر باشد و برخی مشکلات مثل هوای آلوده را از طریق ارائه پژوهش به صنایع برای اعمال شاخص های زیست‌محیطی حل کند.

وی با ذکر این مطلب که اقتصاد کشور ما برای رهایی از بحران باید در پژوهش‌ها به دنبال چاره بگردد و از متخصصین علمی استفاده کرده و راهکار علمی از دانشگاه بخواهد، گفت: ایجاد رقابت بین بخش خصوصی و عادلانه کردن روند تولید و سرمایه‌گذاری نیز یکی از روش‌های نجات اقتصادهای مشکل‌دار است.

وی تصریح کرد: ما عموماً برای تصمیم‌گیری های بهتر به اطلاعات خوب نیاز داریم و مخاطرات امروز ما به کاوش و پژوهش رصدخانه‌های تخصصی نیاز دارد که باید در افزایش آن‌ها همت کرد.

«شاخص پژوه» ویترین ایجاد مفهوم برای پژوهش کشور است

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه شاخص پژوه معتقد است: در عرصه فرهنگ وفناورانه و ترسیم تهدیدها و فرصت های آینده و تربیت آینده‌پژوهان، پژوهشگاه شاخص پژوه ویترین ایجاد مفهوم برای پژوهش کشور است.

خزایی با بیان این مطلب که شاخص پژوه اساس فعالیت خود را بر پژوهش های تقاضا محور و مورد نیاز جامعه قرار داده و به این ترتیب به یک جبهه عملیاتی با سلاح پژوهش کاربردی تبدیل شده است، خاطرنشان کرد: افق پیش روی پژوهشگاه و رصدخانه شاخص پژوه بسیار روشن است و حمایت های ارگانهای دولتی و ایجاد تسهیلات برای این بخش می‌تواند سبب افزایش تمایل بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در علم و پژوهش شود.

سایت آزمون دکتری : www.PhdAzmoon.Net

عضویت در خبرنامه پی اچ دی آزمون