دانشگاه اکسفورد برای اولین بار و در تاریخ ۸۰۰ ساله خود یک زن را به عنوان ریاست این دانشگاه پذیرفت.

« لوئیس ریچاردسون » – استاد علوم سیاسی و رئیس فعلی دانشگاه سنت اندروز با شروع سال میلادی جایگزین رئیس کنونی آکسفورد خواهد شد. وی در حالی به ریاست یکی از برترین دانشگاه های دنیا نائل خواهد شد که دویست و نود و هفتمین نفر و اولین زن رئیس آکسفورد خواهد بود.

وی در کارنامه فعالیت های خود ریاست بر دانشگاه سنت اندروز، معتبرترین دانشگاه اسکاتلند و موسسه مطالعات پیشرفته رادکلیف ( Radcliffe Institute ) در دانشگاه هاروارد را برعهده داشته است. ریچاردسون ۵۶ ساله دکتری خود را در رشته علوم سیاسی از دانشگاه هاروارد و کارشناسی ارشدش را از دانشگاه UCLA دریافت کرده است.

وی متولد واترفورد در کشور ایرلند است. ریچاردسون در رابطه با این انتصاب به خبرنگار گاردین گفت : « من مشتاقانه منتظر روزی بودم که یک زن به این سمت منصوب شود زیرا دانشگاه ها نیز همانند بسیاری از شغل ها هرمی شکل بوده و زنان در پست و جایگاه های مهم دیده نمی شوند.»

گفتنی است اولین بار و در سال ۱۸۷۵ بود که اجازه تدریس و آزمون از خانم‌ها در دانشگاه آکسفورد حالت رسمی پیدا کرد. در ابتدا چهار دانشکده خانم‌ها در سال‌های ۱۸۷۸، ۱۸۷۹، ۱۸۸۶ و ۱۸۹۳ تشکیل شد.

دانشگاه آکسفورد از دانشگاه‌هایی بود که بخاطر فقط مردانه بودنش شناخته می‌شد و به همین دلیل تا اکتبر ۱۹۲۰ خانم‌ها حق داشتن عضویت کامل این دانشگاه را نداشتند. همچنین چهار دانشکده فقط مردانه به نام‌های براسنوز، جیزز، وادهام و سنت کاترین جزء اولین دانشکده‌هایی بودند که شروع به پذیرش خانم‌ها نیز کردند.

در سال ۲۰۰۸ نیز تنها دانشکده تک جنسیتی آکسفورد به نام سنت هیلدا که جنسیت پذیرشش فقط خانم‌ها بود نیز شروع به پذیرش آقایان کرد که از این سال به بعد تمام کالج‌ها به شکل مخلط درآمد.

دانشگاه آکسفورد

استاد علوم سیاسی و رئیس فعلی دانشگاه سنت اندروز رئیس آکسفورد برترین دانشگاه های دنیا دکتری رشته علوم سیاسی دانشگاه هاروارد دانشگاه UCLA دانشگاه اکسفورد university of oxford