سایت‌‌آزمون‌دکتری‌ ( www.PhdAzmoon.Net ) اخبار دانشگاه‌ علمی کاربردی : تقاضا محور بودن ویژگی اصلی مراکز علمی کاربردی

تقاضا محور بودن ویژگی اصلی مراکز علمی کاربردی

رئیس دانشگاه علمی – کاربردی البرز تاکید کرد: دانشگاه‌ های علمی – کاربردی تقاضا محور هستند و براساس نیاز مخاطبان راه اندازی می‌شوند.

سید صاحب سادات حسینی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه البرز، با بیان این مطلب افزود: هرسازمان و یا صنعتی که برای آموزش کارکنانش احساس نیاز کند می‌تواند درخواستی مبنی بر راه‌اندازی مرکز علمی – کاربردی ارائه کند، سپس این درخواست در شورای برنامه‌ریزی وزارت علوم بررسی می‌شود و درصورت تایید اقدامات لازم برای راه‌اندازی دانشگاه مذکور انجام می‌شود.
وی گفت: بعد از اخذ مجوز، اقدامات لازم برای تعیین فصول درسی، تامین استاد و تجهیزات و امکانات مورد نیاز مرکز نیز انجام می‌شود.
وی به نقش مراکز علمی – کاربردی در فرایند پژوهش کشور اشاره کرد و گفت: مراکز علمی – کاربردی دانشگاه‌های نسل سوم هستند که آموزش، پژوهش و کارآفرینی رابا هم ترکیب می‌کنند.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی البرز گفت:‌ در دانشگاه های نسل اول بر آموزش صرف تاکید می ‌شود و در دانشگاه‌ های نسل دوم، درکنار آموزش، پژوهش محوری نیز مبنا قرار می‌گیرد.
این مسئول افزود: آنچه مراکز علمی – کاربردی را از دانشگاه‌های نسل اول و دوم جدا می‌کند توجه ویژه به کارآفرینی است.

دانشجویان مراکز علمی کاربردی

سادات حسینی توضیح داد: اکثر دانشجویان مراکز علمی – کاربردی شاغل هستند و یا قبلا تجربه کار در شرکت، کارخانه و سایر محیط‌های کاری را داشته‌اند.
وی گفت: این افراد وقتی وارد دانشگاه می ‌شوند تجربه عملی خود را با دانش تئوری ترکیب می‌ کنند که درنهایت منجر به بروز خلاقیت و کارآفرینی می‌شود.

این‌ مسئول افزود: سالانه چندین اختراع توسط دانشجویان مراکز علمی – کاربردی کشور به ثبت می‌رسد که این نشان دهنده موفقیت این مراکز دربارورکردن حس کارآفرینی دانشجویان است.
وی اضافه کرد: مراکز علمی کاربردی به دنبال بومی کردن تکنولوژی هستند این درحالی است که سایر دانشگاه‌ها اغلب ارائه مقاله و چاپ آنها اکتفا می‌کنند.
رئیس دانشگاه علمی کاربردی البرز اضافه کرد: درحال حاضر حدود ۶۰۰ هزار دانشجو در مراکز علمی – کاربردی کشور مشغول به تحصیل هستند.

مراکز علمی کاربردی دولتی

وی توضیح داد: علی رغم این که مراکز علمی – کاربردی دولتی هستند ولی هیچ هزینه‌ای به دولت تحمیل نمی‌ کنند و صفر تا صد منابع مالی مورد نیاز خود را از محل شهریه‌ها تامین می‌کنند.
وی گفت:‌مدرک مراکز علمی – کاربردی مورد تایید وزارت علوم است و فارغ التحصیلان هیچ مشکلی در ارائه این مدرک نخواهند داشت.
سادات حسینی در ادامه به شرکت مرکز علمی کاربردی در نمایشگاه هفته پژوهش اشاره کرد و گفت:‌ در این نمایشگاه ۲۲ مرکز علمی – کاربردی استان شرکت کرده‌اند که درمجموع ۱۰۰ محصول ارائه داده‌اند.
وی در پایان گفت: این محصولات در بخش‌ های صنعت، هنر و کشاورزی در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته است.