سایت آزمون دکتری (PhdAzmoon.Net) : به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه شاخص پژوه ، دکترا میر محمود زاده ،رئیس پژوهشگاه مهندسی بحران های طبیعی شاخص پژوه و عضو کمیته آب این پژوهشگاه، با اشاره به اینکه «آب و انرژی» به عنوان شعار روز جهانی آب در سال 2014 که مقارن با دوم فرودین ماه بود اعلام شد، با توجه به اینکه بخش امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (UNDESA)، دهه 2005 تا 2015 را با عنوان “آب برای زندگی” معرفی کرده است، اعلام داشت، هدف از انتخاب این شعار ، تسهیل توسعه سیاست ها و چارچوب های میانبری است که بتواند پلی میان وزارتخانه ها و بخش ها ایجاد کرده و آنها را به سمت امنیت انرژی و استفاده پایدار آب در یک اقتصاد سبز سوق دهد.
وی با بیان اینکه آب یکی از بزرگترین چالش‌های قرن حاضر و بحران چند وجهی نیم قرن آینده است که می‌تواند سرمنشاء بسیاری از تحولات مثبت و منفی جهان قرار گیرد، افزود 5/97 درصد آب کره زمین در دریاها و دریاچه‌ها است که آب شور را تشکیل می‌دهد. 5/2 درصد باقیمانده آب شیرینی است که در زمین وجود دارد که از آن ۳/۰ درصد آب رودخانه‌ها 8/30 درصد آب‌های زیرزمینی و 9/68درصد یخچال‌ها و پوشش دائمی برف کوهها است.
بنابراین بین توان تأمین آب و شدت تقاضا در جهان خلایی وجود دارد که بحران آفرین است. هنگامی که این عدم تعادل با مجموعه راهکارهای مدیریتی قابل مهار نباشد زبان مفاهمه در بخش آب تبدیل به زبان مخاصمه خواهد شد؛ چه در بعد محلی، منطقه‌ای،‌ ملی و چه در بعد جهانی.
وی با بیان اینکه بخش عمد‌ه‌ای از عدم تعادل در منابع آب ناشی از چرخه آب‌شناسی و محدودیت طبیعی منابع آب بوده و بخش دیگر تأثیرگذاری اقدامات و فعالیت‌های انسان بر روی منابع آب است.بنابراین محدودیت ذاتی منابع آب، خشکسالی، افزایش جمعیت، بهره‌برداری بی‌رویه از منابع و ذخایر موجود و در نتیجه افت آبهای زیرزمینی و اثرات تخریبی فعالیت انسان بر محیط زیست جملگی زمینه‌ساز چالش‌های سنگینی در امر بهره‌گیری از منابع آب شیرین است. که در کمیته آب پژوهشگاه شاخص پژوه نیز با تمرکز بر همه این موارد ،اعضائ این کمیته با تخصص های متنوع و مرتبط با مسائل و چالش های بحران آب از ابعاد مختلف به بررسی این چالش ها از منظر علمی می پردازند.
محمودزاده با اشاره به پیام مدیرکل یونسکو به مناسبت روز جهانی آب در ۲۲ مارس ۲۰۱۴ (دوم فروردین ۱۳۹۳) با شعار «آب و انرژی« از آب به عنوان عنصر اساسی حیات و وجه مشترک تمامی چالش های توسعه پایدار یاد کرد.

نقش آب در توسعه پایدار و وضعیت آب در ایران

ایشان تاکید نمود،بحران آب در ایران می رود که فلات ایران را در ۴۰ سال آینده به یک سرزمین خشک و فاقد حیات تبدیل کند.
وی با اشاره به نتایج تحقیقات بدست آمده افزود ایران امروز از دو راه باعث کاهش منابع آب طبیعی می‌شود. یکی از طریق نابود کردن جنگل‌ها و پوشش گیاهی زمین که از ذخیره سازان آب‌های زیر زمینی به شمار می‌آیند و دیگر از طریق برداشت بی‌اندازه آب همراه با آلوده کردن منابع آبی که افزایش جمعیت می‌تواند در هر دو مورد اثر تشدید کننده داشته باشد.
وی در پایان با ابراز نگرانی در خصوص وضعیت آب ، تاکید کرد این وظیفه دولت و سازمان‌های مسئول است که در برنامه‌ریزی‌های کوتاه و بلند مدت خود به حفاظت آب و بهره برداری صحیح از آن توجه داشته و تصمیمات خود را بر این مبنا اتخاذ کنند. در غیر این‌صورت تشدید بحران آب در سال‌های آینده، با توجه به افزایش جمعیت، افزایش آلودگی‌ها، تخریب جنگل‌ها و پوشش گیاهی و خشکسالی اجتناب ناپذیر خواهد بود. با این حال کمیته آب پژوهشگاه نیز به عنوان یک نهاد علمی و دانشگاهی آمادگی خود را در رفع این بحران اعلام می دارد. وی در پایان با این سوال تامل برانگیز که آیا واقعاً در چنین شرایطی ارزش واقعی آب برای کشوری که در منطقه‌ای خشک قرار گرفته حتی بیش از نفت و تمام درآمد آن است؟! بیان داشت که در سال جدید کمیته انرژی های نو در پژوهشگاه شاخص پژوه در کنار کمیته آب فعالیت خود را آغاز خواهد نمود.

سایت آزمون دکتری : www.PhdAzmoon.Net

عضویت در خبرنامه پی اچ دی آزمون