اولین کارگاه تخصصی بورس تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری EMA”” Erasmus Mundus Students and Alumni Association به همت باشگاه پژوهشگران جوان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و با حضور فارغ التحصیلان این پروژه علمی برگزار شد.
منصور حاج باقری از دانشجویان فارغ التحصیل پروژه علمی “Erasmus Mundus”با بیان اینکه در این طرح دانشجویان بورسیه بصورت مشترک در چند دانشگاه اروپایی تحصیلات تکمیلی خود را طی می کنند، افزایش کیفیت تحصیلات تکمیلی، افزایش امکان دسترسی به دانشگاه های معتبر اروپایی بطور همزمان را ازمهمترین اهداف آن خواند.
حاج باقری با اشاره به اینکه پروژه “Erasmus Mundus ” از سال 2004 در کشور آغاز شده است تصریح کرد: در فازاول 7 هزار بورس تحصیلی برای 50 دانشگاه مختلف اروپایی در نظر و انجام گرفته است.
وی گفت: واژه اراسموس موندوس از اراسموس که بر گرفته از زندگی دانشمند قرن ۱۵ می باشد و مدارج علمی خود را در مدارس کشور های مختلف کسب کرد و موندوس که بیانگر جهانی بودن این پروژه علمی است ، تشکیل شده است.
منصور حاج باقری با بیان اینکه این پروژه در سال ۲۰۰۸ وارد فاز دوم شد و علاوه بر افزایش ظرفیت در مقطع کارشناسی ارشد، تعداد ۳۴ رشته در مقطع دکتری نیز بر آن افزوده شد گفت: بیش از ۵۳ هزار بورس تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد ، ۴۵۰ بورس تحصیلی برای مقطع دکتری و نزدیک به ۲ هزار بورس تحصیلی برای اساتید در نظر گرفته شد.
وی به انجمن EMA اشاره کرد و ادامه داد: انجمن EMA در حقیقت انجمن دانشجویان فارغ التحصیل پروژه ی اراسموس موندوس بوده و این انجمن مسئولیت برقراری اتصال و ارتقاء برنامه های این پروژه را دارد و یکی از مهمترین وظایف این انجمن ، اطلاع رسانی در نقاط مختلف جهان است.
مهتاب معلمی از انجمن دانشجویان فارغ التحصیل “Erasmus Mundus” در کارگاه تخصصی Erasmus Mundus students and Alumni Association”” گفت: از مهمترین اهداف این پروژه علمی می توان به ایجاد شبکه های حرفه ای بین دانشجویان و اساتید و ترویج و پشتیبانی معنوی از فارغ التحصیلان و دانشجویان اشاره کرد.
پِرسیا محسنی از دیگر اعضای انجمن دانشجویان فارغ التحصیل “Erasmus Mundus” در رشته مدیریت پروژه های میراث فرهنگی نیز در این کارگاه گفت: این دوره های علمی فرصت مناسبی برای شرکت در کنفرانس های علمی با زبان های مختلف در کشور های گوناگون ، دسترسی به کتابخانه های معتبر جهان و همچنین دسترسی به اساتید مختلف دنیا را به دانشجویان می دهد.
وی جابجایی ها و نقل مکان های متعدد دانشجویان در این پروژه در دانشگاه های مختلف را موجب خستگی و عدم تمرکز دانشجویان بر روی مباحث درسی عنوان کرد و این عامل را از معایب پروژه Erasmus Mundus دانست .
حسام طاهری دانشجوی دکتری ریاضی در کشور آلمان و عضو انجمن دانشجویان فارغ التحصیل Erasmus Mundus گفت: در پروژه EMA Erasmus Mundus students and Alumni Association”” یک هزار دانشگاه در 170 رشته با 12 هزار دانشجو از 140 کشور مختلف فعالیت می کنند.
وی با بیان این مطلب که تأکید این پروژه بر روی مقطع کارشناسی ارشد است گفت: در این پروژه تنها یکی از دانشگاه ها وظیفه اعطای مدرک به دانشجو را دارد.
طاهری انتخاب دانشجویان در پروژه EMA را بر اساس رقابت علمی دانست و گفت: 85 درصد دوره های علمی این پروژه به زبان انگلیسی است. در پروژه ی اراسموس برنامه ای جامع تدوین شده که دانشجویان از تمام کشورهای جهان بتوانند در این دوره ها شرکت کنند.
امیر خسروجردی رئیس باشگاه پژوهشگران جوان واحد علوم و تحقیقات نیز در این نشست تخصصی به چگونگی و مراحل پذیرش دانشجو در پروژه EMA اشاره کرد و گفت: اخذ پذیرش دانشجویان به ترتیب پس از ثبت نام از طریق سایت EMA، ارسال مدارک ، پرینت بصورت آنلاین ، ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی ، استعلام بورس از دانشگاه آزاد اسلامی بعنوان یکی از طرفین دارای تفاهم نامه پذیرش دانشجو از این بورس صورت می گیرد.
وی افزود: تاکنون حدود ۴۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در این پروژه پذیرش شده اند.