سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.net ) – رییس دانشگاه امیرکبیر درباره رای دیوان عدالت اداری مبنی بر دو سال انفصال از خدمت وی در پی شکایت یکی از دانشجویان این دانشگاه توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش ایسنا ، علیرضا رهایی در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه ما در سطح دانشگاه مقرراتی برای ورود و تحصیل در یک رشته داریم، گفت: مسئولین و اعضای هیات علمی نیز باید بر روی این مقررات تاکید و پافشاری داشته باشند.

وی افزود: ممکن است مواردی نیز مثل شکایت این فرد وجود داشته باشد که در مرحله اول آزمون دکتری قبول شده اما در مرحله مصاحبه نمره لازم را نیاورده است، بنابراین بالطبع بعضی از این افراد به دیوان عدالت اداری مراجعه و شکایت می‌کنند و احکامی نیز صادر می‌شود.

فریدون مددی - دانشگاه امیرکبیر

رهایی با بیان اینکه دانشگاه لایحه دفاعیه خود و استدلال‌هایش را در ارتباط با تاکید بر مقررات آموزشی ارائه کرده است، تصریح کرد: این دفاعیه بررسی خواهد شد و پس از آن رای نهایی دیوان اعلام می‌شود.

رییس دانشگاه امیرکبیر درباره اینکه شاکی این پرونده مدعی شده است که دفاعیه دانشگاه پس از تاریخ مقرر به دیوان ارسال شده است، گفت: چنین موضوعی صحت ندارد و ما گزارش را در موعد مقرر ارائه کردیم که در حال حاضر نیز در بخش تجدید نظر در حال رسیدگی است.

وی با بیان اینکه موعد رسیدگی به تجدید نظر را دیوان عدالت اداری تعیین می‌کند، اظهار کرد: ممکن است طی چند هفته آینده موعد رسیدگی فرا برسد که من فکر می‌کنم مسئولان دیوان هم به مقررات آموزش عالی توجه می‌کنند، چرا که ما مقرراتی برای ورود و پذیرش دانشجو داریم که نمی‌تواند تبدیل به استثنائات شود.

ماجرای شکایت فریدون مددی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه امیرکبیر

دکتری امیرکبیر

به گزارش خبرنگار مهر، فریدون مددی دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران دانشگاه صنعتی امیرکبیر ورودی سال۸۲ این دانشگاه است که سال ۸۴ پایان‌ نامه کارشناسی ارشد خود با استاد راهنمایی دکتر علیرضا رهایی ریاست دانشگاه صنعتی امیرکبیر به اتمام رسانده ولی از سال 85 تاکنون به دلیل ممانعت رئیس دانشگاه از برگزاری جلسه دفاعیه این دانشجو هنوز نتوانسته از پایان نامه خود دفاع کند.

وی به خبرنگار مهر اعلام کرد: برهمین اساس به دیوان عدالت اداری شکایت کردم و دیوان هم پس از بررسی مساله رای قاطع را صادر کرد که که من بتوانم از پایان نامه خود دفاع کنم که دکتر رهایی  تمکین نکرد برای همین 20 آذر91 به وزارت علوم مراجعه کردم که آنها نیز اعلام کردند رای باید اجرایی شود که باز دکتر رهایی تمکین نکرد و در نهایت در تابستان سال جاری اعلام کردند که می توانم از پایان نامه دفاع کنم بعد از واریز پول باز هم دکتر رهایی با حاضر نشدن در جلسه اجازه دفاع به من ندادند و حتی نگذاشتند استاد راهنمای دیگر در جلسه حاضر شوند.

این دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: این درحالی است که خود دکتر رهایی پروپزال من را نوشته اند، خود وی پایان نامه من را مطالعه کردند و چند ایراد گرفتند که بعد از رفع ایرادات وقتی پایان نامه را به وی ارجاع دادم حدود دو سه سال هیچ توجهی نکرد. برای همین شکایت کردم، همچنین یک گزارش به دکتر زاهدی وزیر علوم وقت ارایه دادم، دکتر زاهدی  دستور دادند، کمیسیون موارد خاص 10 مراد 88 آن را بررسی کند، که دکتر رهایی تمکین نکرد.

همچنین در دوره دکتر کامران دانشجو وزیر علوم دولت دهم از دکتر ملاباشی معاون دانشجویی وزارت علوم خواست این مساله را پیگیری کند که وی در تاریخ  15 مهر 89  نامه ای نوشتند و از دکتر رهایی خواستند که به رای کمیسیون موارد خاص را اجرایی کنند که وی نپذیرفت و تمکین نکرد.

بر همین اساس شعبه سوم دیوان عدالت اداری به موجب دادنامه شماره۳۰۱۲۹۸ _۱۳۸۹٫۱۱٫۴حکم  انفصال از خدمت دکتر علی رضا رهایی به مدت دو سال را صادر کرد.

همچنین چندی پیش شعبه دوم دیوان عدالت اداری،‌ حکم انفصال از خدمت دکتر علی رضا رهایی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر را پس از شکایت سینا صفایی دانشجوی پذیرفته شده مقطع دکترای مهندسی و مدیریت ساخت دانشگاه صنعتی امیرکبیر صادر کرد، براساس گفته های این دانشجو از سال 1388 تاکنون به دلیل ممانعت علیرضا رهایی، رئیس دانشگاه اجازه ثبت نام و حضور در کلاس درس را نداشته است.

توضیحات رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر به دنبال رسانه ای شدن حکم انفصال از خدمتش

خبرگزاری مهر – رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر به دنبال رسانه ای شدن حکم انفصال از خدمتش توسط ۲ دانشجو توضیحاتی را در این زمینه ارائه داد و گفت: آموزش عالی برای پذیرش دانشجو مقررات دارد و نمی توان از آنها سرپیچی کرد.

دکتر علیرضا رهایی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر درحاشیه برگزاری جشن دانشجویان جدیدالورود دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص گفت: دانشگاه‌ها از یک سری مقررات پیروی می کنند که برای ورود به یک رشته و تحصیل درآن رشته، این مقرارت باید توسط مسئولان و اعضای هیات علمی دانشگاه رعایت شود و اعضای هیات علمی و مسئولان باید برروی اجرایی شدن آن تاکید و پافشاری کنند.

وی افزود: داوطلبی که قصد داشته وارد دوره دکتری شود در مرحله اول پذیرفته شده ولی در مرحله مصاحبه تخصصی پذیرفته نشده برهمین اساس برخی از افراد به دیوان  عدالت اداری و یا بخش های دیگر مراجعه کرده شکایت می کنند که احکامی برای آنها صادر می شود اما دانشگاه برای این احکام لایحه های دفاعی خود و استدلال های خود را مبنی بر تاکید بر مقررات آموزشی ارایه کرده که رسیدگی می شود.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر درخصوص این سئوال که اعلام شده که دانشگاه امیرکبیر بعد از ۲۰ روز، درخواست تجدید نظر خود را ارایه کرده است، گفت: خیر، در موعد مقرر ارایه شده و دربخش تجدید نظر در حال رسیدگی است و در زمان خود نتیجه اعلام می شود.

وی افزود: ما استدلال‌های خود را در لایحه دفاعیه ارایه کرده ایم و فکر می کنم مسئولان دیوان نیز به مقرارت آموزش عالی توجه می کنند به هرحال یک سری مقررات برای ورود و پذیرش داریم که نمی تواند به یک سری استثنائات تبدیل شود.

توضیح روابط عمومی دانشگاه امیرکبیر

بختیاری مدیر روابط عمومی دانشگاه امیرکبیر در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه این دانشجو در زمان پذیرش غیرمتمرکز و به صورت آزمون دکتری داخلی در این دانشگاه قبول شده است ، گفت: وی مرحله اول آزمون کتبی را پذیرفته شد و توصیه‌ای نیز از اساتید گرفت که اگر در مصاحبه پذیرفته شد، یکی از آنها را به عنوان استاد راهنمای خود معرفی کند.

وی با بیان اینکه این دانشجو در مصاحبه علمی قبول نشد، تصریح کرد: اما این دانشجو به دیوان عدالت اداری شکایت کرد و توانست رای دیوان را مبنی بر دستور ثبت‌نام او در دانشگاه بگیرد.

بختیاری با بیان اینکه دانشگاه امیرکبیر با این وجود از ثبت‌نام او در دانشگاه بر اساس رای دیوان تمکین کرد، گفت: این دانشجو را در دانشگاه ثبت‌نام کردیم و برای او شماره دانشجویی نیز صادر شد، اما پذیرش دکتری به گونه‌ای است که استاد راهنما باید ظرفیت پذیرش دانشجو و موافقت 100 درصدی برای کار کردن با یک دانشجو را داشته باشد.

وی افزود: بنابراین نیاز است که استاد راهنما به صورت رسمی اعلام کند که این دانشجو را می‌خواهد، اما در حال حاضر هیچ استادی یا حاضر نیست این دانشجو را قبول کند و یا ظرفیت پذیرش او را ندارد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه امیرکبیر تاکید کرد: از اختیارات رییس دانشگاه هم نیست که بتواند این دانشجو را به استادی تحمیل کند، بلکه دانشجو باید خودش با یک استاد راهنما به توافق رسیده و این موضوع را استاد راهنما باید کتبا اعلام کند.

بختیاری خاطرنشان کرد: از طرف دیگر این دانشجو جزو سهمیه بورسیه‌ های ما بوده و باید یک سازمان را برای پرداخت شهریه‌اش به دانشگاه پیدا و معرفی کند که این کار نیز انجام نشده است.

وی همچنین با گله‌مندی از برخی رسانه‌ها به دلیل پخش این خبر، گفت: در حال حاضر دیوان عدالت اداری رای به انفصال از خدمت دکتر رهایی داده است، اما حکمی که دیوان عدالت اداری صادر کرده، به صورت محرمانه بوده و بهتر بود که رسانه‌ها در این موضوع ورود پیدا نمی‌کردند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه دفتر حقوقی دانشگاه در حال حاضر نامه درخواست تجدیدنظر و توضیحات لازم در این باره را به دیوان عدالت اداری ارسال کرده است، تصریح کرد: ما انتظار داریم که جانب امانت‌داری انجام شود تا زمانی که رای به مرحله قطعی برسد.