جزییات ثبت نام داوطلبان مرحله افزایش ظرفیت آزمون دکتری ۹۰ اعلام شد
قائم مقام سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه سه هزار دانشجوی جدید در مرحله افزایش ظرفیت آزمون نیمه متمرکز دکتری سال ۱۳۹۰ پذیرفته می‌شوند، جزییات ثبت نام داوطلبان در این مرحله را تشریح کرد.
«ابراهیم خدایی» روز یکشنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: براساس آخرین آمار، دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی مجری دوره‌های دکتری برای پذیرش‌ دانشجو در رشته‌محل‌های جدید و یا افزایش ظرفیت برخی از کد رشته محل‌های آزمون‌ ورودی‌ دوره‌های دکتری تخصصی نیمه متمرکز سال‌ ۱۳۹۰ را سه هزار نفر اعلام آمادگی کرده‌اند.
به گفته وی، افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری در اغلب رشته‌هایی که آزمون دکتری امسال در آن‌ها برگزار شده، صورت می‌گیرد و فهرست این رشته‌ها بر روی پایگاه اینترنتی سازمان سنجش به نشانی www. sanjesh. org قابل مشاهده است.
خدایی خاطرنشان کرد: منحصرا داوطلبانی که در آزمون دکتری سال ۹۰ حاضر در جلسه آزمون بوده و در ردیف پذیرفته شدگان نهایی قرار نگرفته‌اند، حق انتخاب کد رشته محل‌های مرحله افزایش ظرفیت را دارند و داوطلبانی‌ که‌ اسامی‌ آنان‌ به‌ عنوان‌ پذیرفته‌ شده‌ نهایی‌ در یکی‌ از کد رشته‌ محل های‌ تحصیلی‌ اعلام‌ شده ‌است، ‌ نمی‌توانند در این مرحله انتخاب رشته کنند.
وی زمان ثبت نام متقاضیان مرحله افزایش ظرفیت آزمون دکتری سال ۹۰ را از ۲۰ تا ۲۳ آذر ماه اعلام کرد و گفت: هر داوطلب در مرحله افزایش ظرفیت فقط می‌تواند در‌‌ همان رشته‌ای که در آزمون دکتری امسال شرکت کرده است انتخاب رشته کند و در آن‌ دسته‌ از کد رشته‌ های‌ امتحانی‌ که‌ ظرفیت‌ اعلام‌ شده‌ بیش‌ از یک‌ محل‌ تحصیل‌ باشد، داوطلبان‌ درصورت‌ تمایل ‌می‌توانند حداکثر تا پنج کد رشته محل را به ترتیب‌ اولویت، انتخاب‌ ‌کنند.
معاون فنی و آماری سازمان سنجش درمورد نحوه ثبت نام در مرحله افزایش ظرفیت دکتری توضیح داد: داوطلبان متقاضی لازم است در مهلت تعیین شده به پایگاه اینترنتی سازمان سنجش مراجعه کرده و قبل از انتخاب رشته، مبلغ ۲۸ هزار ریال از طریق سامانه پرداخت اینترنتی بپردازند و سپس نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند.
وی درخصوص سهمیه مربیان دانشگاه‌ها در آزمون دکتری نیز گفت: مربیان رسمی (آزمایشی و قطعی) و پیمانی دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین مربیان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی وپژوهشی وابسته به دستگاه‌های اجرایی، غیردولتی غیرانتفاعی و آزاد اسلامی درصورتیکه مراتب عضویت آن‌ها در هیات علمی توسط هیات مرکزی و یا هیات ممیزه منصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام شده باشد، با حداقل سه سال سابقه کار به عنوان هیات علمی می‌توانند از سهمیه مربوط در دوره‌های دکتری داخل بهره‌مند شوند.
خدایی یادآور شد: مربیان پیمانی حداقل با سه سال سابقه کار پیمانی تا اسفند ماه سال ۱۳۸۹ مجاز به استفاده از این سهمیه هستند و طرح خدمت سربازی نیز جزو سنوات سابقه کار پیمانی محسوب نمی‌شود.
وی ادامه داد: گـزینش‌ نهایی‌ در هریک‌ از کد رشته‌‌های تحصیلی‌ اعلام شده در مرحه افزایش ظرفیت دکتری، مطابق‌ شرایط وضوابط مندرج‌ در اطلاعیه‌های قبلی آزمون‌ دکتری تخصصی سال ۱۳۹۰ انجام‌ خواهد شد.
قائم مقام سازمان سنجش، زمان اعلام اسامی معرفی شدگان مرحله افزایش ظرفیت آزمون دکتری سال ۹۰ را تا ۱۵ دی ماه ذکر کرد و گفت: پس از اعلام اسامی در این مرحله که به صورت چندبرابر ظرفیت انجام می‌گیرد، دانشگاه‌ها با انجام مصاحبه و دیگر مراحل گزینش، نسبت به انتخاب افراد نهایی اقدام می‌کنند.
وی با بیان آنکه نیمسال پذیرش دانشجو در هریک از کدرشته محل‌های مرحله افزایش ظرفیت دکتری، بسته به امکانات و نظر دانشگاه یا موسسه محل قبولی، در اولین ترم تحصیلی ممکن خواهد بود، ابراز امیدواری کرد پذیرفته شدگان در مرحله افزایش ظرفیت بتوانند از ترم بهمن ماه به عنوان دانشجوی دکتری مشغول به تحصیل شوند.
نستین آزمون نیمه متمرکز دکتری ۲۵ فروردین ۱۳۹۰ با شرکت بیش از ۱۳۱ هزار داوطلب برگزار شد که پس از اعلام نتایج نهایی، حدود چهار هزار و ۶۰۰ نفر در مرحله نخست به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور راه یافتند و از ترم مهرماه مشغول به تحصیل شدند.
به دنبال مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری، دانشگاه‌ها ظرفیت‌های جدید خود را اعلام کردند که ثبت نام متقاضیان این مرحله از ۲۰ آذر ماه آغاز خواهد شد.

۹۰/۰۹/۲۰

جزئیاتی دیگر از کنکور دکتری /
ظرفیت تکمیلی کنکوردکتری۹۰ باز هم افزایش یافت/ جدول دانشگاهها و رشته‌ها
ظرفیت مرحله تکمیل ظرفیت آزمون دکتری تخصصی (نیمه متمرکز) سال ۹۰ دوباره افزایش یافت و ۸۳ نفر به عنوان ظرفیت جدید و ۲۹ نفر به عنوان ظرفیت تغییر یافت، پذیرش می شوند.
به گزارش خبرنگار مهر، سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور اعلام کرد با توجه به اینکه بعضی‌از دانشگاهها ‌پس از اطلاعیه های اولیه سازمان سنجش، ظرفیتهای‌ جدید خود را اعلام کردند، ۱۱۲ نفر ظرفیت در دوره دکتری به مجموعه ظرفیت پذیرش در مرحله تکمیل ظرفیت دکتری سال ۹۰ اضافه شد.

همچنین مبالغ شهریه دوره های شبانه ازسوی دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعیین و به دانشگاهها اعلام می شود.

نام رشته نام دانشگاه نام رشته نام دانشگاه
برنامه ریزی شهری دانشگاه تربیت مدرس شیمی با زمینه کاتالیزورها دانشگاه گیلان
علوم اقتصادی دانشگاه رازی کرمانشاه فیزیک اتمی ومولکولی- لیزر دانشگاه گیلان
علوم اقتصادی موسسه عالی آموزش وپژوهش مدیریت وبرنامه ریزی فیزیک گرایش اتمی و مولکولی مرکزبین المللی علوم وتکنولوژی پیشرفته وعلوم محیطی(کرمان)
 برنامه ریزی درسی دانشگاه تربیت مدرس ریاضی محض دانشگاه گیلان
تکتونیک دانشگاه گلستان نانوشیمی دانشگاه کاشان
شیمی فیزیک دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)  مهندسی شیمی دانشگاه کاشان
شیمی الی دانشگاه کاشان مهندسی پلیمر/صنایع پلیمر پژوهشکده صنایع رنگ (تهران)
شیمی معدنی دانشگاه گیلان مهندسی عمران نقشه برداری دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
 پلیمر دانشگاه گیلان مهندسی برق دانشگاه بیرجند
الکترونیک دانشگاه شاهد مهندسی مکانیک طراحی کاربردی دانشگاه کاشان
 بیوالکتریک دانشگاه شاهد تغذیه دام دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری
آبیاری و زهکشی دانشگاه زابل اصلاح نباتات -ژنتیک بیومتری دانشگاه زنجان
اصلاح نباتات – ژنتیک بیومتری دانشگاه گیلان زراعت /اکولوژی گیاهان زراعی دانشگاه گیلان
بیماری شناسی گیاهی دانشگاه زنجان بیماری شناسی گیاهی دانشگاه گیلان
زبان شناسی همگانی دانشگاه اصفهان

تغییرات ظرفیت بر اساس اعلام دانشگاههای پذیرنده دانشجوی دکتری تخصصی

ردیف توضیحات
۱ ظرفیت رشته محل های مدیریت و سیستم بهره وری و زبان وادبیات فارسی دانشگاه یزد دو نفر است
۲ ظرفیت رشته محلهای ریاضی محض و ریاضی کاربردی دانشگاه لرستان پنج نفر است
۳ ظرفیت رشته محلهای علوم سیاسی و زبان وادبیات عرب دانشگاه اصفهان دو نفر است
۴ ظرفیت رشته محل علوم قرآن وحدیث دانشگاه کاشان پنج نفر است
۵ ظرفیت رشته محل مهندسی مکانیک(تبدیل انرژی) دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی سه نفر است
۶ ظرفیت رشته محل ریاضی کاربردی دانشگاه گیلان ۸ نفر است ( فرآیندهای تصادفی ۲ نفر، عددی ۲ نفر، مسائل مقدار مرزی ۲ نفر، تحقیق در عملیات ۱ نفر، کنترل و بهینه سازی ۱ نفر)
۷ ظرفیت رشته محل ریاضی (جبر) دانشگاه گیلان یک نفر و پذیرش در رشته محل ریاضی این دانشگاه یک نفر فقط برای گرایش آنالیز است
۸ پذیرش دررشته محل مهندسی پلیمر-صنایع رنگ پژوهشکده صنایع رنگ به شیوه آموزشی پژوهشی بوده و پژوهش محور نیست
۹ ظرفیت رشته محل مخابرات دانشگاه شاهد سه نفر است
۱۰ پذیرش دررشته محل محیط زیست دانشگاه ملایر از ردیف رشته امتحانی گروه کشاورزی صورت گرفته و عنوان رشته مذکور مهندسی منابع طبیعی محیط زیست است

همچنین بر اساس اعلام مرکز تحقیقات نجوم و اخترفیزیک مراغه پذیرش و تحصیل دانشجویان در این مرکز در قالب طرحهای پژوهشی تقاضامحوری خواهد بود که موسسات دولتی و یاغیردولتی متقاضی با عقد قرارداد اجرای آن را به این مرکز واگذار کرده و اعتبار کامل آن را تامین کنند.

بنابراین متقاضیان دارای مدرک کارشناسی ارشد فیزیک (ترجیحاً در یکی از گرایشهای وابسته به نجوم واخترفیزیک) که سوابق تحصیلی و پژوهشی درخشان به ویژه در یکی از زمینه های تحقیقاتی این مرکز داشته باشند در اولویت هستند.