سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون آموزشی وزارت علوم از رشد منفی جمعیت پذیرفته شده در دانشگاه‌ها برای امسال خبر داد.

 

نتایج کارشناسی ارشد ۹۶ دانشگاه آزاد و سراسری

پذیرش حدود 180 هزار دانشجوی ارشد در سال 95/ کاهش جمعیت پذیرفته شده در دانشگاه‌ها در سال 95به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ظهر امروز نشست خبری مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم در محل وزارت برگزار شد.
در این نشست شریعتی گفت: بعد از شکل‌گیری ستاد آمایش آموزش عالی مسئولیت آن بر عهده ما گذاشته شد که در این ستاد علاوه بر مسئولان ستادی جمعی از معاونان عضو هستند.
وی با اشاره به اقدام موثر در راستای اقتصاد مقاومتی عنوان کرد: دو پروژه کلان در سطح ملی مطرح شد که یکی از آنها به آمایش ربط داشت که در خصوص نحوه پیاده‌سازی و تحقق طرح آمایش آموزش عالی مطرح می شود.
شریعتی افزود: برای این امر کارگروه ویژه‌ای تشکیل شده تا بتواند بندهای طرح مذکور را برای تحقق هر چه سریع‌تر دنبال کند چرا که علی‌رغم اهمیت این طرح اما هنوز به لحاظ محتوا در محافل ذیربط تصمیم‌گیر جایش را به خوبی باز نکرده است لذا در مورد طرح آمایش آموزش عالی بسیار صحبت می‌شود.
معاون آموزشی وزارت علوم برای تحقق این طرح الزاماتی را ضروری دانست و بیان کرد: این الزامات ممکن است با منافع یک منطقه در تعارض باشد اما چون یک نگرش ملی است باید همه ارکان نظام و بخش‌های مختلف با رویکرد منافع ملی پیش روند چرا که هیچ وقت نباید منافع ملی فدای منافع منطقه شود.
شریعتی عنوان کرد: توجه ویژه به مناطق محروم هم به لحاظ آموزش عالی و هم به لحاظ مسائل فرهنگی و قومیتی در این خصوص وجود دارد و ایجاب می‌کند که مورد توجه حوزه آموزش عالی باشد.
وی افزود: اهداف آن یکپارچه کردن نظام آماری و تسهیل نظام ارتباطی دانشگاهی با وزارتخانه است.
به گفته وی ۲ هزار و ۸۵۰ مرکز دانشگاهی در سراسر کشور وجود دارد که هدایت و نظارت آنها مستلزم ساز و کار بسیار قوی و کارآمد است.
وی با اشاره به سامانه‌ای که چندی پیش به این منظور رونمایی شد، گفت: در حال حاضر این سامانه ده‌ها هزار اطلاعات از برنامه‌های آموزشی، علمی، درسی، شرایط جذب و درخواست رشته و … دارد و ظرف روزهای آینده قرار است ۱۸ هزار رمز عبور در اختیار دانشگاه‌ها قرار گیرد تا آنها بتوانند اطلاعات خود را بازبینی و تکمیل کنند.
به گفته شریعتی از یک بازه زمانی به بعد تمامی مراکز ملزم هستند که از طریق سامانه فوق با وزارتخانه ارتباط داشته باشند.
معاون آموزشی وزارت علوم در ارتباط با یکپارچه سازی نظام سنجش و پذیرش در ارتباط با مفاد آمایش اعلام کرد: در سال ۹۵ تقریبا ۲۶۰ هزار دانشجوی کاردانی در بخش کارشناسی ۱۵۰ هزار دانشجو، ارشد بالغ بر ۱۸۰هزار نفر و دکتری نزدیک به ۱۰ هزار نفر را در تمامی زیرنظام‌های خود پذیرفتیم.
وی با بیان اینکه در تمام موارد فوق با رشدی منفی مواجه بودیم، بیان کرد: در کاردانی و کارشناسی نزدیک به ۷ درصد، ارشد نزدیک به ۲ درصد و دکتری نزدیک به ۸٫۷ درصد رشد منفی در پذیرش دانشجو داشته‌ایم که البته این کاهش جمعیت پذیرفته شده را به فال نیک می‌گیریم.
شریعتی عنوان کرد: برای داشتن نظامی واحد و یکپارچه برای پذیرش دانشجو مصوبه‌ای را از مجلس داریم که بر اساس آن کل زیرنظام‌ها زیر چتر یک نظام واحد نسبت به پذیرش دانشجو اقدام کند هر چند که این اقدام تاکنون به این صورت نبوده اما مقدمات فراهم شده و کمیته آن شکل گرفته است.
وی افزود: البته در این مصوبه هنوز آیین‌نامه اجرایی به تصویب نرسیده و به محض تصویب این مصوبه را می‌توانیم عملیاتی کنیم.
در حال تکمیل…