سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  پکن – ایرنا – در ملاقات وزیر مشاور وزارت علم و فناوری ژاپن با «محمد فرهادی» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان نحوه گسترش همکاری های علمی و دانشگاهی بین ایران و ژاپن مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

پی اچ دی آزمون : به گزارش ایرنا، فرهادی شب گذشته (شنبه) در راس هیاتی به منظور شرکت در سیزدهمین مجمع جهانی علم و فناوری وارد شهر کیوتو در ژاپن شد که صبح امروز (به وقت محلی) با سخنان شینزو آبه نخست وزیر ژاپن رسما گشایش یافت.
«تسو روهو» (Tsu roho) وزیر مشاور وزارت علم و فناوری ژاپن در ملاقات امروز خود در حاشیه این اجلاس، بر گسترش همکاریهای آموزشی و توسعه مناسبات علمی میان دو کشور تاکید کرد و از آمادگی کشورش برای تحقق این مهم خبر داد.
«فرهادی» نیز در سخنان خود با اعلام آمادگی برای افزایش این همکاریها، توجه دانشگاه های ایران به فعالیت های علمی در سطح بین المللی را به عنوان یکی از اولویت های مهم برشمرد که می تواند دستاوردهای قابل توجهی درحوزه های آموزشی و علمی به همراه داشته باشد.
طرفین همچنین با اشاره به حضور حدود ۲۰۰ دانشجوی ایرانی در ژاپن و ۱۹ دانشجوی ژاپنی در ایران اعلام کردند که این میزان قابل توجه نیست و باید افزایش یابد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران و وزیر مشاور وزارت علم و فناوری ژاپن همچنین تاکید کردند که شرایط لازم برای افزایش تعداد دانشجویان بورسیه وجود دارد و با یک برنامه ریزی مناسب باید آن را اجرایی کرد.
تبادل استاد و دانشجو بین دانشگاههای دو کشور، ایجاد فرصت های مطالعاتی، اجرای طرح ها و پروژه های مشترک علمی و همچنین برگزاری سمینارها و همایش های علمی در دو کشور از دیگر محورهای مهم مطرح شده در ملاقات این دو مقام عالی بود.
در سیزدهمین مجمع جهانی علم و فناوری «کیوتو»ی ژاپن که به همت انجمن بین المللی علوم و فناوری در جامعه (STS) برگزار می شود، شرکت کنندگان به دنبال فرصت های ایجاد شده و عرضه راهکارهایی مناسب برای حل مشکلات پیش آمده جامعه بشری هستند که در ارتباط با استفاده از علوم و فناوری شکل گرفته است.
انجمن «اس.تی.اس» در سال ۲۰۰۴ به عنوان یک سازمان غیردولتی بنا نهاده شد که هم اکنون در شورای مرکزی آن ۸۱ نفر از ۲۸ کشور دنیا از جمله جمهوری اسلامی ایران عضویت دارند.
حسین سالارآملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، یوسف حجت رایزن علمی ایران در کشورهای چین، ژاپن و کره جنوبی، هوشنگ طالبی رئیس دانشگاه اصفهان و امیر سعید کرمی معاون مرکز همکاریهای علمی و بین المللی «فرهادی» را در سفر به ژاپن همراهی می کنند.
آساق**۱۵۹۷*انتشاردهنده: فرهاد راستی