سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – در پی تجمع هفته گذشته دانشجویان دانشگاه امیرکبیر دکتر معتمدی رییس دانشگاه، امروز در جمع دانشجویان این دانشگاه حاضر شد و به سئوالات آنها در خصوص ابهامات ایجاد شده پاسخ داد.

دکتر معتمدی رییس دانشگاه امیرکبیر

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دانشجویان امیرکبیر که هفته گذشته با تجمع در دانشگاه اعتراض خود رانسبت به پرداخت جریمه سنوات  کارشناسی و کارشناسی ارشد، دوبرابر شدن هزینه خوابگاه ها و تغذیه به گوش مسئولان رساندند، صبح امروز در جلسه ای با رییس ومشاور رییس دانشگاه به بیان مطالبات خود پرداختند.

اعتراضات دانشجویان در این جلسه شامل جریمه سنوات برای دانشجویان ترم ۱۰ کارشناسی،اعتراض به پرداخت جریمه سنوات دانشجویان ترم ۵ کارشناسی ارشد، افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان پولی، دوبرابر شدن هزینه خوابگاه و تغذیه برای دانشجویانی که خارج از نیمسال های مجاز تحصیل می‌کنند و سلیقه ای شدن تخصیص گرنت توسط اساتید، بود.

دکتر سید احمد معتمدی در جمع دانشجویانی که به پرداخت جریمه سنوات  معترض بودند ،گفت:صریحا اعلام می کنم که بابت ترم های نهم و دهم دانشجویان مقطع کارشناسی یک ریال بابت سنوات دریافت نکرده‌ایم و  بخشنامه وزارت علوم نیز موید این کار دانشگاه است و  این شامل همه ورودی‌ها خواهد بود. البته دانشگاه می‌خواست دریافت هزینه سنوات را برای ترم دهم عملی کند که با بخشنامه جدید وزارت علوم این اتفاق نمی‌افتد. در مورد خوابگاه‌ها نیز برای دانشجویان ترم ۹ هیچ افزایشی هزینه ای نداریم. در بحث تغذیه نیز  بررسی می‌کنیم تا افزایش هزینه در ترم ۹ شامل دانشجو نشود.

وی ادامه داد: شهریه ترم پنجم دانشجویان کارشناسی ارشد  نیز که پایان نامه آنها تجربی و ساخت باشد و استاد راهنما با آن موافقت کند نیز از طریق گرنت دانشجویی پرداخت خواهد شد. البته من مخالف ۵ ترمی شدن کارشناسی ارشد هستم ولی دانشجویی که زحمت می‌کشد و کار مثبت انجام می‌دهد باید حق آن ادا شود. همچنین ۵ ترمی شدن کارشناسی ارشد نیز در اختیار دانشگاه نیست اما اگر وزارت علوم ابلاغ کنند ما نیز عمل خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه بخشی از دانشجویان کارشناسی ما در ترم ۸ درسشان را تمام می‌کنند و درصدی دیگر هم به ترم‌های ۹ و ۱۰می رسند گفت:  ترم ۱۰ را براساس بخشنامه وزارت علوم قبول کرده‌ایم و در حال حاضر یک ریال از کسی دریافت نشده است. مسائل مالی نیز صرفاً طبق قانون براساس مصوبه هیات امنا است. بنابراین هیچ بندی از بخشنامه جدید اجرا نشده و هر آنچه است از گذشته بوده است.

 اقداماتی در راستای بهبود وضعیت خوابگاه‌ها

رییس دانشگاه امیر کبیر با بیان اینکه دانشجوی خوابگاهی نمی تواند در یک اتاق ۱۰ نفره به درستی تحصیل کند،گفت:خوابگاه‌های ما استاندارد نیستند که در جهت استاندارد سازی آنها نیز اقداماتی انجام داده‌ایم. در رابطه با دریافت هزینه خوابگاه از دانشجویان هر میزان که وزارت علوم تعیین کند دریافت می‌کنیم.زیرا تعیین هزینه خوابگاه با وزارت علوم است و اگر پولی گرفته می‌شود باید به حساب وزارت علوم واریز گردد. در این راستا دو خوابگاه به ارزش ۴٫۸ میلیارد تومان و ۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان خریده‌ایم و حدود ۲ میلیارد تومان هم هزینه تعمیر خوابگاه کرده‌ایم. زیرا که معتقدیم دانشجو در مسائل رفاهی نباید دغدغه‌ای داشته باشد.

اختصاص ۲٫۵ میلیارد تومان گرنت دانشجویی برای اولین بار

دکتر معتمدی در خصوص گرنت‌های دانشجویی گفت: ما برای اولین بار در سال جدید ۲٫۵ میلیارد تومان گرنت برای دانشجویان قرار داده‌ایم و کسانی که پروژه‌های نظری دارند اگر پروژه آنها به مقاله منتهی شود تا دو سال بعد از فارغ‌التحصیلی مبلغ یک تا یک‌ونیم میلیون تومان بابت هر مقاله به آنها پرداخت می‌شود. ما در جهت افزایش کیفیت، کم کردن دغدغه دانشجو و دو برابر کردن ظرفیت خوابگاه‌ها نیزاقداماتی را انجام داده‌ایم که هر چه این قدم‌ها را بهتر برداریم دانشجو می‌تواند زودتر فارغ‌التحصیل شود.

رییس دانشگاه امیر کبیر افزود:حدود ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه دانشگاه در سال ۹۵ است و تمام پولی که به خاطر سنوات از کارشناسی ارشد گرفته شده در سال گذشته ۲۰۰ میلیون تومان بوده است و عددی نیست که دانشگاه بخواهد از آن درآمدزایی کند. نکته کلیدی دیگر این است که هر چه توقف دانشجو در دانشگاه بیشتر باشد ما باید ظرفیت ورودی را کم کنیم زیرا ظرفیت محدود است و اگر دانشجویان کارشناسی توقف زیاد کنند ورودی کارشناسی هم به تبع آن کم می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه نباید تجاری شود گفت:  ما یک برنامه راهبردی داریم و قراراین است که تا سال ۱۴۰۴ به ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا برسیم و جزء دانشگاه‌های نسل سوم باشیم که برنامه آن تهیه شده و فکر می‌کنم تا پایان برنامه ششم توسعه جزء ۲۰۰ دانشگاه برتر شویم. در این راستا نیز حرکت‌هایی صورت گرفته و صرفاً شعاری نبوده است. دانشگاه بیشترین رشد را در همین سال‌های اخیر  به خود دیده است و ما نباید هزینه‌ای از دانشجو دریافت کنیم. بنابراین این را هم باید مدنظر داشته باشیم که در همه جای دنیا بخشی از درآمد دانشگاه از صنعت و بخش دیگر هم از اخذ شهریه است.

در ادامه دکتر رازفر مشاور رییس دانشگاه و مدیرکل دفتر ریاست در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان با رییس دانشگاه در سخنانی اظهار داشت: در رابطه با دانشجویان کارشناسی معافیت شهریه برای ترم دهم کارشناسی در دانشگاه اجرا خواهد شدو از این دانشجویان بابت خوابگاه هزینه ای دریافت نمی شود. در رابطه باهزینه خوابگاه در ترم ۱۰ نیز باید وزارت علوم تصمیم بگیرد.همچنین بحث دریافت هزینه تغذیه نیز باید برای دانشجویان ترم ۹ و۱۰ بررسی شود.