سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران-ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سفر به کره جنوبی با لی جون سیک وزیر آموزش کره جنوبی درخصوص گسترش همکاری های مشترک علمی و فناوری بین دو کشور دیدار و گفت و گو کرد.

پی اچ دی آزمون : به گزارش روز شنبه ایرنا، در این دیدار که با حضور حسن طاهریان سفیر جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی صورت گرفت، محمد فرهادی به ظرفیت های علمی ایران اشاره کرد و گفت: در حال حاضر چهار میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجوی شاغل به تحصیل در ایران داریم که ۱۰۰ هزار نفر آنان فقط در مقطع دکتری تحصیل می کنند.
وزیر علوم در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر ۳۹ پارک فناوری در ایران وجود دارد، از آمادگی کشورمان برای گسترش همکاری های دو کشور ایران و کره جنوبی در این بخش خبر داد.
فرهادی گفت: وزارت علوم ایران در راستای ارتقای همکاری های علمی و فناوری در تمامی زمینه ها اعم از تبادل استاد و دانشجو، برگزاری همایش های مشترک و اجرای طرح ها و پروژه های تحقیقاتی مشترک آماده همکاری با وزارت آموزش کره جنوبی است.
وی در عین حال از امکان تحصیل دانشجویان کره ای در تمامی مقاطع و زمینه ها در کشورمان خبر داد و گفت: آمادگی لازم برای همکاری در زمینه تبادل استاد، اعطای متقابل بورس تحصیلی و برگزاری دوره های آموزشی بر مبنای یادداشت تفاهم امضا شده در جریان سفر رئیس جمهوری کره جنوبی به ایران با طرف کره ای از هر جهت فراهم است.
در این دیدار وزرای علوم ایران و کره جنوبی موافقت کردند که همکاری های خود را در حوزه آموزش عالی توسعه داده و زمینه های گسترش آن را بیش از پیش فراهم سازند.

** وضعیت دانشجویان ایرانی در کره جنوبی با حضور وزیر علوم بررسی شد
مسائل و مشکلات تحصیلی دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در کشور کره جنوبی در نشستی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در شهر سئول بررسی شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدار که با هماهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران و در سالن اجتماعات این مرکز برگزار شد، مشکلات، برنامه ریزی های درسی، لزوم یاری نهادها و اداره های مرتبط و همچنین وضعیت کنونی دانشگاههای کشور کره مورد بررسی قرار گرفت.
یکی از دغدعه های دانشجویان در این نشست مسائل مربوط به چگونگی ارزیابی وزارت علوم از مدارک اخذ شده، بحث لزوم آشنایی با قوانین و مقررات دانشگاهی و همچنین ارائه اطلاعات لازم درباره نظام آموزشی کشور کره جنوبی بود که پاسخ های لازم در این خصوص به آنان ارائه شد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه این نشست که با حضور حسن طاهریان سفیر جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی برگزار شد، پرسش های مطرح شده توسط دانشجویان را پاسخ داد و اعلام کرد که وزارت علوم به نحوی مقتضی و مناسب پیگیر حل مشکلات آنان خواهد بود.
وی همچنین از دانشجویان ایرانی خواست که به کیفیت و سطح علمی دانشگاه های ارائه دهنده خدمات آموزشی توجه بیشتری مبذول داشته و این موضوع را در اولویت انتخاب خود قرار دهند.
فرهادی همچنین به توافقات صورت گرفته وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با وزارت آموزش کره جنوبی اشاره کرد که قرار است فرصت های بیشتری برای همکاری های آموزشی میان دو کشور ایجاد شود تا دانشجویان از آن بهره مند شوند.

** وزیر علوم: کرسی زبان فارسی در کره جنوبی گسترش می یابد
محمد فرهادی در سفر به کره جنوبی اعلام کرد: در مباحثات مطرح شده با مقامات آموزش عالی کره جنوبی مقرر شد کرسی زبان فارسی دراین کشورکه هم اکنون دایر است، توسعه بیشتری یابد و بر اساس خواسته طرف مقابل دوره آموزش زبان کره ای نیز در یکی از دانشگاه های ایران برقرار شود.
وی اظهار داشت: در دیدار با «لی جون سیک» همتای کره ای بر توسعه مناسبات در حوزه آموزشی تاکید شد و قرار است در راستای گسترش همکاری های دوجانبه نمایشگاه عکس مشترکی به منظور نشان دادن دستاوردهای علمی و آموزشی در دانشگاه های دو کشور برپا شود.
وی در این خصوص به سفر ۱۳ هیئت از ۱۳ دانشگاه مختلف کره جنوبی به ایران و برگزاری نشست های تخصصی خبر داد که در آن علاوه بر بررسی محورهای همکاری مورد علاقه دو کشور در حوزه علمی و آموزشی؛ بحث اجرایی شدن خواهر خواندگی دانشگاه های دو طرف نیز مطرح خواهد شد.
فرهادی تاریخ سفر این هیئت ها را ۱۹ تا ۲۱ اکتبر (۲۸ تا ۳۰ مهر ماه جاری) عنوان کرد و گفت که علاوه بر دانشگاه های تهران، جلسات مشترکی نیز در دانشگاه های اصفهان به همین منظور برگزار می شود.