سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران-ایرنا- معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: کمتر از ۱۰ درصد داوطلبان ورود به مقطع دکتری دانشگاه آزاد پذیرش و ثبت نام شده اند.

پی اچ دی آزمون : به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، فرهاد حسین زاده در پاسخ به مطالب منتشر شده در برخی رسانه ها و شبکه های اجتماعی درمورد پذیرش دانشجو در مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی افزود: در آزمون تخصصی دکتری سال جاری، ۱۱۵هزار داوطلب شرکت کرده بودند که از آن میان بالغ بر ۹۰هزار نفر مردود اعلام شده اند و از بین افرادی که برای رشته محل های مختلف جهت ثبت نام معرفی شده اند، تاکنون کمتر از ۱۰هزار نفر ثبت نام شده اند.
وی اضافه کرد: این امر نشان می دهد که در کل، کمتر از ۱۰ درصد از داوطلبان ورود به مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی، پذیرش و ثبت نام شده اند و این در حالی است که علیرغم ارتقا و جذب بیش از ۱۱هزار عضو جدید هیات علمی در مدت سه سال گذشته، میزان پذیرش دانشجویان دکتری از سال ۹۳ کمتر بوده است.
حسین زاده با بیان اینکه پذیرش دانشجو در مقطع دکتری براساس آزمون کتبی و اعلام نیاز و توانمندی واحدها برای ثبت نام است افزود: نکته مهم این است که هیچ داوطلبی با مجموع وزنی نمرات خام منفی و صفر، نمی تواند به مصاحبه دکتری دعوت شود. لذا کسانی که به مصاحبه دوره دکتری تخصصی دانشگاه آزاد دعوت شده و همچنین قبولی های قطعی، دارای کارنامه هایی با مجموع وزنی مثبت بوده اند.
وی با اشاره به وضعیت کارنامه اعلام شده پذیرفته شدگان دوره دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: براساس بخشنامه معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی، تمامی پذیرفته شدگان که در برخی دروس نتوانسته اند حداقل ۳۳/۳۳ درصد مثبت نمره خام دروس آزمون را کسب کنند، الزاماً برای ارتقای سطح کیفی آموزشی، باید از ۴ تا ۱۰ واحد درسی به صورت جبرانی بگذرانند.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: بدیهی است اخذ دروس تخصصی و امتحان جامع دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی منوط به موفقیت در دروس جبرانی خواهد بود.
وی به لزوم اخذ نمره مشخص در یکی از آزمون های زبان تافل، آیلتس، MRST و یا EPT پیش از امتحان جامع توسط دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: اهتمام به کیفیت در دانشگاه آزاد اسلامی شعار نیست.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به حداقل مجموع نمرات خام مثبت لحاظ شده برای شرط اعلام قبولی در بسیاری از رشته محل های دکتری تخصصی واحدهای دانشگاه آزاد، متوسط تعداد پذیرفته شدگان در هر رشته محل تا این لحظه کمتر از پنج نفر بوده است که نشان دهنده این است که پذیرش دانشجوی دکتری برای کسب درآمد نبوده و نگاه اقتصادی به پذیرش دوره دکتری تخصصی در دانشگاه آزاد اسلامی وجود ندارد.
در گزارش یک سایت خبری تحلیلی با عنوان «برای پذیرش در مقطع دکترا کافی است در کنکور شرکت کنید» کارنامه مهندسی پزشکی مربوط به دوره کارشناسی ارشد یکی از داوطلبان به اشتباه کارنامه دکتری لحاظ شده و اساس تحلیل قسمت مهمی از گزارش این سایت اشتباه است.
حسین زاده با بیان اینکه در دانشگاه های معتبر جهان بحث آزمون ورودی به دوره دکتری به شکلی که در ایران وجود دارد، مطرح نیست گفت: نکته مهم این است که در پذیرش دکتری بحث مصاحبه، تولیدات علمی و پژوهشی هم موثر است.
همچنین به گفته بهروز دانشیان رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد؛ در برخی از این کارنامه ها از سهمیه شهدا و ایثارگران و سایر سهیمه ها اعم از هیات علمی و قهرمانان ورزشی استفاده شده که این اعمال سهمیه، باعث شده تراز دانشجویان بالا و رتبه آنها پایین برود.
دانشیان گفت: دانشگاه آزاد اسلامی نمی تواند سهمیه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی که براساس آن موظف است برای جانبازان، خانواده شهدا و ایثارگران سهمیه ویژه قائل شود را اعمال نکند.