سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران – ایرنا- مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ستاد دانشگاهی اربعین حسینی تشکیل شده است.

پی اچ دی آزمون : به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، فضل الله ایرجی کجوری افزود: همان گونه که دانشجویان در برنامه های بزرگی چون اردوی راهیان نور و جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویی مشارکت گسترده و فعال دارند، در بحث تعظیم اربعین حسینی و حضور در راهپیمایی بزرگ روز اربعین نیز پیشتاز هستند، اما مانند همه فعالیت های مردمی، موضوع اردوی دانشجویی اربعین نیز نیازمند ساماندهی و منسجم سازی است.
وی اظهار کرد: در همین راستا، از امسال ستاد دانشگاهی اربعین حسینی شکل گرفته که در این ستاد، همه دستگاه های مرتبط با وزارت علوم عضویت دارند تا به صورت منسجم و یکپارچه موضوع اعزام دانشجویان به عراق در اربعین حسینی را دنبال کنند.
این مقام مسوول در وزارت علوم تصریح کرد: یکی از مهمترین علت های تشکیل ستاد دانشگاهی اربعین این بود که هر ساله تعداد قابل توجهی از زائران اربعین را دانشجویان تشکیل می دهند.

** اعزام سالانه ۱۰۰ هزار دانشجو به عراق
وی اضافه کرد: هر سال حدود یکصد هزار دانشجو در اربعین راهی عراق می شوند، وحدت رویه در اعزام اربعین، تمرکز در اعزام دانشجویی به کربلا، اقدام به موقع در زمان بحران احتمالی، تقسیم کار در اعزام دانشجویان و هماهنگی و انسجام درونی نیروهای خدمات رسان، از جمله مهمترین کارکردهای ستاد دانشگاهی اربعین است.
مدیرکل فرهنگی وزارت علوم گفت: تاکید ما در تشکیل ستاد اربعین در همه دانشگاه های کشور است تا دانشجویان به صورت متمرکز و با هماهنگی و محوریت بسیج دانشجویی هر دانشگاه، راهی عراق شوند.

** جشنواره دانشجویی رویش
وی در ادامه از برگزاری جشنواره دانشجویی رویش خبر داد و گفت: جشنواره دانشجویی رویش ویژه کانون های فرهنگی، اجتماعی و هنری دانشجویی دانشگاه هاست که امسال میزبانی این جشنواره از ۲۳ تا ۲۶ آذر برعهده دانشگاه امیرکبیر است.
وی به همکاری با سازمان هلال احمر اشاره و اظهار کرد: در این زمینه نیز برنامه هایی به صورت آزمایشی در دانشگاه شهید بهشتی انجام شده که آموزشی هایی در زمینه کمک های اولیه و امداد و نجات به دانشجویان داده می شود.

** برنامه های اوقات فراغت در خوابگاه ها
ایرجی کجوری، درباره برنامه های ویژه اوقات فراغت دانشجویان در خوابگاه ها، ادامه داد: بر اساس هماهنگی انجام شده با صندوق رفاه دانشجویی، قرار است تفاهم نامه ای آماده و تنظیم شود تا این صندوق از برنامه های دانشجویی در خوابگاه ها حمایت کند.
به گفته مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، همه تلاش خود را برای جذب اعتبارات مورد نیاز برنامه های فرهنگی دانشگاه ها انجام می دهیم زیرا شخصیت فردی دانشجو در دانشگاه ها شکل می گیرد و برگزاری امور فرهنگی و اجتماعی تاثیر به سزایی در ارتقای سطح فرهنگی و دوری دانشجویان از آسیب های اجتماعی دارد.