سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس پژوهشکده بهداشت جهاددانشگاهی با بیان اینکه جوامع نیازمند اقدامات اساسی در حوزه ارتقاء سلامت روان هستند، گفت: باید در برنامه توسعه پایدار همه کشورها، اقداماتی به‌منظور ارتقاء سلامت روان در جامعه انجام شود.

دکتر منتظری

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر علی منتظری در پنل تخصصی قرآن و سلامت روانی در همایش ملی سلامت از دیدگاه قرآن کریم، با بیان این مطلب اظهار کرد: بر اساس تعریف سازمان سلامت جهانی، سلامت روان به‌معنای سلامت جسمانی، روانی و اجتماعی است.

منتظری با بیان اینکه سلامت روان به معنای وضعیتی است که در آن هر فرد درک درستی از قابلیت خودش دارد، افزود: نخسیتن بخش آن شناخت و فهم فرد نسبت به توانایی خود است تا بدین وسیله بتواند با فشارهای عصبی زندگی سازگاری پیدا کند.

وی با ذکر اینکه استرس، تنش نیست بلکه تنش، فشار روانی و استرس، فشار عصبی است، ادامه داد: سلامت روان توانایی مشارکت فرد در مسائل و موضوعات جامعه است.

منتظری با بیان اینکه سلامت روان تعاریف مختلفی همانند اعتماد به نفس و توانایی سازگاری با مشکلات را دارد، گفت: باید طی چند سال آینده در برنامه توسعه پایدار، همه کشورها اقداماتی به‌منظور ارتقاء سلامت روان در جامعه انجام دهند.

وی با اشاره به بیماری‌های اختلال روان، ادامه داد: بیماری‌هایی همانند افسردگی، اضطراب، فراموشی و استفاده از مواد مخدر و الکل در این حوزه گنجانده می‌شوند.

رئیس پژوهشکده بهداشت جهاددانشگاهی با بیان این که یکی از مهم‌ترین بیماری‌های حوزه اختلال روان، افسردگی است، گفت: طی سال‌های آینده بیماری افسردگی در میان ۱۰ بیماری نخست دنیا قرار می‌گیرد.

منتظری زنان در جامعه را بیشترین قشر در معرض آسیب‌های روانی عنوان کرد و یادآور شد: اکنون زنان در مرز این اختلال قرار دارند.

رئیس پژوهشکده بهداشت جهاددانشگاهی یادآورشد: ابعاد سلامت روان گسترده و وسیع بوده و می‌توان گفت اختلال روان، جسم را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

حجت الاسلام دکتر رستگار نیز به عنوان آخرین سخنران این پنل یادآورشد: در برخی موارد افراد سلامت روان و سلامت معنوی را به یک معنا می‌دانند در حالی که این دو با وجود پیوستگی فراوان اما دارای تفاوت‌های اساسی هستند.

وی خاطرنشان کرد: سلامت معنوی یکی از ابعاد مهم سلامت روان بوده و به نوعی سلامت معنوی معادل سلامت روان مورد توجه قرار می‌گیرد.

رستگار عنوان کرد: باید تلاش کنیم تا سلامت معنوی را در ضمیر وجودی افراد پیاده کنیم و به زندگی آنان معنا ببخشیم  زیرا اگر این جهان‌بینی به افراد جامعه منتقل شود امیدواریم آرامش روانی بیشتری را شاهد باشیم.

وی با ذکر اینکه در قرآن آیات بسیاری انسان را به تعقل و تفکر دعوت می‌کند، افزود: می‌توان با استفاده از آیات در بحث خودشناسی و خداشناسی تلاش کرد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان شمالی،  همایش ملی سلامت از دیدگاه قرآن کریم امروز در خراسان شمالی آغاز به کار کرد و فردا به کار خود پایان می‌دهد.