سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس صندوق رفاه دانشجویان از جزئیات فراخوان بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرائم دیرکرد دانش آموختگان و آماری از تعداد و میزان بدهی آنها خبر داد.
ذوالفقار یزدانمهر رییس صندوق رفاه دانشجویان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: در راستای مصوبه هیات امنا، طرح بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرائم دیرکرد دانش آموختگان را به مناسبت هفته دفاع مقدس شروع و مرکز ارتباط (پاسخگویی و تکریم ارباب رجوع) با دانشجویان و دانش‌آموختگان صندوق را افتتاح کردیم تا با تعامل موثری کار پیش رود.
وی با بیان اینکه این فراخوان تا ۱۵ مهرماه ادامه دارد، افزود: بعد آسیب شناسی از وضعیت صندوق، حدود ۴۳۰ میلیارد تومان مطالبات سنواتی داشتیم که با فراخوان سال گذشته و همکاری دانش آموختگان حدود ۱۰۰ میلیارد تومان آن وصول شد که درقالبهای دیگر تحت عنوان تسهیلات جدید به دانشجویان نیازمند پرداخت می کنیم.
رییس صندوق رفاه دانشجویان بیان کرد: امیدواریم در این فراخوان هم بتوانیم با وصول بخش عمده ای از مطالبات، در بحث ارتقای خدمات رسانی توام با کرامت انسانی بیش از پیش عمل کنیم.
یزدانمهر با اشاره به ۱۸۹ میلیارد تومانی که بلاتکلیف است، اعلام کرد: این خلا قانونی بدین صورت بود که برخی از دانشجویان یا دفترچه نگرفتند یا بعد فارغ التحصیلی مراجعه نکردند و یا دچار سنوات طولانی مدت شدند.
وی ادامه داد: با شناسایی دانش آموختگان بدهکار برایشان پیامک اطلاع رسانی داده می شود و آنها با مراجعه به مرکز می توانند در این فراخوان با بخشش ۱۰۰درصدی جرائمشان اصل بدهی خود را پرداخت می کنند.
به گفته رییس صندوق رفاه دانشجویان، ۶۵۷ هزار نفر مشمول این فراخوان می شوند که بالاترین بدهی مربوط به یک دانشجوی مقطع دکتری با ۲۸ میلیون تومان بدهی است، البته عمده بدهی ها بین ۴۰۰ تا یک میلیون تومان هستند.
یزدانمهر با اشاره به تمهیدات صندوق برای جلوگیری از زاید شدن بدهی دانشجویان و دانش آموختگان بیان کرد: بانک اطلاعاتی خود را تکمیل کردیم و در حال حاضر تمام اطلاعات (از اطلاعات فردی گرفته تا دسترسی به ضامن ها) هر دانشجویی که در سامانه ثبت نام می کند،اسکن می شود که با این اقدام قطعا مشکلات سال‌های ۵۶ تا ۸۴ دیگر تکرار نمی شود.