سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران-ایرنا-معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با نماینده پارلمان و وزیر تجارت، جهانگردی و سرمایه گذاری استرالیا راههای گسترش همکاری های علمی و فناوری بین مراکز آموزش عالی دو کشور ببرسی شد.

پی اچ دی آزمون : به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، مجتبی شریعتی نیاسر خطاب به استیون چیوپو
گفت: ایران در بخش آموزش عالی در چند دهه گذشته رشد قابل توجهی داشته و هم اکنون حدود ۵ میلیون دانشجو در ۲۸۰۰ واحد دانشگاهی تحصیل می کنند و بالغ بر ۷۷ هزار نفر استاد دانشگاه تدریس می کنند.
شریعتی در خصوص همکاری های علمی بین المللی جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورها اظهار داشت: این روابط به خصوص در دوران پسا برجام بسیار توسعه یافته و ماهم در صدد افزایش این همکاری ها و روابط علمی و فناوری بین المللی هستیم .
وی در بخش دیگری از سخنان خود، درباره تاریخ روابط علمی ایران و استرالیا گفت : از سال ۲۰۰۰ نقطه عطفی در روابط علمی ایران و استرالیا با امضای یک تفاهم نامه همکاری به وجود آمد.
وی با بیان این که هم اکنون سه هزار نفر از دانشجویان ایران در دانشگاه های استرالیا در مقطع دکترا تحصیل می کنند، گفت : ما استرالیا را کشوری موفق و پیشرفته و صاحب نظر در زمینه های علم و فناوری می دانیم ولی به دلیل بعد مسافت و هزینه های آموزشی دانشجویان در استرالیا روابط مان کمتر است و امیدواریم با تعاملات انجام شده بتوانیم راه کارهایی برای افزایش این روابط از جمله افزایش دانشجویان بورسیه، تبادل استادان، برگزاری سمینارهای مشترک و ایجاد دوره های مشترک دانشگاهی پیدا کنیم.
وی افزود : همانطور که حدود ۱۰ دانشگاه استرالیا در سطح برتر قرار دارند ، در ایران هم دانشگاه های طراز اول اختیار دادیم که به صورت مستقل با دانشگاه های جهان ارتباط برقرار کنند و ما هم از این ارتباطات علمی بین المللی حمایت می کنیم.
شریعتی نیاسر در پایان از طرف وزیر علوم کشورمان از وزیر علوم استرالیا برای بازدید از مراکز آموزش عالی ایران و گسترش عملیاتی روابط علمی و فناوری بین دو کشور دعوت کرد.
در این دیدار وزیر تجارت ، جهانگردی و سرمایه گزاری استرالیا گفت : در استرالیا تمرکز زیادی بر آموزش عالی وجود دارد و ما تصمیم داریم اقتصادمان را که وابسته به منابع طبیعی بوده است به سوی موارد دیگری انتقال دهیم که در این مقوله بخش آموزش عالی و استفاده از کاربردهای عملی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است .
وی افزود : سیستم آموزشی ما بسیار شفاف است و کیفیت در آن اهمیت به سزایی دارد و ما از تحصیل دانشجویان زبده ایرانی در دانشگاه های استرالیا خوشنود هستیم و امیدواریم با تسهیل و گسترش راه های همکاری در زمینه های علمی و فناوری بتوانیم دانشجویان بیشتری از ایران جذب کنیم.
فراهنگ**۹۱۸۷**۱۸۲۳ دریافت کننده: حمیدرضا بازگشا**انتشار دهنده: طاهره نبی اللهی