سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به دستاوردهای مثبت دانشگاه‌های علوم پزشکی در اجرای برنامه تحول اموزشی گفت: امیدوارم با اجرای سال تحصیلی جدید برنامه های تحول نظام اموزش پزشکی با جدیت بیشتری پیگیری شود.

دانشجویان پزشکی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا؛ دکتر باقر لاریجانی ضمن تبریک شروع سال جدید به مسئولین و دست اندرکاران آموزش علوم پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: حدود یک سال از ابلاغ برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی می گذرد و این برنامه ها که با هدف اعتلای نظام آموزش عالی سلامت تدوین شده، با کمک دست اندرکاران آموزش علوم پزشکی در سراسر کشور در دست اجرا است.

وی در ادامه تصریح کرد: تلاش های همکاران تمامی سطوح دانشگاه های علوم پزشکی در مدتی که از ابلاغ برنامه های جدید آموزشی می گذرد دستاوردهای ارزشمندی را در این عرصه به همراه داشته که مهمترین این دستاورد نهادینه کردن گفتمان تحول در آموزش علوم پزشکی در بین دست اندرکاران این حوزه است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به برخی از برنامه های ملی انجام شده در راستای تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی طی یک سال گذشته؛ گفت: بی شک علاوه بر این، اقدامات متعدد دیگری در سطح وزارت بهداشت، مناطق آمایشی و دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور انجام شده و دستاوردهای آن نیز در همین مدت کوتاه مشهود است.

دکتر لاریجانی همچنین تشکیل مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی را از اقدامات صورت گرفته در راستای حرکت به سمت مرجعیت علمی برشمرد و اضافه کرد: دوره تخصص پزشک خانواده در ۸ دانشگاه علوم پزشکی کشور راه اندازی شده و آئین نامه توسعه همکاری بیمارستان ها و مراکز بهداشتی درمانی آموزش دانشجویان پرستاری نیز به دانشگاهها ابلاغ شده که این اقدامات گامی در راستای ارتقای پاسخگویی آموزش علوم پزشکی است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در خصوص پیگیری ماموریت های واسپاری شده به مناطق آمایشی کشور نیز گفت: توسعه مشارکت با بخش خصوصی، استفاده از ظرفیت های انجمن های علمی و قطب های علمی علوم پزشکی و همچنین تربیت نیروی انسانی متناسب با نیازهای بومی مناطق آمایشی از دیگر برنامه های وزارت بهداشت در راستای بسته آمایش سرزمینی، ماموریت گرایی، ‌تمرکززدایی و ارتقای توانمندی دانشگاه ها به شمار می رود.

دکتر لاریجانی با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه توسعه بین المللی آموزشی علوم پزشکی خاطرنشان کرد: در زمینه توسعه آموزش مجازی در حوزه علوم پزشکی دوره مجازی کارشناسی ارشد آموزش پزشکی برای اعضای هیات علمی دانشگاه ها راه اندازی شده و از ابتدای سال تحصیلی جاری بیش از ۹۰۰ نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی در این دوره ها مشغول به تحصیل شده اند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت همچنین با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای توسعه زیرساخت های آموزش علوم پزشکی گفت: باتوجه به نیازهای ایجاد شده برای اجرای برنامه های تحول و نوآوری مجوزهایی از مبادی ذیربط جهت جذب نیروی انسانی و منابع مالی و تجهیزاتی در حوزه علوم پزشکی اخذ شده و اقدامات لازم در این زمینه در دست پیگیری است.

به گفته وی؛ اکنون که موضوع تحول و نوآوری به گفتمان غالب حوزه آموزش علوم پزشکی کشور تبدیل شده و این نهال نوپا در حال شکل گیری است، سال تحصیلی جدید می تواند با همت تمامی فعالان حوزه آموزش دانشگاه های علوم پزشکی، نقطه عطفی در تاریخ آموزش علوم پزشکی کشور باشد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد: برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی با کمک مدیران و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی و سایر دست اندرکاران حوزه آموزش علوم پزشکی کشور اجرا و زمینه های ارتقای نظام سلامت کشور را بیش از پیش فراهم کنند.