سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس دانشگاه آزاد اسلامی از اعضای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور خواست تا از توسعه دانشگاه‌های غیر انتفاعی و بعضی دانشگاه‌های وابسته به دولت که دارای استانداردهای آموزش عالی نیستند جلوگیری کنند. درحالی که متاسفانه بعضی از این دانشگاه‌ها بدون داشتن مجوز قانونی در حال جذب دانشجوی کارشناسی ارشد بدون آزمون هستند.

میرزاده رییس دانشگاه آزاد

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر حمید میرزاده، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در حاشیه جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور که با موضوع آمایش آموزش عالی در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، به ارائه توضیحاتی در خصوص این طرح و روند تصویب آن در ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور پرداخت و با اشاره به بررسی طرح آمایش دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، از تصویب هفت بند از سیاست‌ها، ضوابط و شاخص‌های آمایشی در ارتباط با سهم دانشگاه آزاد در مجموعه آموزش عالی کشور خبر داد.

دکتر میرزاده با اشاره به تهیه این طرح به دستور رئیس جمهور، گفت: طرح آمایش دانشگاه آزاد اسلامی حدود یک سال و نیم پیش و بر مبنای ۳۱ گزارش استانی در خصوص توانایی‌ها، امکانات و نیازمندی‌های این دانشگاه تهیه شد و پس از تبادل نظر اعضای سازمان مرکزی دانشگاه آزاداسلامی و دبیرخانه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، بررسی بخش‌های عمده‌ای از این طرح در دستور کار ستاد راهبری قرار گرفت.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: طرح آمایش آموزش عالی در دانشگاه آزاداسلامی در تطابق با اهداف کمی نقشه جامع علمی کشور و آمایش اموزش عالی در دو وزارتخانه علوم و تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه شده است.

دکتر میرزاده عنوان کرد: در نخستین جلسه ستاد راهبری که به این موضوع اختصاص یافته بود، به تعدادی از بندهای این طرح، شامل سیاست‌ها، ضوابط و شاخص‌ها در ارتباط با سهم دانشگاه آزاداسلامی در مجموعه آموزش عالی کشور به بحث گذاشته شد و هشت مورد از آنها به تصویب رسید.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص شاخص های مصوب در این جلسه گفت: سهم دانشگاه آزاداسلامی از کل دانشجویان کشور، نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی به کل دانشجویان دانشگاه آزاداسلامی، نسبت تعداد دانشجویان به تعداد استادان تمام وقت، سرانه مقالات علمی ـ پژوهشی اعضای هیئت علمی، بازنگری در رشته محل‌ها بر اساس طرح آمایش، بحث منابع مالی، تعداد دانشجویان غیرایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی و سهم اعضای هیئت علمی استادیار به بالا از مجموع اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در افق ۱۴۰۴ از جمله این شاخص ها بوده و مابقی موارد نیز در جلسات آینده به بحث گذاشته خواهد شد.

وی در خصوص این که چه حوزه‌ها و رشته‌هایی در این طرح آمایش بیشتر مورد توجه قرار گرفته، گفت: آمایش بر اساس توانایی‌های کلی دانشگاه آزاداسلامی و امکانات و نیازهای مناطق مختلف انجام خواهد شد و سهم هر حوزه دانش نیز در هر منطقه بر همین اساس تعیین خواهد شد.

دکتر میرزاده افزود: بر این اساس دانشگاه آزاداسلامی بسته به امکانات و نیاز هر منطقه و با نظر به شاخص‌هایی که با وجود کمی بودن در جهت بهبود کیفی آموزش عالی در کشور به طور اعم و در دانشگاه آزاداسلامی به طور اخص تعریف شده، اقدام به سرمایه‌گذاری در رشته‌ها در مناطق مختلف خواهد کرد.

وی با اشاره به این مطلب که مقرر شده ایران در چشم‌انداز ۱۴۰۴ در رتبه نخست منطقه از نظر تولید علمی قرار گیرد، گفت: در حال حاضر برخی از همسایگان ما سرمایه‌گذاری‌های فراوانی انجام داده‌اند و حتی اقدام به جذب اعضای هیئت علمی از کشور ما و سایر کشورها می‌کنند که این امر بر اهمیت و ضرورت پی گرفتن برنامه‌ای جامع، منسجم و جدی در آموزش عالی کشور به منظور تحقق شایستگی‌های ملت ایران می‌افزاید.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به سهم ۲۰ درصدی دانشگاه آزاد اسلامی در تولید علمی کشور، گفت: خوشبختانه دانشگاه آزاداسلامی سهم بسیار بالایی در توسعه علمی کشور و ارتقای رتبه علمی ایران در سطح بین‌المللی داشته و می‌توان گفت که بخش عمده‌ای از ارتقای رتبه علمی کشور به رده ۱۶ در دنیا سهم مشارکت علمی دانشگاه آزاد اسلامی است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد، دکتر میرزاده همچنین در اشاره به یکی از شاخص‌های آمایش دانشگاه آزاد اسلامی مصوب در جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، گفت: ما در حال حاضر حدود ۹ هزار و ۵۰۰ دانشجوی خارجی مشغول به تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی از کشورهای عراق و افغانستان و کشورهای آسیای میانه داریم که بر اساس مصوبه ستاد راهبری مقرر شده این رقم در افق ۱۴۰۴ به حداقل ۵۰ هزار دانشجوی خارجی برسد و منابع درآمدی دانشگاه از محل غیر شهریه به ۴۰ درصد برسد.