سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران– ایرنا- معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: محصولات فناورانه باید با توجه به ارکان اجتماعی جامعه و دیدگاه های علوم انسانی تولید شود.

پی اچ دی آزمون : به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر وحید احمدی در چهارمین همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات افزود: محصولات فناورانه تنها منحصر به تکنیک و فن نبوده و دارای لایه های پیچیده فرهنگی و اجتماعی است.
وی گفت: فناوری اطلاعات و تنیدگی آن با مباحث اجتماعی نیازمند بازنگری در تولید آن همراه با مطالعات اجتماعی است. تاثیر ارزش های معنوی و اخلاقی در علم و فناوری باعث شکل گیری نظریه های فناوری، فلسفه، تاریخ و اخلاق شده و علوم انسانی و مهندسی را بهم پیوند زده است.
رئیس چهارمین همایش ملی مدیران فناوری و اطلاعات همچنین اظهار کرد: تولید محصول فناورانه بدون در نظر گرفتن ارزش های اجتماعی و پذیرش آن در جامعه سودمند نیست؛ تولید محصولات باید با ذوق و فرهنگ ایرانی همخوانی و هماهنگی داشته باشد و مطابق با ارزش های اجتماعی و فرهنگی طراحی و تولید شود.
دبیر کل شورای عالی عتف افزود: محصولات فناورانه و فرهنگ، تاثیرات متقابلی بر هم دارند و این همایش با شعار فناوری اطلاعات از چشم انداز سیستم های اجتماعی – تکنیکی برگزار شده تا جایگاه مهم علوم انسانی در تولید محصولات فناورانه بیان شود.
وی با اشاره به سیستم های آموزش مجازی گفت: کلاس های غیر حضوری و نبود کنش استاد و دانشجو و بسیاری از مسائل اجتماعی و آموزشی دیگر تنها با نگاه تکنیکی و فنی امکان پذیر و قابل اجرا نیست و باید مولفه های تکنیکی و فیزیکی همراه با مسائل انتزاعی فرهنگی و اجتماعی یکجا دیده شود.
احمدی گفت: علوم انسانی بیشترین نقش را در فناوری دارد زیرا تولید محصولات اجتماعی بدون توجه به اثرات انتزاعی، اخلاقی، فرهنگی و اجتماعی سودمند نبوده و شاید صدمات اخلاقی جبران ناپذیری داشته باشد؛ در کنار چشم انداز های تکنیکی سیستم ها، باید به پیامدهای اجتماعی آنها نیز همزمان توجه شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم از مدیران حاضر در همایش خواست که همراستا با سیاست های کلان کشور حلقه پیوند پژوهشگران علوم انسانی و مهندسان در طراحی تولید محصولات فناورانه و بومی سازی آن باشد.
احمدی افزود: در تولید محصولات فناورانه فرهنگی حتما در کنار برنامه نویسان و سخت افزار از کارشناسان حوزه علوم انسانی استفاده شود تا به چشم انداز تعریف شده در سیاست های کلان کشور و جایگاه های رفیع علمی و اقتصادی، فناورانه و فرهنگی دست پیدا کنیم.
چهارمین همایش علمی فناوری و اطلاعات با محوریت اجتماعی و تکنیکی امروز آغاز به کار کرد و در این همایش، به محصولات برگزیده برتر، جایزه ملی فناوری اطلاعات برتر در سه سطح طلایی ، نقره ای و برنزی اهداء می شود.
در این همایش از یک ایده برتر تقدیر خواهد شد و از ۳۶ مقاله پذیرفته شده، ۹ مقاله بطور شفاهی ارائه خواهد شد و بقیه به صورت پوستر نمایش داده می شود. علاوه بر اهداء جایزه، از سه محصول برتر از ۱۵محصول نیز تقدیر خواهد شد.
علمی **۱۲۹۳**۱۳۱۱**۲۰۱۷
خبرنگار: محمدطاهری**انتشاردهنده: زهره محتشمی پور
خبرنگار: محمد طاهری