مناظره سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مرحله استانی دوره پنجم مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران «نشان خواجه نصیرالدین طوسی» با معرفی تیم های برتر به پایان رسید. در این دوره ۴۴۰ گروه دانشجویی شرکت داشتند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی، مرحله استانی دوره پنجم مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران «نشان خواجه نصیرالدین طوسی» با معرفی تیم های برتر به پایان رسید. در این دوره، گروه های شرکت کننده از دانشگاه های مختلف در۲۳ استان  و ۹ دانشگاه در تهران با یکدیگر به رقابت پرداخته اند.

رقابت تنگاتنگ ۴۴۰ گروه دانشجویی در سطح کشور

مرحله استانی/ دانشگاهی پنجمین دوره مسابقات مناظره دانشجویان ایران با حضور مجموعا ۴۴۰ تیم ۴ نفره فعالیت خود را آغاز کرد که از این تعداد ۳۶۸ تیم در بخش استانی و ۷۲ تیم در بخش دانشگاهی حضور دارند.  

در این مرحله از مسابقات، استان های اصفهان با ۶ تیم، زنجان با ۴۲ تیم، قزوین با ۲۶ تیم و مرکزی با ۴۴ تیم، لرستان با ۱۰ تیم، خراسان رضوی با ۲۴ تیم، خراسان جنوبی با۱۲ تیم و خراسان شمالی با ۶ تیم، ایلام با ۲۲ تیم، آذربایجان غربی با ۱۶ تیم، آذربایجان شرقی با ۱۸ تیم و اردبیل با ۸ تیم فعالیت دارند.

همچنین، سیستان و بلوچستان ۴ تیم، فارس ۱۰ تیم، کردستان ۱۴ تیم، کرمان ۶ تیم، گیلان ۸ تیم، لرستان ۱۰ تیم، مازندران ۱۲ تیم، هرمزگان ۱۴ تیم، همدان ۴ تیم، یزد ۲۶ تیم، البرز ۸ تیم، چهار محال و بختیاری با ۲۸ تیم و دانشگاه علامه طباطبایی۸تیم، امیرکبیر ۸ تیم، علم و صنعت ۶ تیم، علم و فرهنگ ۱۲، علوم پزشکی شهید بهشتی۴ تیم، امام صادق (ع) ۸تیم، الزهرا۴ تیم، خواجه نصیر با ۸تیم و دانشگاه تهران با ۱۴ تیم حضور دارند.

حضور پررنگ دانشجویان دانشگاههای سراسری

طبق آمار به دست آمده از مرحله استانی/دانشگاهی پنجمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران از مجموع ۱۷۶۰ نفر شرکت کننده در این مرحله، ۱۰۲۷ نفر از دانشگاهها مرتبط با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ۱۴۳ نفر از دانشگاههای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۱۲۸ نفر از دانشگاه آزاد اسلامی، ۱۵۹ نفر از دانشگاه پیام نور و ۳۰۳ نفر از دانشگاههای علمی کاربردی و غیرانتفاعی حضور دارند.

معرفی تیم های برتر هر واحد

با پایان یافتن مرحله استانی مسابقات مناظره دانشجویی، تیم های برتر هر استان علاوه بر دریافت لوح تقدیر و جوایز نقدی، به مرحله منطقه ای این مسابقات راه پیدا کردند. شایان ذکر است مرحله منطقه ای این مسابقات مهر و آبان سال گذشته و مرحله کشوری (نهایی) این مسابقات نیز در آذر ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

حضور مسئولان در محل برگزاری مسابقات

معاونین فرهنگی و آموزشی دانشگاه ها، مسئولین نهاد رهبری و نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، روسای جهاد دانشگاهی استان ها و واحدهای جهاد دانشگاهی و اساتید دانشگاه از داوران حاضر در این دوره مسابقات هستند.

مسابقات مناظره دانشجویی از دوره اول تا پنجم

تاکنون ۴ دوره مسابقات مناظره دانشجویان ایران بصورت کشوری به همت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی برگزار شده است که از جمله اهداف برگزاری این مسابقات می توان به رشد و توسعه علم و دانش، رشد و شکوفایی فرهنگ گفتگو، زمینهسازی برای شکلگیری تفکر خلاق و نقاد در بین دانشجویان، ترویج فرهنگ گفت و گو و مناظره علمی در ایران اسلامی و … اشاره کرد.

 علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر از پیشینه مسابقات، نحوه اجرا و برنامه های آتی می توانند به پایگاه اینترنتی isojd.ir مراجعه کنند.