سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – جلسه هیات نظارت و ارزیابی آموزش عالی استان اردبیل در دانشگاه محقق اردبیلی با حضور مسئولان و برای اولین بار به صورت ویدئو کنفرانس با مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی برگزار شد.

دانشگاه محقق اردبیلی
به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه هیات نظارت و ارزیابی آموزش عالی استان اردبیل خوب کار کرده است، گفت: اعضای هیات نظارت و ارزیابی از کم‌توجهی و لحاظ نشدن نظرات کارگروه‌ها گلایه‌مند هستند.
وی با بیان اینکه ما مامور به انجام تکالیف خود هستیم، تصریح کرد: وظیفه قانونی ما این است که نظارت را به درستی و با رعایت انصاف و در چارچوب قانون انجام دهیم.
صادقی با اشاره به اینکه اعضای هیات موسس در برخی موسسات گاهی با هم درگیر می شوند، ادامه داد: این چنین رفتارهایی سبب می‌شود که مساله آموزش در آن موسسه تحت شعاع قرار بگیرد بنابراین پیشنهاد می‌شود این چنین موسساتی ارزیابی و طبق قانون با آنها برخورد شود چرا که وقتی چند نفر هیات موسس نمی‌توانند در کنار هم کار کنند، تضمینی وجود ندارد که دلسوز جامعه و دانشجویان باشند.
رئیس هیات نظارت و ارزیابی آموزش عالی استان اردبیل افزود: در استان اردبیل حدود ۶۴ هزار نفر دانشجو وجود دارد که اکثر آنها محروم هستند و امیدواریم بتوانیم دانشجویان بیشتری را پوشش دهیم.
دکتر سعدان زکائی رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: سیاست ما حمایت از موسسات با کیفیت بوده و نگاه ما نگاه کیفی است، برای همین ظرفیت برخی رشته ها در بعضی دانشگاه‌ها را صفر کرده بودیم اما به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها این تصمیم تا این لحظه اعمال نشده است.
وی با بیان اینکه صندلی‌های خالی موسسات و دانشگاه‌ها به معضلی تبدیل شده‌اند، تصریح کرد: گزارش‌های هیات نظارت و ارزیابی آموزش عالی استان‌ها حاکی از تعداد کم اعضای هیات علمی موسسات است.
رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: نامه‌ای به موسسات آموزش عالی غیر دولتی ارسال شده که طبق این نامه، رئیس موسسات باید استادیار به بالا و تمام وقت باشد.
زکائی با بیان اینکه منظور از تمام وقت این است که چهار روز به صورت تمام وقت در موسسه حضور داشته باشند، افزود: در موسسات باید ساختار مشخص بوده و معاونت‌ها تعریف شده باشد.
 محمد ضارب نیا دبیر هیات نظارت و ارزیابی آموزش عالی استان اردبیل و مدیر نظارت و ارزیابی دانشگاه محقق اردبیلی با تاکید بر ساماندهی زیر نظام‌های دانشگاهی گفت: سهیم بودن هیات‌های نظارت و ارزیابی آموزش عالی استان‌ها در تخصیص رشته و دانشجو ضروری است.
مرتضی ابراهیمی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه پیشنهاد می‌شود نظارت و ارزیابی بر اساس اقتضائات جدید باشد، تصریح کرد: نسل جدید روحیه، فکر و مطالبات جدید دارند که باید در نظارت به آن توجه شود.
وی با بیان اینکه ارزیابی دانشگاه‌ها و موسسات باید استان به استان باشد، ادامه داد: هر استان شرایط خاص خود را دارد که باید در ارزیابی‌ها به آنها دقت شود.
ابراهیمی افزود: نحوه نظارت و ارزیابی موسسات و دانشگاه‌ها باید کمی تغییر یابد برای همین پیشنهاد می‌شود که هیات نظارت استان‌ها، گاهی برای نظارت به استان‌های دیگر بروند.
داریوش لطیفی سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اردبیل با بیان اینکه در این دانشگاه چهار نوع نظارت ادواری، مدیریتی، سرزده و موردی داریم، گفت: مدیریت نظارت دانشگاه به معاونت نظارت و سنجش ارتقا یافته است.
وی ادامه داد: شاخصه‌ها و الگوهای دانشگاه جامع علمی کاربردی متفاوت است و انتظار داریم فرم‌های سنجش در این دانشگاه تغییر یابد.