سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  کرمان – ایرنا – معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه ها، انجمن های علمی و فعالان علم و فرهنگ در شکل گیری گفت و گوهای سازنده در جامعه پیشگام باشند.

پی اچ دی آزمون : به گزارش ایرنا، سید ضیاء هاشمی روز دوشنبه در آیین اختتامیه نهمین جشنواره ملی حرکت در کرمان افزود: همواره تاکید کردیم در دانشگاه ها به آزاداندیشی، تبادل نظر و تعالی افکار نیاز داریم و اگر گفت و گوی سازنده انتقادی در دانشگاه ها و جامعه جریان پیدا کند همه بهره مند خواهند شد.
وی با اشاره به سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل گفت: یک رکن اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است که جز با تقویت انگیزه ها، مشارکت و فعالیت در حوزه ارتباطات میسر نخواهد شد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: ترجمان اقدام، عمل و توانایی در سطح دانشگاه ها و حوزه فرهنگی همان گفت و گوی سازنده، نظریه پردازی و ایده پردازی است.
وی خطاب به دانشجویان گفت: ما به ایده های شما نیاز داریم و مسئولان دانشگاه از ایده های شما بهره مند خواهند شد و پیشنهاد می دهیم در سطح دانشگاه ها پیشگام باشید.
هاشمی گفت: کار ما در حوزه فرهنگی و هنری بسیار حساس و ظریف است و در کنار خلاقیت ها و تلاش ها مستلزم نکته سنجی، ظرافت و دقت است تا کار هدفمند را به منصه ظهور و منزل مقصود برساند.
وی با اشاره به تدوین منشور حقوق دانشجویی در سال گذشته تصریح کرد: معتقدیم هر دانشجویی باید حافظ و وکیل خود و از همه حقوق خود برخوردار باشد.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بخش از حقوقی که مطرح شده و با استقبال دوستان مواجه شد، نشانه ای است که این جامعه رو به پویایی بوده و دانشگاه در حد توان خود باید به حقوق و نیازهای دانشگاهیان توجه داشته باشد.
وی افزود: جشنواره ملی حرکت هم ناظر به بخشی از حقوق ها، نیازها و لوازم امور دانشجویی است.
وی بیان کرد: فلسفه جشنواره حرکت، رشد علمی و فرهنگی به شکل توامان و مشارکت روزافزون و گسترده دانشجویان در کار جمعی و کنش جمعی حول محور فعالیت های علمی، بستر و محور و هدف این جشنواره است.
هاشمی گفت: جشنواره ملی حرکت توانسته یک جریان فکری و فرهنگی را در دانشگاه های ما ایجاد کند و به عنوان یک سنت حسنه شکل گرفته است.
وی اظهار کرد: انجمن های علمی و جشنواره های حرکت بستری برای بالندگی علم و آینده دانشجویان و اجتماعات دانشجویی است.
وی با اشاره به مطالبات دانشجویی گفت: ما حتما نیاز به مشورت دانشجویان داریم و دانشجویان را به عنوان نخبگان فکور می شناسیم و ایده های شما برای ما راهگشا خواهد بود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: مسئولان و دانشجویان زمینه ای فراهم کنند تا دانشگاه ها بیش از گذشته با انجمن های علمی ارتباط برقرار کنند و در یک فرایند گفت و گو بتوانند بهره بگیرند و حمایت شوند.
وی افزود: اگر گفت و گو شکل بگیرد بسیاری از تخاصم ها و تقابل های مخرب از بین خواهد رفت و نیازی نیست به خاطر اختلاف نظرها به سمت تقابل های مخرب برویم.
هاشمی گفت: ما از طرح دیدگاه ها و ایده های نو استقبال می کنیم و از این طریق مانع می شویم تهدیدها، تهمت ها و دروغ ها در جامعه رواج پیدا کند.
وی بیان کرد: امیدواریم نمایندگان انجمن های علمی در تریبون های دانشگاهی، علمی و نمازهای جمعه حضور پیدا کنند و نقش شایسته خود را ایفا کنند.
وی با اشاره به انتقادات به داوری در جشنواره های سال های گذشته گفت: با تغییر در فرآیندهای داوری این فرآیندها بسیار دقیق تر اتفاق افتاد و تعداد داورها از ۵۰ نفر به ۱۲۰ نفر رسیده و تعدادی از شخصیت های علمی و برجسته کشور در فرآیند داوری حضور داشتند.
در این آیین از انجمن های برگزیده علمی و دانشجویی ۳۸ دانشگاه کشور و سه انجمن علمی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی با اهدای لوح، تقدیر شد.
در بخش بین الملل جشنواره حرکت نیز از چهار شرکت کننده از کشور بوسنی و هرزگوین و نماینده دانشجویان ایرانی مقیم تایلند تقدیر شد.
غرفه های دانشگاه های حکیم سبزواری، علمی کاربردی و خوارزمی برگزیده معرفی و از غرفه های دانشگاه های تهران، شهید چمران اهواز و محقق اردبیلی تقدیر شد.
همچنین دانشگاه های تهران و فردوسی مشهد دانشگاه های برتر نهمین دوره جشنواره ملی حرکت معرفی شدند.
این آیین با حضور مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان و جمعی از مسئولان و دانشگاهیان در تالار پردیس دانشگاه فرهنگیان کرمان برگزار شد.
نهمین جشنواره ملی حرکت از سوم تا پنجم مهر در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد.
خبرنگار: داود رجبی بهجت ** انتشار دهنده: مجید ملازاده
۷۴۳۷/۳۰۲۸/۱۷۷۲