سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران-ایرنا- معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از انعقاد قرارداد ایجاد شبکه ملی محاسبات علمی پیشرفته به منظور انجام فعالیت های محاسباتی دانشگاه های کشور خبر داد.

پی اچ دی آزمون : دکتر ‘وحید احمدی’ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: یکی از اقدامات در دست انجام در حوزه تامین زیرساخت های پژوهشی کشور، ایجاد شبکه ملی محاسبات علمی پیشرفته است.
وی خاطرنشان کرد: این کار هنوز کامل نشده است ولی برنامه ریزی برای توسعه شبکه ملی محاسبات علمی پیشرفته (HPC) صورت گرفته است و سرمایه گذاری هایی را که برخی مراکز در این زمینه داشته اند، تقویت کرده ایم.
به گفته احمدی، قرار است این شبکه همانند شبکه شاعا (شبکه آزمایشگاه های علمی ایران) بتواند کارهای محاسباتی برای مجموعه دانشگاه ها را ساماندهی و اجرا کند.
احمدی با بیان این که انجام بسیاری امور در دنیا نیازمند کارهای محاسباتی پیشرفته است، تصریح کرد: با توجه به مشکلاتی که برای تامین ‘سوپر کامپیوتر’ داشتیم ترجیح دادیم به جای این ابزارها، به صورت شبکه محاسباتی پیشرفته نیازهای موجود را برطرف کنیم و این شبکه می تواند به صورت نودهای مختلف، دانشگاه های مختلف کشور را به هم وصل کند و سپس، کل شبکه دانشگاهی بتوانند برای کارهای محاسباتی خود از آن استفاده کنند.
وی بیان داشت: قرارداد ایجاد شبکه محاسباتی علمی پیشرفته را منعقد کرده ایم و با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی، اعتباراتی نیز برای آن در بودجه امسال پیش بینی شده است و امیدواریم تا پایان سال جاری، فعال شود.
معاون وزیرعلوم در تشریح دیگر اقدامات انجام گرفته در وزارت علوم به منظور توسعه زیرساخت های پژوهشی و فناوری، گفت: تدوین و ابلاغ آیین نامه تاسیس شرکت های دانش بنیان ویژه دانشگاهیان، از خلاهایی بود که خوشبختانه اخیرا برطرف شد.
وی ادامه داد: قبلا قانون شرکت های دانش بنیان را داشتیم ولی این که چگونه از ظرفیت دانشگاه ها در این زمینه استفاده شود که هم با مقررات و ضوابط و آیین نامه های داخلی دانشگاه ها همخوانی داشته باشد و درعین حال، تکلیف مالکیت فکری افراد روشن باشد، مشخص نبود که با آیین نامه جدید، مجموعه مشکلات و ابهامات موجود، شناسایی و برطرف شده و به دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور ابلاغ شد.
احمدی، تهیه دستورالعمل برگزاری رویداد ‘شتاب’ به عنوان شناسایی و توانمندسازی استعدادهای برتر را از دیگر اقدامات انجام گرفته در راستای حمایت و تقویت ظرفیت های علمی و پژوهشی کشور برشمرد و گفت: اگر بخواهیم فضای شور و هیجان و خلاقیت را در دانشگاه ها فراهم کنیم راهی جز برگزاری فعالیت هایی همچون استارتاپ ها نداریم.
وی تاکید کرد: اجرای فعالیت های دانشجویی و نوآورانه، تجربه ای موفق در دانشگاه های دنیا به شمار می آید و خوشبختانه با هماهنگی میان پارک ها و مراکز رشد و دانشگاه ها، قرار شده است حداقل در یک دانشگاه، هر ماه یک استارتاپ تخصصی داشته باشیم.
دبیرکل شورای عالی عتف (علوم، تحقیقات و فناوری) افزود: برنامه ریزی برای فعال سازی بخش تحقیق و توسعه (R&D) شرکت های خصوصی جهت ایجاد شرکت های زایشی یکی از فعالیت های ماست و به منظور توسعه زیرساخت های پژوهشی، فناوری و نوآوری نیز تقویت و نوسازی تجهیزات آزمایشگاه ها را در دست اجرا داریم.
به گفته وی، اکنون بیش از ۱۳۰ آزمایشگاه مرکزی به شبکه آزمایشگاه های علمی کشور پیوسته اند و برای این که بتوانیم در مقام مرجعیت علمی منطقه، حرفی برای گفتن داشته باشیم، نیازمند آزمایشگاه های قوی هستیم.
احمدی مشکلات موجود در بخش آزمایشگاه های علمی کشور را به دو دسته مالی و مدیریتی تقسیم بندی کرد و گفت: مشکلات ما در این بخش به دو موضوع تزریق اعتبار کافی و همچنین ساماندهی و مدیریت مجموعه امکانات موجود برمی گردد.
وی توضیح داد: منظور از ساماندهی، فعال سازی تجهیزات موجود، تعمیرات و آنلاین کردن سرویس هاست که مثلا یک محقق در دانشگاه زابل بتواند به راحتی از خدمات آزمایشگاهی دانشگاه تهران، صنعتی امیرکبیر یا صنعتی شریف استفاده کند.
معاون وزیرعلوم یادآور شد: با عضویت در این شبکه، میزان خدمات دهی دانشگاه ها مشخص می شود و افراد هم بهره مندی و بهره وری بیشتری خواهند داشت زیرا دانشگاه ها احساس می کنند خدمات بهتر و متنوع تری دارند و وزارت علوم هم نظارت بر مجموعه امکانات آزمایشگاهی خواهد داشت.
وی استقرار نظام سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE) در مجموعه آزمایشگاه های دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور و رتبه بندی شرکت های خدمات دهنده تجهیزات و مواد آزمایشگاهی را از جمله اقدامات موثر صورت گرفته در زمینه ارتقای ایمنی و کیفیت خدمات آزمایشگاهی عنوان کرد.
علمی**۱۰۵۵**۲۰۱۷
خبرنگار:زینب کارگر**انتشاردهنده:زهره محتشمی پور