سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: موسسه رازی ۱۰ واکسن از ۱۳ واکسن مصرفی طیور در کشور را تولید می‌کند.

موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی
حمید کهرام درگفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: موسسه رازی بزرگترین تولید کننده واکسن‌های طیور در کشور و در منطقه خاورمیانه به شمار می‌رود و قادر به تامین بخش بزرگی از نیاز کشور به این واکسن‌ها است.
وی افزود: این موسسه ۱۰ واکسن از ۱۳ واکسن مصرفی طیور در کشور را تولید می‌کند و با تایید سازمان دامپزشکی در اختیار این سازمان قرار می‌دهد.
کهرام ادامه داد: اکنون بیش از ۶۰ شرکت خارجی در حال عرضه محصولات خود در بازار ایران هستند و موسسه رازی در شرایطی نابرابر با این شرکت‌ها رقابت می‌کند.
وی اضافه کرد: هرچند کیفیت واکسن‌های داخلی به علت داشتن سویه‌های داخلی به مراتب بهتر از نمونه‌های خارجی است ولی به دلیل تبلیغاتی که می‌شود واکسن‌های خارجی بازار داغی دارند.
دکتر کهرام بازار طیور ایران را از لحاظ میزان جوجه‌ریزی بازاری بین‌المللی خواند و تاکید کرد: حضور در بازار طیور ایران برای شرکت‌های وارد کننده، بسیار مهم است و آنها را به یک برند تبدیل می‌کند.
وی با اشاره به ترفندهای شرکت‌های وارد کننده برای حضور در بازار ایران توضیح داد: این شرکت‌ها با برنامه‌ریزی و افکار درازمدت ورود کرده، واکسن‌های خود را با قیمتی پایین‌تر از قیمت تمام شده در اختیار مصرف کننده داخلی قرار داده و با ایجاد پدیده دمپینگ، راه را بر عرضه تولیدات داخلی می‌بندند.
رئیس موسسه رازی تصریح کرد: در دو سال اخیر طی مصاحبه‌های متعدد مطبوعاتی و رسانه‌ای آمادگی خود را برای کیفیت سنجی واکسن‌های طیور این موسسه اعلام و تقاضا کرده‌ایم حتی اگر یک مورد کیفیت این واکسن‌ها زیر سوال بود، اعلام کنند اما نهادهای مربوطه ورود نکرده‌اند.
وی افزود: در سالی که به نام اقدام و عمل و اقتصاد مقاومتی نام گرفته و مقام معظم رهبری بر استفاده از کالای داخلی تاکید فراوان دارند، به هیچ عنوان واردات بیش از نیاز داخل شایسته نیست و باید از سوی سازمان‌های متولی کنترلی روی این وضعیت باشد.
رئیس موسسه رازی در بخشی دیگر از سخنانش گفت: سازمان دامپزشکی در حالی مجوز واردات گسترده واکسن‌های طیور را صادر می‌کند که همین سازمان واکسن حساسی مثل آنتروتوکسمی یا سیاه زخم دام ها را از موسسه رازی تامین می‌کند.
 دکتر کهرام تاکید کرد: سوال این است که چرا در مورد واکسن‌های طیور رویه‌ای دیگر در پیش گرفته شده است؟
وی با اشاره به پیچیدگی‌های تولید واکسن‌های انسانی در مقایسه با سایر واکسن‌ها تاکید کرد: بدون شک اگر کیفیت این واکسن‌ها نامرغوب بود، در کودکان کشورمان مصرف نمی‌شد.
رئیس موسسه رازی در پایان به استقبال خارجی‌ها از واکسن های طیور موسسه رازی اشاره کرد و گفت: کشورهای زیادی در منطقه از جمله ترکیه و سوریه متقاضی واکسن‌های طیور این موسسه هستند اما تولید داخلی در کشور خودمان چنان مهجور است که هر چه می‌گوییم به گوش نهادهای متولی نمی‌رسد.