سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران – ایرنا – رییس دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه ایران با توسعه آموزش عالی در دهه اخیر توانسته در بین ۱۰ کشور اول دنیا در این حوزه قرار گیرد، افزود: ایران تا پنج سال آینده در جایگاه پنجم از لحاظ جمعیت شاغل به تحصیل قرار خواهد گرفت.

پی اچ دی آزمون : به گزارش ایرنا، محمد طهرانچی روز یکشنبه در مراسم استقبال از دانشجویان ارشد ورودی جدید، با اشاره به جایگاه موفق دانشگاه شهید بهشتی در میان ۱۳ دانشگاه سطح یک کشور افزود: با تدوین برنامه ها و سیاستگذاری های کلان، اکنون در مقطع کارشناسی ارشد دو برابر مقطع کارشناسی، دانشجو پذیرش شده است.
وی با اشاره به تعداد دانشجویان ورودی سال ۱۳۹۵ گفت: تعداد دانشجویان ارشد پذیرفته شده ۳ هزار و ۴۰۰ نفر و تعداد دانشجویان کارشناسی مورد پذیرش ۱۷۰۰ نفر است که البته در کنار اینها نزدیک به ۵۰۰ دانشجوی دکتری نیز جذب شده است.
طهرانچی با اشاره به نقش و رسالت دانشگاه ها تاکید کرد: دانشگاه سازمانی هوشمند است که با درک تحولات اجتماع، باید پاسخ بهنگامی برای مسائل اجتماعی داشته باشد.
وی با تاکید بر گذر از دانشگاه آموزشی به سمت دانشگاه نوآور گفت: با بررسی تحولات جهانی آموزش عالی، تحولات اجتماعی ایران و نظام علم و فناوری ملی به این نتیجه رسیدیم که باید دانشگاه را به سمت و سوی جدید ببریم. این الگوی جدید باید پاسخگوی وضعیت کنونی کشور و منشاء امید در بین جوانان علاقه مند به تحصیل برای داشتن آینده ای بهتر باشد.
طهرانچی افزود: تحولات جهانی، چهره آموزش عالی را در سطح جهان متحول کرده، تغییر نقش دولت در پشتیبانی از دانشگاه ها، تغییر در الگوی تولید دانش و فناوری و تغییر در دانش بواسطه همگرایی علم و فناوری از جمله این تحولات است.
رئیس دانشگاه با اشاره به تغییر نقش دولت در پشتیبانی از دانشگاه ها تصریح کرد: تحولات جهانی آموزش عالی، حمایت دولت ها از دانشگاه ها را به کمترین حد خود رسانده است،
وی با اشاره به روند کاهش تکیه دانشگاه به منابع دولتی گفت: در بودجه سال ۹۵ دانشگاه شهید بهشتی، دولت ۱۴۰ میلیارد تومان به این دانشگاه پرداخت می کند و دانشگاه نیز باید ۱۲۶ میلیارد تومان درآمد اختصاصی کسب کند.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر برنامه محور کردن پژوهش در دانشگاه افزود: راه اندازی آزمایشگاه مرکزی، راه اندازی پایگاه نشر دانش، اخذ مجوز احداث پارک علم و فناوری دردانشگاه شهید بهشتی و تاسیس شرکت «هوشمند اول بهشتی» از جمله برنامه ها و اقدامات صورت گرفته در این حوزه است.