سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به دستاوردهای این دانشگاه گفت: بیش از ۲ میلیون و ۸۳۰ هزار نفر از جمعیت شهری و روستایی کشور تحت پوشش این دانشگاه قرار دارند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد جلیلی در مراسم یکپارچه آغاز سال تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی تهران که امروز با حضور دانشجویان جدیدالورود در ستاد مرکزی این دانشگاه برگزار شد، با اشاره به جایگاه برتر این دانشگاه در کشور و جهان گفت: علوم پزشکی تهران در مقایسه با سایر دانشگاه‌های کشور جایگاه برجسته ای دارد، به طوری که در نظام رتبه‌بندی‌بین‌المللی رتبه ٣٠۶ جهانی ، رتبه ۶ خاورمیانه، رتبه اول کشوری در بین دانشگاه های علوم پزشکی و رتبه دوم در بین کل دانشگاه ها را به خود اختصاص داده و جزو یک درصد مراکز برتر جهان قرار گرفته است.
وی با اشاره به برخی دیگر از افتخارات دانشگاه علوم پزشکی گفت: رتبه برتر پرستاری کشور و رتبه برتر در ارائه صورتحساب عملکرد بودجه، کسب لوح کیفیت و سپاس از وزارت بهداشت برای آزمایشگاه های مراکز بیمارستانی و نخستین دانشگاه کشور با گواهینامه بین المللی اعتبار بخشی نشان از جایگاه برجسته این دانشگاه دارد.
جلیلی با اشاره به تاریخچه و قدمت دانشگاه گفت: علوم پزشکی تهران به عنوان دانشگاه مادر و اولین مرکز نوین آموزش پزشکی در سال ۱۲۳۰ بخشی از مدرسه دارالفنون بود، دانشکده پزشکی در سال ۱۳۱۳ تاسیس و بعد از انقلاب به همراه تمامی بخش‌های وابسته به عنوان دانشگاه علوم پزشکی تهران از وزارت آموزش عالی جدا شد و زیر نظر وزارت بهداشت قرار گرفت.
وی با اشاره به دستاوردها و فعالیت‌های دانشگاه علوم پزشکی در سال های گذشته گفت: پذیرش برترین‌های کنکور و دانشجویان ممتاز خارج از کشور، بیشترین تعداد دانشجو در رشته‌های پزشکی نسبت به سایر مراکز آموزش عالی، یک هزار و ۱۶۷ عضو هیئت علمی که ۴۴ درصد آنها استاد و دانشیار هستند، از برخی دستاوردهای علوم پزشکی تهران است.
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به تعداد دانشکده ها و مراکز تحقیقاتی و درمانی این دانشگاه گفت: ١١ دانشکده، یک پردیس بین الملل و یک پردیس دوره های شبانه، ٩ بیمارستان تک تخصصی، ٧ بیمارستان عمومی و سه شبکه بهداشت زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی تهران است.
وی با بیان اینکه ٨٢ درصد دانشجویان در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می‌کنند، اظهار داشت: ١٢ هزار و ۴٩٨ دانشجو، بیش از ۲ هزار متخصص در بیشتر از ۸۰ رشته تحصیلات تکمیلی نظیر کارشناسی ارشد، دکتری، فلوشیپ و رزیدنتی در ۱۶ بیمارستان آموزشی، ۹۲ مرکز تحقیقاتی مشغول به تحصیل هستند.
جلیلی با اشاره به اینکه بیش از نیمی از یک درصد دانشمندان برتر جهان اعضای هیئت علمی علوم پزشکی تهران هستند،افزود: ۱۷ نفر از استادان این دانشگاه در فهرست دانشمندان یک درصد برتر جهان قرار گرفته‌اند همچنین از بین ۵۰ محقق برتر کشور در رشته‌های علوم پزشکی و غیرپزشکی ۲۰ درصد این افراد یعنی ۱۰ نفر آنها از دانشگاه علوم پزشکی تهران است.
وی ادامه داد: ۱۹ درصد از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با رتبه استاد تمام، ۲۵ درصد دانشیار و ۵۲ درصد به صورت مربی در دانشگاه مشغول خدمت هستند این بدان معنا است که بیش از ۹۹ درصد این افراد به صورت تمام‌وقت جغرافیایی در دانشگاه حاضر هستند. همچنین اساتید بین‌المللی نیز در قالب استاد وابسته در حوزه‌های مختلف آموزشی و پژوهشی با دانشگاه علوم پزشکی تهران همکاری می‌کنند.
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: حدود ۱۹ مجله علمی که بالغ بر ٢ هزار و ٢٠٩ مقاله است، در دانشگاه علوم پزشکی تهران نمایه شده است.
وی با بیان اینکه وضعیت دانشگاه علوم پزشکی تهران در حوزه ارائه خدمات قابل قبول و رضایت‌بخش است، گفت: شش هزار تخت بیمارستانی در این دانشگاه وجود دارد که بیش از سه میلیون بیمار روزانه به مراکز بیمارستانی آن مراجعه می‌کنند همچنین سالیانه ۱۹۴ هزار عمل جراحی بستری و ٧۵ هزار جراحی بیماران سرپایی در این دانشگاه انجام می‌گیرد.
جلیلی با اشاره به جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بیش از ۲ میلیون و ۸۳۰ هزار نفر از جمعیت شهری و روستایی کشور تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار دارند این دانشگاه با ۵۵ مرکز سلامت جامعه، ۱۴ مرکز سلامت روستایی و برخی مراکز دیگر خدمات سلامتی خود را به مردم ارائه می‌دهد.