سید علی عماد سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – سمنان – معاون پژوهشی حوزه علمیه برادران با بیان اینکه رتبه دانشگاه های علوم انسانی کشور در جهان غیرقابل قبول است، گفت: ایران در بین ۸۰۰دانشگاه جهان رتبه بالای ۷۰۰را به خود اختصاص داده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید علی عماد ظهر یکشنبه در آئین اختتامیه جشنواره علامه حلی سمنان به میزبانی کتابخانه مرکزی این شهرستان، بر ضرورت تغییر در محتوای علمی علوم انسانی در کشور تاکید کرد و ابراز داشت: تولید محتوا در علوم انسانی نسبت به سایر رشته های دانشگاهی دارای اهمیت بسیاری است که این مقوله در کشور بارها مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است.

وی افزود: با وجود این اهمیت متاسفانه شاهد این هستیم که در رشته هایی مانند شیمی رتبه تک رقمی دانشجویان برتر ایرانی در جهان خود نمایی می کند اما در بین ۷۰۰دانشگاه برتر جهان در رشته علوم انسانی نامی از ایران وجود ندارد این امر غیر قابل قبول است.

معاون پژوهشی حوزه علمیه برادران کشور با تاکید بر ضرورت بها دادن به نخبگان علوم انسانی در کشور، گفت: در همه بخش های علوم باید توازن وجود داشته باشد و به اندازه علوم پایه، در علوم انسانی نیز در کشور باید تولید محتوا شود.

عماد با بیان اینکه وضعیت علوم انسانی امروز نگران کننده است، ابراز داشت: در حال حاضر گروهی از نخبگان و صاحبنظران علوم انسانی در کشور وجود دارند که با توجه به داشته های علمی فوق العاده، اقدام به نگارش هیچ مقاله یا کتابی نمی کنند و تنها داشته هایشان را در فکر می پرورانند یا در نهایت آنرا برای کاربرد داخلی به دانشجویانشان ارائه می دهند حال آنکه نیاز ما صادر کردن اندیشه و فکر علوم انسانی اسلامی به جهان است.

وی افزود: همانطور که در رشته های دیگر مانند پزشکی صابنظران ما در کرسی های بین المللی حضور دارند، در مقوله علوم انسانی نیز باید این گونه باشد چرا که شرق، مهد فلسفه و علوم انسانی است و ما سالیان دراز بر منطق علوم انسانی حاکم بوده ایم.

معاون پژوهشی حوزه علمیه برادران کشور با بیان اینکه علوم انسانی حیطه ای گسترده است، گفت: تولید علم روز در کنار پایبندی به تفکرات اسلامی نیاز امروز علوم انسانی در کشور است.

عماد بیان داشت: اندیشمندان علوم انسانی ما در داخل و خارج کشور می بایست تولید محتوای فاخر دینی و ایرانی را در دستور کار قرار دهند تا بتوانیم به وضعیت علوم انسانی کشور در بین دانشگاه های جهان بهبود بخشیم.

وی افزود: ایران اسلامی دارای ظرفیت های بسیار خوب علوم انسانی در حوزه های مختلف است که هدایت و تغذیه فکری در کنار بهره برداری از این داشته ها قطعا آینده علوم انسانی را در کشور روشن تر از گذشته می کند.

جشنواره علامه حلی با هدف بررسی دانش روز علوم انسانی در سطح کشور و با ارئه مقالات مختلف از دانشجویان و طلاب علوم انسانی در سمنان برگزار شد.