سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران – ایرنا – رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دانشگاه با وجود بخشنامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، هیچ برنامه ای برای افزایش هزینه های سنوات تحصیلی دانشجویان ندارد.

پی اچ دی آزمون : به گزارش خبرنگار ایرنا، جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر امروز(یکشنبه) به اجرای قانون سنوات در دانشگاه ها اعتراض کردند.
سنوات تحصیلی پس از اتمام ترم ۸ برای دانشجویان کارشناسی، اتمام ترم ۴ برای دانشجویان کارشناسی ارشد و اتمام ترم ۹ برای دانشجویان دوره دکتری اعمال می شود که براین اساس ادامه تحصیل دانشجویان منوط به پرداخت هزینه خواهد شد.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در همین زمینه در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا افزود: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بخشنامه هایی را در این زمینه ها به دانشگاه ها ارائه کرده اما در عین حال مراکز علمی این اختیار را دارند که آنها را تعدیل و یا حتی اجرا نکنند.
سیداحمدرضا معتمدی ادامه داد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر با وجود بخشنامه های جدید وزارت علوم، چیز جدیدی را اعمال نکرده است.
وی افزود: حتی سال گذشته سعی شد تا هزینه های تحصیلی دانشجویان را تعدیل کنیم و بر همین اساس به طور نمونه برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد که ترم ۵ یا بیشتر از آن بودند نیز اجازه ماندن در خوابگاه ها را دادیم.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: همچنین برای دانشجویان ترم ۵ مقطع کارشناسی ارشد بر اساس بخشنامه باید ۱٫۵ نمره از پروژه هایشان را کسر می کردیم، اما در راستای حمایت از آنان این کار هم انجام نشد.
وی خاطرنشان کرد: سیاست اصلی دانشگاه امیرکبیر حرکت در راستای رفع نیازهای دانشجویان است تا آنان با فراغ بال و آسوده مشغول به تحصیل باشند، بر همین اساس برای پروژه های ارزشمند دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تصمیم گرفته شد تا حمایت مالی صورت گیرد.
معتمدی گفت: دولت یازدهم اهتمام ویژه برای رفع دغدغه های دانشجویان داشته و طی چند سال گذشته با سیاست های دانشگاه ها شاهد ابراز تشکر بسیاری از دانشجویان بوده ایم.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: هر چند که این امر به معنای آن نیست که اکنون در نقطه ایده آل هستیم زیرا این امر زمان بر است اما خوشبختانه بسیاری از مشکلات دانشجویی رفع شده است.
وی ادامه داد: بر اساس قوانین باید از دانشجویان ترم ۹ مقطع ارشد شهریه می گرفتیم اما با رویکردی حمایتی از این کار منصرف شدیم.
معتمدی یادآور شد: دانشگاه امیر کبیر برای نخستین بار طرح گرند دانشجویی را تعریف و برای آن ۲٫۵ میلیارد تومان نیز بودجه مقرر کرد تا دانشجویان بر اساس تایید اساتید راهنمای خود برای هزینه های آزمایشگاهی و غیره در پایان نامه هایشان از این کمک هزینه ها بهره مند شوند.
وی ادامه داد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر با وجود بخشنامه های جدید وزارت علوم هیچ برنامه جدیدی را اعمال نکرده و اگر دانشجویان اعتراضی دارند به احتمال زیاد نسبت به آیین نامه های وزارت است.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: تعجب می کنم که برخی دانشجویان ادعای افزایش هزینه ها را کرده اند و این در حالیست که اقدام جدیدی در این زمینه صورت نگرفته است.
وی گفت: در تجمع امروز نیز حدود ۸۰ دانشجو حضور داشتند و این در حالیست که ۱۴ هزار دانشجو در دانشگاه امیرکبیر مشغول به تحصیل هستند.
معتمدی افزود: امسال مبلغ ۸۰ میلیارد ریال برای ساخت و تعمیر خوابگاه های دانشگاه هزینه کرده ایم تا ۱۵ درصد ظرفیت های خوابگاهی را افزایش دهیم.