سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اقدامات این صندوق برای راه‌اندازی صندوق‌های خطرپذیر گفت: این اقدام که با همکاری صنایع بزرگ صورت می‌گیرد به منظور توسعه و تامین بازار برای شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا خواهد بود.

دکتر بهزاد سلطانی، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار ایسنا، دکتر بهزاد سلطانی در نشست خبری امروز با اشاره به مقاومت‌های صورت گرفته در زمان دفاع مقدس افزود: پل خیبر از جمله نوآوری‌های جوانان کشور بوده که در جزایر مجنون مستقر شد. همچنین پهپادهایی که در زمان دفاع مقدس طراحی شده است موجب شده که با تکامل آن امروزه حرف‌هایی در دنیا داشته باشیم.

وی با بیان اینکه اقتصاد دانش‌بنیان کنونی استمرار جانفشانی‌های دوره دفاع مقدس است، اظهار کرد: با بسیج عموم مردم تا ۱۰ سال آینده از اقتصاد نفتی به اقتصاد دانش‌بنیان دست یابیم که برای تحقق این هدف لازم است با خام‌فروشی و اقتصاد نفتی مقابله و این اقدام را باید فرهنگسازی کنیم.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با ارائه چندین نمونه در این زمینه خاطرنشان کرد: در حال حاضر انجمن‌های دانشجویی زیادی شکل گرفته است که اگر هر کدام از این انجمن‌ها یک شرکت دانش‌بنیان تاسیس کنند در هر سال سه تا چهار هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور ایجاد خواهد شد و این اقدامی است که انتها ندارد چرا که هر ساله نیروهای جوان جدیدی به انجمن‌های دانشجویی اضافه می‌شود.

وی دومین مصداق را ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان از سوی اساتید دانشگاه‌ها دانست و اظهار کرد: براساس بررسی‌های صورت گرفته ۱۰ درصد اساتید دانشگاه‌های کشور علاقه به توسعه فناوری و کاربردی کردن نتایج تحقیقات و پایان‌نامه‌ها دارند که با تشویق اساتید به سمت ایجاد شرکت‌های دانشگاهی گام بزرگی در جهت توسعه اقتصاد دانش‌بنیان برداشته می‌شود.

سلطانی سومین مصداق برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان را همکاری صنایع بزرگ با شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا ذکر کرد و گفت: براساس قوانین صندوق نوآوری و شکوفایی، صنایع بزرگ می‌توانند با ۱۰ شرکت دانش‌بنیان نوپا در زمینه محصولات مرتبط همکاری داشته باشند که در این حالت صندوق نوآوری و شکوفایی با اکتساب ۴۹ درصد سهام اقدام به ایجاد صندوق خطرپذیر (cvc) کنند.

به گفته وی، این اقدام موجب تضمین بازار برای شرکت‌های نوپا و همکاری به صورت بردبرد خواهد بود.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اضافه کرد: در این راستا تنها یک شرکت بزرگ صنعتی فعال در حوزه تولید لوازم آرایشی و بهداشتی گیاهی از صندوق درخواست معرفی شرکت‌های دانش‌بنیان نوپای فعال در این حوزه کرده است.

عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی

سلطانی با تاکید بر اینکه تعداد شرکت‌هایی که موفق به احراز دانش‌بنیان شدند ۲۶۵۵ شرکت است، گفت: از این تعداد ۲۵۰۰ طرح به صندوق ارائه داده‌اند که از این تعداد طرح، ۲۰۰۰ طرح تعیین‌تکلیف شدند.

به گفته وی، ۱۳۰۰ طرح به تصویب صندوق رسیده و ۷۰۰ طرح یا رد یا در حال اصلاح است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر اینکه از ۱۳۰۰ طرح مصوب ۸۱۲ میلیارد تومان حمایت شده است که این مقدار به غیر از حمایت‌های ضمانت‌نامه و یا تامین دفاتر کاری است.

وی با بیان اینکه بررسی ۵۲۳ طرح در دستور کار صندوق نوآوری و شکوفایی قرار دارد، اظهار کرد: این تعداد طرح ۸۷۰ میلیارد تومان تقاضای دریافت تسهیلات کرده‌اند ضمن آنکه تا شش ماه آینده حدود ۶۰۰ طرح به این صندوق ارائه می‌شود و پیش‌بینی می‌شود که این تعداد طرح درخواست دریافت تسهیلات هزار میلیارد تومانی را دارند.

سلطانی اضافه کرد: در حال حاضر ۱۰۰ میلیارد تومان برای صدور ضمانت‌نامه در بانک‌ها بلوکه شده و ۲۰۰ میلیارد تومان نیز برای تامین دفاتر کاری برای شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت شده است. بر این اساس مجموعاً ۱۱۱۲ میلیارد تومان مصوب صندوق نوآوری و شکوفایی است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به حمایت‌های صورت گرفته از صندوق‌های پژوهش و فناوری یادآور شد: براین اساس ۱۱۸۷ میلیارد تومان از صندوق‌های پژوهش و فناوری حمایت شده است.

صدور ضمانت‌نامه برای شرکت‌های دانش‌بنیان

وی با اشاره به هماهنگی‌های صورت گرفته با بانک‌ها برای صدور ضمانت‌نامه خاطرنشان کرد: صدور ضمانت‌نامه از طریق بانک‌ها در حال انجام است و این امر نیز در کمیته اعتباری توسعه بازار صندوق نوآوری و شکوفایی با حضور نمایندگان بانک‌ها در حال پیگیری است و طرح‌های ارسال شده به صورت مشترک با بانک‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

وی زمان صدور ضمانت‌نامه برای شرکت‌های دانش‌بنیان را بیش از ۲ هفته دانست که به گفته وی صندوق نوآوری در تلاش است تا این زمان را به دو هفته نزدیک کند.

سلطانی با تاکید بر اقدامات انجام شده در زمینه توسعه بازار افزود: ۸ میلیارد تومان در بخش ضمانت‌نامه هزینه کردیم تا ریسک عقد قرارداد شرکت‌های دانش‌بنیان را پوشش دهیم که با این رقم ۴۷۰ میلیارد تومان حجم قرارداد شرکت‌های دانش‌بنیان را تحت پوشش قرار دادیم.

به گفته وی، توسعه بازار شامل صدور ضمانت‌نامه و لیزینگ محصولات دانش‌بنیان می‌شود که در حال حاضر لیزینگ برای فروش محصولات دانش‌بنیان برای ۱۳۶ محصول اجرایی شده است.

سلطانی در زمینه صدور ضمانت‌نامه توضیح داد: در حال حاضر با ۱۲ بانک در حال تعامل هستیم و از این تعداد پنج بانک فعالیت عملیاتی برای صدور ضمانت‌نامه را آغاز کرده‌اند.

۶ حوزه فناوری مهم کشور

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی به بیان حمایت‌های صورت گرفته از محصولات دانش‌بنیان پرداخت و گفت: تسهیلات اعطا شده به شرکت‌های دانش‌بنیان از لحاظ تعداد شرکت‌ها به ترتیب شامل الکترونیک و کنترل با ۲۰۸ شرکت، محصولات پیشرفته شامل نفت و گاز با ۱۹۸ شرکت، فناوری زیستی با ۱۹۴ شرکت، فناوری ارتباطات و نرم‌افزار با ۱۹۰ شرکت، تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی ساخت داخل با ۱۷۰ شرکت و داروهای پیشرفته و مهندسی پزشکی با ۱۹۲ شرکت می‌شود.

سلطانی با تاکید بر اینکه از لحاظ ریالی بیشترین تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی به محصولات پیشرفته (۲۳ درصد) اعطا شده است، ادامه داد: پس از فناوری زیستی (۲۲٫۶ درصد)، الکتروکنترل (۱۲٫۷ درصد)، فناوری اطلاعات (۱۲٫۵ درصد)، تجهیزات پیشرفته (۱۰ درصد) و مهندسی پزشکی (۸٫۵ درصد) در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

ادامه دارد…