بازدید دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزیر بهداشت از خبرگزاری مهر سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون آموزشی وزارت بهداشت از ابلاغ دستورالعمل تشکیل کمیته علوم بین رشته ای میان دو وزارتخانه علوم و بهداشت خبر داد و گفت: راهکارهای ایجاد برنامه های آموزشی بین رشته ای تدوین شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، دستورالعمل تشکیل کمیته علوم بین رشته ای با همکاری وزارت بهداشت و وزارت علوم باتوجه به ضرورت گسترش علوم بین رشته ای در نظام سلامت ابلاغ شد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ضمن ارسال این دستورالعمل از مسئولین این دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی خواست با درایت و آینده نگری نیازها و ظرفیت ها بومی مناطق تحت مدیریت خود را مدنظر قرار داده و همکاری لازم در زمینه توسعه علوم بین رشته ای را با وزارت بهداشت داشته باشند.

دکتر باقر لاریجانی در توضیح تشکیل این کمیته گفت: شرایط کنونی کشور در زمینه بار بیماریها، تغییرات هرم جمعیتی، مسایل اجتماعی و فرهنگی نیازهای جدیدی را در نظام سلامت ایجاد کرده که باعث می شود رشته مقاطع موجود پاسخگوی این نیازها نباشد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت پاسخگویی به نیازهای جامعه را اصل اساسی در برنامه­ های تحول و نوآوری آموزش علوم پزشکی ذکر کرد و گفت: با توجه به نیازهای ایجاد شده در جامعه توسعه هدفمند علوم بین رشته ای یکی از محورهای مهم این برنامه ها است.

لاریجانی اظهار داشت: با توجه به قوانین جاری کشور دانشگاههای وابسته به وزارت علوم به صورت مجزا از دانشگاههای علوم پزشکی به ارائه خدمات آموزشی می پردازند و ضروری بود تا مکانیسم های اجرایی روشنی جهت گسترش علوم بین رشته ای با همکاری دو وزارتخانه پیش بینی شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در همین راستا دستورالعمل تشکیل کمیته علوم بین رشته ای و تبیین راهکارهای اجرایی ایجاد برنامه های آموزشی بین رشته ای باتوافق وزاتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تدوین شد و به امضای وزرای دو وزارتخانه رسید.

لاریجانی از ابلاغ این دستورالعمل خبر داد و تاکید کرد: مدیران نظام سلامت باید با درایت و آینده نگری، در توسعه علوم بین رشته ای نیازها و ظرفیت های بومی مناطق کشور را مدنظر قرار داده و در راستای استقلال کشور و تامین نیازهای حال و آینده نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران در این مسیر حرکت کنند.

وی ابراز امیدواری کرد این آیین نامه از طریق همکاری بین رشته ای با دانشگاه های علوم پزشکی کشور و دانشگاههای وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اجرا و زمینه های تسهیل ارتباطات بین دانشگاه، صنعت و خدمات را فراهم کند.