سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایلام به خاطر موقعیت جغرافیایی که در همسایگی با کشور عراق دارد می‌تواند از این فرصت برای جذب و تربیت دانشجوی عراقی استفاده کند.

وزیر علوم

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر محمد فرهادی در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان، اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی این دانشگاه به‌صورت جدی فعالیت خود در عرصه علمی را آغاز کرد و امروز به جایگاه قابل قبولی رسیده است.

وی با بیان اینکه حدود ۶ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند، افزود: این دانشگاه در چارچوب برنامه جدید علمی، زیربنایی، توسعه‌ای  و بر اساس نیاز حرکت کرده و سعی در تربیت دانشجوی نسل سوم برای مملکت دارد.

فرهادی با تأکید بر اینکه استعدادهای خوبی در استان ایلام وجود دارد، خاطرنشان کرد: مسائل فرهنگی، اجتماعی،اقتصادی و علمی به‌صورت جدی در این دانشگاه موردتوجه است که امیدواریم با تخصیص اعتبار مناسب به این دانشگاه مشکلات آن رفع و زیرساخت‌های آن توسعه یابند.

وزیر علوم ادامه داد: تلاش در سنگر علم امروز دست‌کمی از تلاش دیروز در سنگر دفاع مقدس و پشت خاک‌ریزها ندارد و ایلام به خاطر موقعیت جغرافیایی که در همسایگی با کشور عراق دارد می‌تواند از این فرصت برای جذب و تربیت دانشجوی عراقی استفاده کند.

وی گفت: موقعیت جغرافیایی این استان و ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق باعث شده ایلام قرابت فرهنگی و دینی بسیاری با استان‌های هم مرز در عراق داشته باشد که باید از این ظرفیت برای گسترش همکاری‌های فرهنگی و بویژه در چارچوب تقویت مبادلات علمی میان دانشگاه های دو کشور استفاده کرد.

فرهادی افزود: ظرفیت‌های بسیار خوبی از نظر امکانات زیرساختی در دانشگاه‌های این استان و بویژه دانشگاه ایلام فراهم شده و اکنون شاهد راه‌اندازی رشته‌های مختلف تحصیلی در سطح تحصیلات تکمیلی هستیم که می‌توان از این ظرفیت برای پذیرش دانشجویان عراقی نیز بهره برد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: دانشگاه ایلام در ارزیابی‌های صورت گرفته در میان دانشگاه‌های همطراز خود از جایگاه بسیار خوبی برخوردار است و باید متناسب با برنامه‌های وزارت علوم برای حرکت به سمت دانشگاه ماموریت گرا و نسل سومی بر روی رشته‌هایی که مورد نیاز جامعه است و نقش تعیین کننده‌تری در توسعه اشتغال دارند، سرمایه گذاری کند.

فرهادی تامین نیازهای زیرساختی بویژه در بخش راه اندازی آزمایشگاه‌ها را از وظایف وزارت علوم اعلام و ابراز امیدواری کرد در سال جاری با تامین اعتبار مورد نیاز شاهد افتتاح طرح‌های در دست اجرای دانشگاه ایلام باشیم.