سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  مسکو – ایرنا – وحید احمدی معاون وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که در راس هیاتی از مدیران پارک های علم و فناوری ایران به مسکو سفر کرده است، گفت: موفقیت ایران در کسب میزبانی نشست بین المللی سال ۲۰۱۸ علمی و فناوری یک موفقیت جهانی است.

پی اچ دی آزمون : معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: شناخت جامعه جهانی پارک های علم و فناوری از توانمندی های ایران در این حوزه و اعطای میزبانی برگزاری نشست سال ۲۰۱۸ به شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان دستاوردی بزرگ در دوره پسا برجام برای حوزه های دانش و فناورانه است که می تواند دگرگونی های بسیاری را شکل دهد و ارتباط های گسترده ای در این زمینه ایجاد کند.
احمدی ادامه داد: وضعیت ایران در حوزه های علمی و فناوری بسیار خوب است. در مکان نخست منطقه خاورمیانه و رتبه ۱۶جهان هستیم. در شتاب تولید مقاله جایگاه سوم دنیا را داریم و مهم تر اینکه از نظر آفرینش مقاله های برتر و جذب بیشترین ارجاع در مکان نخست فهرست جهانی قرار گرفته ایم.
وی با اشاره به توانمندی های بزرگ علمی و فناوری موجود در ایران، اظهار کرد: ۳۹ پارک علم و فناوری و ۱۷۶ مرکز رشد این حوزه در کشور داریم که سبب شده هم از لحاظ سطح علمی و هم سطح فعالیت ها در جهان جزو برترین ها باشیم.
احمدی با بیان اینکه ایران در عرصه علمی در حال رشد است، اظهار کرد: از لحاظ وضعیت علمی، دانشگاه های ایران در وضع خوبی هستند و ۱۴ دانشگاه کشور در رتبه بندی های معتبر جهانی قرار گرفته اند.
وی افزود: در پایگاه «تایم» هشت دانشگاه ایران رتبه بندی شده است و «لایدن» نیز ۱۴ دانشگاه را در فهرست برتر خود قرار داده است.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین با اشاره به انتخاب شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در اجلاس اعضای کنفرانس جهانی انجمن بین المللی موسسات و پارک های علم و فناوری (ASP) به عنوان میزبان سال ۲۰۱۸ این نشست، آن را پیروزی بزرگی برای جمهوری اسلامی و جامعه علمی کشور خواند.
احمدی افزود: این دستاورد پسابرجامی تائید جایگاه برتر ایران در عرصه علمی و فناوری جهانی است.
وی ادامه داد: در دوره پسابرجام شرایط برقراری ارتباط های علمی و فرهنگی فراهم شده و چنین اعتماد مهمی به دست آمده است که اصفهان برای برگزاری کنفرانس جهانی انجمن بین المللی موسسات و پارک های علم و فناوری انتخاب شد.
معاون وزارت علوم اظهار کرد: هیات هایی از ۳۴۰ پارک علمی و فناوری از ۱۷۶ کشور در نشست پایانی مسکو با رای خود اصفهان را میزبان کنفرانس سال ۲۰۱۸ تعیین کردند که نشان می دهد، توانسته ایم در مسیر رشد پایدار قرار گریم.
وی همچنین با گسترده خواندن فعالیت های انجمن بین المللی پارک های فناوری با ۱۴۰ هزار مشترک گفت که ۱۸ پارک ایران نیز عضو این انجمن هستند و برای افزایش این عضویت ها برنامه ریزی شده است.
معاون وزیر علوم یادآوری کرد: نشست سال آینده انجمن بین المللی پارک های فناوری و مناطق نوآوری در ترکیه خواهد بود و ایران هم فرصت خوبی دارد تا برای میزبانی نشست سال ۲۰۱۸ آماده شود.
وی همچنین خاطرنشان کرد: در حاشیه کنفرانس مسکو هیات رئیسان پارک های علم و فناوری ایران با همتایان خود از جمله ۲۶ پارک فناوری مسکو حدود ۲۰۰ نشست برگزار و موضوع های علمی و امکان همکاری های بیشتر را بررسی کرده اند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در پایان نتایج مذاکرات با مقام های شرکت کننده در نشست مسکو و همچنین وزارت علوم و آموزش روسیه را پر ثمر خواند و تاکید کرد که تفاهم های صورت گرفته به صورت کاربردی و عملیاتی پیگیری خواهد شد.
اروپام*۳۹۱ ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا