سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران- ایرنا- رتبه بندی جهانی سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ نظام تایمز منتشر شد که از حضور ۱۳ دانشگاه ایران در آن نشان دارد.

پی اچ دی آزمون : به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی بین المللی است که دانشگاه های جهان را رتبه بندی می کند.
دکتر محمدجواد دهقانی بیان کرد: نتایج رتبه بندی سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ تایمز نشان از حضور پنج دانشگاه شیراز، فردوسی مشهد، آزاد اسلامی کرج، یزد و زنجان برای نخستین بار را دارد.
وی افزود: در سال ۲۰۱۵-۲۰۱۴ از ایران تنها دو دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان حضور داشتند، در سال قبل، این تعداد به هشت دانشگاه افزایش و بدین ترتیب در سال جاری ۱۳ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در جمع ۹۷۸ دانشگاه برتر جهان از ۷۹ کشور حضور یافتند که این موضوع نوید بخش حرکت هر چه بیشتر دانشگاه های توانمند ایران در رتبه بندی های معتبر بین المللی است.
سرپرست ISC افزود: بر این اساس در رتبه بندی تایمز در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ از جمهوری اسلامی ایران دانشگاه های علم و صنعت ایران، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه شیراز، تهران، علوم پزشکی تهران، فردوسی مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی کرج، شهید بهشتی، یزد و زنجان توانستند در جمع برترین دانشگاه های دنیا قرار گیرند.
دهقانی اظهار داشت: در سال جاری ایران با ۱۳ دانشگاه برتر در دنیا توانسته است بعد از ترکیه با ۱۸ دانشگاه رتبه دوم خاورمیانه را کسب نماید. در این بین مصر دارای ۸ دانشگاه، پاکستان ۷ دانشگاه، و عربستان صعودی با ۴ دانشگاه در بین دانشگاه های برتر خاورمیانه هستند. به این ترتیب رتبه جمهوری اسلامی ایران به لحاظ تعداد دانشگاه های برتر در سطح جهان از ۲۳ در سال قبل به ۱۷ ارتقا یافت. ضمنا جایگاه ایران در رتبه بندی سال ۲۰۱۳ میلادی در دنیا ۳۳ بود.
وی گفت: پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از نظام های معتبر بین المللی است که از سال ۲۰۰۴ میلادی مراکز آموزش عالی را در سرتاسر جهان مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار داده است. این رتبه بندی از ۱۳ شاخص به شرح جدول زیر در قالب ۵ معیار کلی آموزش با وزن ۳۰ درصد، پژوهش با وزن ۳۰ درصد، استنادات با وزن ۳۰ درصد، وجهه بین المللی با وزن ۷٫۵ درصد و ارتباط با صنعت با وزن ۲٫۵ درصد بهره گرفته است.
دهقانی خاطرنشان کرد: محاسبات رتبه بندی تایمز در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ میلادی توسط شرکت خدمات حرفه ای پرایس واتر هاوس کوپرز (PWC) انجام شده است. محاسبات شاخص ها و نمرات توسط سه منبع اطلاعاتی صورت گرفته است که این منابع عبارت هستند از:
۱- داده های ارسالی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که به صورت خود اظهاری جمع آوری می گردند
۲- داده های حاصل از نظرسنجی شهرت توسط متخصصین آموزش عالی
۳-اطلاعات تولیدات علمی موسسات آموزش عالی نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس.
رتبه بندی تایمز برای بررسی اطلاعات پژوهشی اعضای هیات علمی، با استفاده از پایگاه استنادی اسکوپوس که به عنوان یکی از بزرگترین پایگاه داده در جهان شناخته می شود، اطلاعات پنج سال را مورد بررسی قرار داده و تعداد کل استنادات مرتبط با تولیدات علمی دانشگاه ها را لحاظ می کند.
در رتبه بندی سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ میلادی تعداد ۲۳۰۰۰ مجله علمی با تعداد تقریبی ۱۱٫۹ میلیون مقاله، مقاله کنفرانس، کتاب و فصل های کتاب در ۵ سال گذشته و همچنین بیش از ۵۶ میلیون استناد که به این تولیدات علمی صورت پذیرفته است در محاسبات نمرات مورد استفاده قرار گرفته شده اند.
تولیدات علمی مربوط به بازه ۵ ساله ۲۰۱۵-۲۰۱۱ میلادی و استنادات نیز مربوط به بازه ۶ ساله ۲۰۱۶-۲۰۱۱ می باشد. این اولین سالی است که بیش از ۵۰۰۰۰ کتاب و فصول کتاب ها در تحلیل نتایج مورد استفاده قرار گرفته شده است و بدین ترتیب عملکرد پژوهش های صورت گرفته در حیطه های علوم انسانی و هنر بهتر از سال های قبل در نتایج سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ تایمز پدیدار شده است.

***وضعیت دیگر کشورها در رتبه بندی تایمز
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: در رتبه بندی سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ میلادی دانشگاه آکسفورد که قدیمی ترین دانشگاه انگلیس است توانست با یک پله رشد نسبت به سال گذشته، برای اولین بار در رتبه بندی تایمز، رتبه نخست فهرست دانشگاه های برتر دنیا را از آن خود کند. تا کنون دانشگاه های آمریکا رتبه نخست جدول را داشته اند.
دهقانی ادامه داد: موسسه فناوری کالیفرنیا بعد از ۶ سال، جایگاه نخست جدول را از دست داد و رتبه ۲ جهان را کسب نمود.
دانشگاه استنفورد، کمبریج و موسسه فناوری ماساچوست به ترتیب در جایگاه های سوم تا پنجم جدول قرار گرفتند.
همچنین دانشگاه های هاروارد، پرینستون و امپریال کالج لندن به ترتیب رتبه های ۶ تا ۸ جهان را به دست آوردند. انستیتو فناوری فدرال زوریخ سوئیس دانشگاه سوم اروپا که به عنوان برترین دانشگاه اروپا خارج از انگلیس شناخته می شود، توانست رتبه ۹ جهان را اخذ کند.
دانشگاه کالیفرنیا-برکلی و دانشگاه شیکاگو نیز به طور مشترک رتبه ۱۰ جهان را به دست آورده اند.
سرپرست ISC افزود: انگلیس با ۹۱ دانشگاه بعد از آمریکا رتبه دوم جهان و اول اروپا را به لحاظ تعداد دانشگاه برتر در دنیا کسب کرده است.
بعد از کشور انگلستان، کشور آلمان با داشتن ۴۱ دانشگاه رتبه دوم اروپا را کسب کرده است که از این تعداد ۲۲ دانشگاه آن در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد.
دانشگاه لودویگ ماکسی میلیان مونیخ توانسته به عنوان برترین دانشگاه آلمان رتبه ۳۰ جهان را کسب کند. این دانشگاه با بیش از ۵۰۰ سال سابقه از قدیمی ترین دانشگاه های دنیا به حساب می آید.
دهقانی گفت: آسیا همچنان مسیر رشد و ترقی خود را ادامه می دهد به نحوی که ۲۸۹ دانشگاه از ۲۴ کشور در جمع برترین دانشگاه های دنیا در آسیا قرار دارد. ۱۹ کشور آسیایی توانسته اند در رتبه بندی سال ۱۷-۲۰۱۶ دارای دانشگاه در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا باشند. این در حالی است که این تعداد در سال گذشته برابر با ۱۵ دانشگاه بوده است.
در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ دانشگاه ملی سنگاپور با ۲ پله رشد نسبت به سال گذشته، رتبه اول آسیا و ۲۴ جهان را کسب کرده است. دیگر دانشگاه سنگاپور دانشگاه صنعتی نانیانگ است که حائز رتبه ۵۴ جهان شده است.
وی در ادامه افزود: ژاپن با داشتن ۶۹ دانشگاه در رتبه بندی تایمز رتبه نخست آسیا را به لحاظ تعداد دانشگاه برتر کسب کرده است. دانشگاه توکیو این کشور توانسته با ۴ پله رشد نسبت به سال گذشته رتبه ۴۳ جهان را کسب کند.
دهقانی ادامه داد: چین بعد از ژاپن توانسته با تعداد ۵۲ دانشگاه، بیشترین تعداد دانشگاه را در بین دانشگاه های برتر آسیا دارا باشد. دانشگاه پکن چین با ۱۳ رتبه ارتقا، توانست بعد از دانشگاه ملی سنگاپور رتبه ۲ آسیا و ۲۹ جهان را کسب کند.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: کره جنوبی دارای ۲۵ دانشگاه در جمع ۹۷۸ دانشگاه برتر دنیاست که از این تعداد ۴ دانشگاه توانستند با رشد رتبه در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گیرند. دانشگاه برتر این کشور، دانشگاه ملی سئول است که رتبه ۷۲ جهان را کسب کرده است.
همچنین هنگ کنگ در مجموع دارای ۶ دانشگاه در رتبه بندی سال ۱۷-۲۰۱۶ است که همگی آنها در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. دانشگاه هنگ کنگ نیز به عنوان دانشگاه پیشرو در این بین توانست رتبه ۴۳ جهان را کسب کند.
علمی**۱۲۹۳**۲۰۱۷
خبرنگار: محمد طاهری**انتشاردهنده:زهره محتشمی پور