سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران – ایرنا – سومین دوره جایزه دانشجویی حافظ به همت وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خجند تاجیکستان برپا می شود.

پی اچ دی آزمون : به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سومین دوره جایزه دانشجویی حافظ به همت وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خجند در سه بخش بخش مقاله نویسی، شرح غزل و حفظ اشعار لسان الغیب حافظ شیرازی، برپا می شود.
براساس فراخوان «سومین دوره جایزه دانشجویی حافظ» دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد همه دانشگاه ها و دانشکده های ولایت سغد می توانند در سه بخش مقاله نویسی، شرح غزل و حفظ اشعار لسان الغیب حافظ شیرازی در این دوره از جایزه حافظ شرکت کنند.
دانشجویان علاقه مند به شرکت در بخش مقاله نویسی می توانند با انتخاب یکی از چهار موضوع «راز ماندگاری حافظ »، «مفهوم رند در اشعار حافظ»، «مراسم، باورها و سنت های مردمی در اشعار حافظ» و «شرح جلوه های گوناگون عشق در غزلیات حافظ» در این بخش حضور یابند.
همچنین در بخش شرح غزلیات دانشجویان می توانند یکی از چهار غزل با مطلع های «رواق منظر چشم من آشیانه توست»، «هر که شد محرم دل در حرم یار بماند»، «دوش دیدم که ملائک در میخانه زدند» و «صبا به تهنیت پیر می فروش آمد» را شرح دهند.
در بخش حفظ غزلیات نیز دانشجویان می توانند با حفظ ۱۰۰ غزل از دیوان حافظ شیرازی در این مسابقه شرکت کنند.
به نفرات اول تا سوم بخش های مقاله نویسی و شرح اشعار به ترتیب ۵۰۰، ۳۰۰ و ۲۰۰ سامانی و به نفرات برتر بخش حفظ غزلیات حافظ به ترتیب ۸۰۰، ۶۰۰ و ۴۰۰ سامانی به همراه یادبود و لوح سپاس در مراسم اختتامیه این دوره از مسابقات که همزمان با روز حافظ در بیستم مهرماه برگزار می شود، اهدا خواهد شد.
در این برنامه علاوه بر اهدای جوایز به دانشجویان برگزیده، اساتید دانشگاه درخصوص جایگاه حافظ سخنرانی خواهند کرد و پس از آن مراسم شعرخوانی و اجرای موسیقی شش مقام با بهره مندی از اشعار این شاعر بلند آوازه برپا می شود.
سال گذشته در همین زمان، دومین دوره جایزه دانشجویی حافظ برگزار شد.