سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اعلام خبر انتشار رتبه‌بندی جهانی سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ از سوی تایمز، از حضور ۱۳ دانشگاه ایرانی در این رتبه‌بندی خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی با اعلام این خبر گفت: پایگاه رتبه‌بندی تایمز یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی‌ است که دانشگاه‌های جهان را رتبه‌بندی می­‌کند. نتایج رتبه‌بندی سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ تایمز نشان از حضور پنج دانشگاه شیراز، فردوسی مشهد، آزاد اسلامی کرج، یزد و زنجان برای اولین بار را دارد.

وی اظهار کرد: در سال ۲۰۱۵-۲۰۱۴ از ایران تنها دو دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان حضور داشتند؛ در سال قبل این تعداد به هشت دانشگاه افزایش یافت و بدین ترتیب در سال جاری ۱۳ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در جمع ۹۷۸ دانشگاه برتر جهان از ۷۹ کشور حضور یافتند که این موضوع نویدبخش حرکت هر چه بیشتر دانشگاه‌های توانمند ایران در رتبه‌بندی‌­های معتبر بین المللی است.

سرپرست ISC افزود: بر این اساس در رتبه‌بندی تایمز در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ از جمهوری اسلامی ایران دانشگاه‌های علم و صنعت ایران، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه شیراز، تهران، علوم پزشکی تهران، فردوسی مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی کرج، شهید بهشتی، یزد و زنجان توانستند در جمع برترین دانشگاه‌های دنیا قرار گیرند.

دانشگاه های ایران در رتبه‌بندی سال ۱۷-۲۰۱۶ پایگاه رتبه‌بندی تایمز

دانشگاه

رتبه

دانشگاه

رتبه

دانشگاه علم‌وصنعت ایران

۶۰۰-۵۰۱

دانشگاه علوم پزشکی تهران

۸۰۰-۶۰۱

دانشگاه صنعتی شریف

۶۰۰-۵۰۱

دانشگاه فردوسی مشهد

۸۰۱+

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

۸۰۰-۶۰۱

دانشگاه آزاد اسلامی کرج

۸۰۱+

دانشگاه صنعتی اصفهان

۸۰۰-۶۰۱

دانشگاه شهید بهشتی

۸۰۱+

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

۸۰۰-۶۰۱

دانشگاه یزد

۸۰۱+

دانشگاه شیراز

۸۰۰-۶۰۱

دانشگاه زنجان

۸۰۱+

دانشگاه تهران

۸۰۰-۶۰۱

تعداد دانشگاه‌های ایران در رتبه‌بندی تایمز در طول سال‌های ۲۰۱۱ تاکنون به شرح زیر است.

تعداد دانشگاه‌های حاضر از ایران در سال‌های ۱۲-۲۰۱۱ تا ۱۷-۲۰۱۶

سال

۲۰۱۶-۱۷

۲۰۱۵-۱۶

۲۰۱۴-۱۵

۲۰۱۳-۱۴

۲۰۱۲-۱۳

۲۰۱۱-۱۲

تعداد دانشگاه‌های ایران

۱۳

۸

۲

۱

۱

۱

دهقانی اظهار کرد: در سال جاری، ایران با ۱۳ دانشگاه برتر در دنیا توانسته است بعد از کشور ترکیه با ۱۸ دانشگاه رتبه دوم خاورمیانه را کسب کند. در این بین مصر دارای ۸ دانشگاه، پاکستان ۷ دانشگاه، رژیم اشغالگر قدس با ۶ دانشگاه و عربستان سعودی با ۴ دانشگاه در بین دانشگاه‌های برتر خاورمیانه هستند. به این ترتیب رتبه جمهوری اسلامی ایران به لحاظ تعداد دانشگاه‌های برتر در سطح جهان از ۲۳ در سال قبل به ۱۷ ارتقاء یافت. ضمنا جایگاه ایران در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۳ میلادی در دنیا ۳۳ بود.

رتبه جهانی کشور ایران به لحاظ تعداد دانشگاه برتر در رتبه‌بندی تایمز

سال رتبه‌بندی

۲۰۱۷

۲۰۱۶

۲۰۱۵

۲۰۱۴

۲۰۱۳

۲۰۱۲

رتبه ایران

۱۷

۲۳

۲۸

۳۲

۳۳

۳۲

وی گفت: پایگاه رتبه‌بندی تایمز یکی از نظام‌های معتبر بین‌المللی است که از سال ۲۰۰۴ میلادی مراکز آموزش عالی را در سرتاسر جهان مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار داده است. این رتبه‌بندی از ۱۳ شاخص به شرح جدول زیر در قالب ۵ معیار کلی آموزش با وزن ۳۰ درصد، پژوهش با وزن ۳۰ درصد، استنادات با وزن ۳۰ درصد، وجهه بین‌المللی با وزن ۷٫۵ درصد و ارتباط با صنعت با وزن ۲٫۵ درصد بهره گرفته است.

وزن معیار

معیار

شاخص

وزن شاخص

۳۰

آموزش

بررسی شهرت: آموزش

۱۵٪

نسبت مدرک دکتری به تعداد اعضای هیأت علمی

۶٪

نسبت تعداد کل دانشجویان کارشناسی به اعضای هیأت علمی

۴٫۵٪

نسبت مدرک دکتری به کارشناسی ارائه شده توسط مؤسسه

۲٫۲۵٪

درآمد مؤسسه نسبت به تعـداد اعضای هیأت ­علمی

۲٫۲۵٪

۳۰

پژوهش

بررسی شهرت: پژوهش

۱۸٪

درآمد پژوهش

۶٪

تعداد مقالات منتشر شده به ازای اعضای هیأت علمی

۶٪

۳۰

استنادات

تأثیر- میانگین تعداد استنادها به ازای مقالات منتشر شده

۳۰

۲٫۵

درآمد صنعتی

درآمد پژوهشی حاصل از صنعت (به ازای اعضای هیأت علمی)

۲٫۵

۷٫۵

وجهه
بین­المللی

نسبت اعضای هیأت علمی بین‌المللی به بومی

۲٫۵

نسبت دانشجویان بین‌المللی به بومی

۲٫۵

سهم مقالات منتشر شده مشترک با نویسندگان همکار بین‌المللی

۲٫۵

دهقانی خاطرنشان کرد: محاسبات رتبه‌بندی تایمز در سال ۱۷-۲۰۱۶ میلادی توسط شرکت خدمات حرفه‌ای پرایس واتر هاوس کوپرز (PWC) انجام شده است. محاسبات شاخص‌ها و نمرات توسط سه منبع اطلاعاتی صورت گرفته است که این منابع عبارت از «داده‌های ارسالی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی که به صورت خوداظهاری جمع‌آوری می‌شوند»، «داده‌های حاصل از نظرسنجی شهرت توسط متخصصین آموزش عالی» و «اطلاعات تولیدات علمی موسسات آموزش عالی نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس» است.

وی ادامه داد: رتبه بندی تایمز برای بررسی اطلاعات پژوهشی اعضای هیات علمی، با استفاده از پایگاه استنادی اسکوپوس که به عنوان یکی از بزرگترین پایگاه داده درجهان شناخته می‌شود، اطلاعات پنج سال را مورد بررسی قرار داده وتعداد کل استنادات مرتبط باتولیدات علمی دانشگاه‌ها را لحاظ می‌کند. در رتبه‌بندی سال ۱۷-۲۰۱۶ میلادی تعداد ۲۳۰۰۰ مجله علمی با تعداد تقریبی ۱۱٫۹ میلیون مقاله، مقاله کنفرانس، کتاب و فصل‌های کتاب در ۵ سال گذشته و همچنین بیش از ۵۶ میلیون استناد که به این تولیدات علمی صورت پذیرفته است، در محاسبات نمرات مورد استفاده قرار گرفته شده‌اند.

دهقانی تصریح کرد: تولیدات علمی مربوط به بازه ۵ ساله ۲۰۱۵-۲۰۱۱ میلادی و استنادات نیز مربوط به بازه ۶ ساله ۲۰۱۶-۲۰۱۱ است. این اولین سالی است که بیش از ۵۰۰ هزار کتاب و فصول کتاب‌ها در تحلیل نتایج مورد استفاده قرار گرفته شده است و بدین ترتیب عملکرد پژوهش‌های صورت گرفته در حیطه‌های علوم انسانی و هنر بهتر از سال‌های قبل در نتایج سال ۱۷-۲۰۱۶ تایمز پدیدار شده است.

وضعیت دیگر کشورها در رتبه‌بندی تایمز

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: در رتبه‌بندی سال ۱۷-۲۰۱۶ میلادی دانشگاه آکسفورد که قدیمی‌ترین دانشگاه کشور انگلستان است، توانست با یک پله رشد نسبت به سال گذشته، برای اولین بار در رتبه‌بندی تایمز، رتبه نخست فهرست دانشگاه‌های برتر دنیا را از آن خود کند. تا کنون دانشگاه‌های کشور آمریکا رتبه نخست جدول را داشته‌اند.

دهقانی ادامه داد: موسسه فناوری کالیفرنیا بعد از ۶ سال، جایگاه نخست جدول را از دست داد و رتبه ۲ جهان را کسب کرد. دانشگاه استنفورد، کمبریج و موسسه فناوری ماساچوست به ترتیب در جایگاه‌های سوم تا پنجم جدول قرار گرفتند. همچنین دانشگاه‌های هاروارد، پرینستون و امپریال کالج لندن به ترتیب رتبه‌های ۶ تا ۸ جهان را به دست آوردند. انستیتو فناوری فدرال زوریخ سوئیس دانشگاه سوم اروپا که به عنوان برترین دانشگاه اروپا خارج از انگلستان شناخته می‌شود، توانسته رتبه ۹ جهان را اخذ کند. دانشگاه کالیفرنیا-برکلی و دانشگاه شیکاگو نیز مشترکا رتبه ۱۰ جهان را به دست آورده‌اند.

سرپرست ISC افزود: انگلستان با ۹۱ دانشگاه بعد از آمریکا رتبه دوم جهان و اول اروپا را به لحاظ تعداد دانشگاه برتر در دنیا کسب کرده است. بعد از کشور انگلستان، کشور آلمان با داشتن ۴۱ دانشگاه رتبه دوم اروپا را کسب کرده است که از این تعداد ۲۲ دانشگاه آن در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ توانسته به عنوان برترین دانشگاه آلمان رتبه ۳۰ جهان را کسب کند. این دانشگاه با بیش از ۵۰۰ سال سابقه جزو قدیمی‌ترین دانشگاه‌های دنیا به حساب می‌آید.

دهقانی گفت: آسیا همچنان مسیر رشد و ترقی خود را ادامه می‌دهد، به نحوی که ۲۸۹ دانشگاه از ۲۴ کشور در جمع برترین دانشگاه‌های دنیا در آسیا قرار دارند. ۱۹ کشور آسیایی توانسته‌اند در رتبه‌بندی سال ۱۷-۲۰۱۶ دارای دانشگاه در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا باشند. این در حالی است که این تعداد در سال گذشته برابر با ۱۵ دانشگاه بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۷-۲۰۱۶ دانشگاه ملی سنگاپور با دو پله رشد نسبت به سال گذشته، رتبه اول آسیا و ۲۴ جهان را کسب کرده است. دیگر دانشگاه سنگاپور دانشگاه صنعتی نانیانگ است که حائز رتبه ۵۴ جهان شده است.

وی در ادامه افزود: ژاپن با داشتن ۶۹ دانشگاه در رتبه‌بندی تایمز رتبه نخست آسیا را به لحاظ تعداد دانشگاه برتر کسب کرده است. دانشگاه توکیو این کشور توانسته با چهار پله رشد نسبت به سال گذشته رتبه ۴۳ جهان را کسب کند.

دهقانی ادامه داد: چین بعد از ژاپن توانسته با تعداد ۵۲ دانشگاه، بیشترین تعداد دانشگاه را در بین دانشگاه‌های برتر آسیا دارا باشد. دانشگاه پکینگ چین با ۱۳ رتبه ارتقاء توانست بعد از دانشگاه ملی سنگاپور رتبه دوم آسیا و ۲۹ جهان را کسب کند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: کره جنوبی دارای ۲۵ دانشگاه در جمع ۹۷۸ دانشگاه برتر دنیاست که از این تعداد چهار دانشگاه توانسته‌اند با رشد رتبه در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گیرند. دانشگاه برتر این کشور، دانشگاه ملی سئول است که رتبه ۷۲ جهان را کسب کرده است.

دهقانی تصریح کرد: همچنین هنگ کنگ در مجموع دارای ۶ دانشگاه در رتبه‌بندی سال ۱۷-۲۰۱۶ است که همگی آنها در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. دانشگاه هنگ کنگ نیز به عنوان دانشگاه پیشرو در این بین توانست رتبه ۴۳ جهان را کسب کند.