سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – عضو هیات علمی گروه مهندسی برق دانشگاه آزاد گفت: زباله‌ها در خرم‎آباد به صورت سنتی امحاء می‎شوند که این امر فقط معضل محیط زیست شده است.

افتتاح اولین نیروگاه زباله سوز کشور از پسمانده‌های شهری

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، هاجر باقری طولابی در نشستی اظهار کرد: در خرم‎آباد زباله به وفور یافت میشود زبالهای که فقط معضل محیط زیست شهر شده است. آخرین خبر در مورد احداث کارخانه بازیافت زباله در شهر خرمآباد تقریبا” مربوط به دو سال پیش است و خبر جدیدی در این زمینه نشر داده نشده و این یعنی زبالهها هنوز معضل شهر ما هستند و به صورت سنتی امحاء میشوند که مشکلات این نوع امحاء مدتهاست گریبانگیر اهالی بخصوص ساکنان منطقه کمالوند و اطراف آن شده است.

وی اضافه کرد: اگر نیروگاه زباله سوزی برای خرمآباد احداث شود، علاوه بر تولید برق از این زباله‌های تجدیدپذیر و مزایای اقتصادی و صنعتی آن و ایجاد شغل برای جوانان شهر، منجر به حل کامل مشکل زباله و حومه شده و پروژهای بسیار مهم برای حفظ محیط زیست این منطقه محسوب میشود.

باقری طولابی ادامه داد: برای طراحی نیروگاه زباله سوز، لازم است مطالعات فنی، اقتصادی و زیست محیطی لازم صورت گیرد. زبالههای شهر از لحاظ فیزیکی و شیمیایی به دقت مورد مطالعه قرار گیرند و ارزش حرارتی آنها معلوم شود. اجزاء اصلی نیروگاه زباله سوز عبارتند از انبار زباله، کوره، بویلر، فیلتر، دودکش و سیکل بخار.  پس از جمع آوری زائدات از سطح شهر، زباله‌ها به انبار زباله منتقل شده و در دورههای زمانی مناسب به کوره نیروگاه تزریق میشوند.

عضو هیات علمی گروه مهندسی برق دانشگاه آزاد واحد خرمآباد گفت: گازهای حاصل از احتراق وارد بویلر بازیاب شده و با عبور از روی سوپر هیتر داغ و آب اشباع شده را به بخار تبدیل میکنند. بخار سوپر هیتر تولید شده منجر به چرخش پره‌های توربین و روتور ژنراتور نیروگاه و در نتیجه تولید برق میشود.

وی یادآور شد: اولین نیروگاه زباله سوز در ایران بهمن ماه ۹۳ در کهریزک آغاز به کار کرد و شهرهای دیگری از جمله رشت و شهرکرد نیز در انتظار تکمیل نیروگاههای زباله سوز خود هستند. امیدواریم روزی در شهر خرم‎آباد هم تکمیل یک نیروگاه سبز با جشن افتتاحیه آن به پایان برسد.