سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور با بیان این‌که باید فرهنگ‌سازی اقتصاد مقاومتی در دانشگاه‌ها پیاده شود، گفت: تراکم دانشجو در یک دانشگاه نشان‌دهنده کمال دانشگاه نیست؛ بلکه اگر دانشگاه‌ها بتوانند در رشد زیرساخت‌های منطقه نقش داشته باشند به کمال می‌رسند؛ تفاهم‌نامه‌ با منطقه آزاد اروند برای ایجاد شعبه بین‌الملل دانشگاه در این منطقه منعقد شده است.

1436854486177_images+(5).jpg

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر کریم نجفی برزگر در نشست خبری به مناسبت آغاز سال تحصیلی که در ساختمان مرکزی دانشگاه پیام نور استان برگزار شد، ضمن قدردانی از ریاست این دانشگاه برای میزبانی این نشست، اظهار کرد: پس از انقلاب اسلامی اتفاقات بسیاری در کشور رخ داد و پیشرفت‌های زیادی صورت گرفت که انعکاس آن‌ها رسالت رسانه‌ها بود و این وظیفه‌ای است که بُعد عاشورایی دارد.

وی افزود: دانشگاه پیام نور ۱۷ هزار دانشجو از خانواده شهید و جانباز را تحت پوشش دارد و ۲۵ شهید مدافع حرم نیز در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند؛ همچنین دانشگاه پیام نور دارای چهار هزار عضو هیأت‌علمی است و به‌عنوان دانشگاه فرهنگی و اخلاقی کشور شناخته شده است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور با بیان این‌که این دانشگاه بدون خوابگاه است، ادامه داد: دانشجویان این دانشگاه از نزدیک با خانواده خود در ارتباط هستند؛ در کنار خانواده بودن یک اصل اخلاقی است و مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره کرده است.

نجفی برزگر با اشاره به برگزاری جشن آغاز سال تحصیلی این دانشگاه در یادمان شهدای دانشجو، تصریح کرد: این امر موجب افتخار است که سال تحصیلی جدید را با توجه به اندیشه امام (ره) و شهدا آغاز کنیم؛ در جلسه‌ای که اعضای کنگره شهدای دانشجو نزد مقام معظم رهبری حضور داشتند، ایشان فرمودند آنچه آینده کشور را تضمین می‌کند، الگو قرار دادن شهیدان انقلاب است؛ علت آغاز سال تحصیلی جدید در کنار شهدای هویزه نیز این است که این اندیشه را زنده نگه داریم.

وی خاطرنشان کرد: پیش از انقلاب ۱۴۰ هزار دانشجو در کشور تحصیل می‌کردند؛ اما اکنون بیش از چهار میلیون و ۶۰۰ هزار دانشجو در دانشگاه‌های کشور تحصیل می‌کنند که ۶۲ درصد این افراد را بانوان تشکیل می‌دهند؛ این روند نشان‌دهنده توجه دانشگاه‌ها به رویکرد انقلاب اسلامی برای نشر دانش است. رویکرد نظام نسبت به ارزش‌های معنوی و اخلاقی که دانشگاه‌ها منادی آن هستند، در توسعه دانشگاه‌ها تأثیر داشته است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور با اشاره به سهم ۶۲ درصدی دختران در جمعیت دانشجویی دانشگاه‌ها، گفت: بانوان قشری هستند که پیش از انقلاب به‌عنوان اهرم‌های رشد و ارتقای اخلاق و معنویت در خانواده‌ها شناخته نمی‌شدند؛ ولی پس از انقلاب این نگاه تغییر کرد و رویکرد دیگری از انقلاب اسلامی در پیش گرفته شد.

نجفی برزگر افزود: بر اساس بیانات امام (ره)، سرنوشت کشور از دانشگاه‌ها رقم می‌خورد؛ مقام معظم رهبری نیز فرموده‌اند که همواره از دانشگاه انتظار می‌رود که محل جوشش دو جریان حیاتی در کشور باشد، جریان اول علم و تحقیق است که از این لحاظ تفاوتی با دانشگاه‌های سایر کشورها ندارد، اما جریان دوم جریان آرمان‌گرایی و آرمان خواهی و هدف‌گذاری‌های سیاسی و اجتماعی است.

وی جریان دوم را مایه امتیاز دانشگاه‌های ایران نسبت به دیگر دانشگاه‌های جهان دانست و تصریح کرد: این امر به این معنا است که دانشجویان به مباحث سیاسی کشور توجه کرده و در مسیر پیشرفت جامعه به سمت افق‌های بالای علمی و فناوری دخالت داشته باشند؛ یکی از آرمان‌گرایی‌های ما توجه به ارزش‌های انقلاب اسلامی است و ازجمله این ارزش‌ها توجه به زندگی شهدا و افرادی است که برای حیات این کشور ایثارگری کردند.

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور همچنین در بخش دیگری از این نشست به سؤالات خبرنگاران پاسخ گفت؛ وی در پاسخ به این‌که چرا با وجود مقبره شهدای دفاع مقدس در دیگر استان‌ها، آیین آغاز سال تحصیلی در کنار شهدای هویزه برگزار می‌شود و خوزستان برای این امر انتخاب شده است، گفت: جا دارد که همه دانشگاه‌ها برنامه‌های خود را با یاد شهدا آغاز کنند. این موضوع که ما کنار شهدای خوزستان هستیم، نافی آن نیست که در کنار شهدای دیگر استان‌ها نباشیم؛ امسال تصمیم بر آن شد که به‌صورت نمادین در کنار شاخص شهدای دانشجو که شهید علم‌الهدی است، سال تحصیلی جدید را آغاز کنیم.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص اردوهای جهادی این دانشگاه، اظهار کرد: متولی برگزاری این اردوها تشکل‌ها و بسیج دانشجویی هستند. سال گذشته که همراه وزیر علوم به هویزه آمدیم، دکتر فرهادی از اختصاص یک میلیارد تومان بودجه برای اردوهای راهیان نور به دانشگاه‌های سراسر کشور خبر داد. در آن جلسه اعلام کردم که تنها بودجه راهیان نور دانشگاه پیام نور، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بوده است؛ این امر نشان‌دهنده حرکت‌های جهادی این دانشگاه است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور درباره اولویت‌های حوزه فرهنگی این دانشگاه، گفت: سال گذشته اولین جشنواره ملی قرآن از سوی دانشگاه برگزار شد؛ همچنین جشنواره حرکت در جهت ارائه ابداعات و اختراعات دانشجویان در عرصه‌های مختلف علمی برگزار شد که در برخی موارد دانشجویان دستاوردهایی را به نمایش گذاشتند که موجب شد به آن‌ها ببالیم.

نجفی برزگر ادامه داد: در جشنواره بین‌المللی رباتیک، مهمانان خارجی گمان کردند که اختراعات این جشنواره متعلق به اساتید است؛ همچنین جشنواره سبک زندگی معنوی در خراسان در راستای پیروی از نگاه مقام معظم رهبری برای انس دانشجویان و جوانان با ارزش‌های انقلاب اسلامی برگزار شد؛ برگزاری جشنواره سازه‌های ماکارونی، بزرگداشت مفاخر فرهنگی و راه‌اندازی مراکز مشاوره در استان‌ها از دیگر کارهای انجام‌شده توسط این دانشگاه است.

وی اظهار کرد: به‌عنوان دبیر کمیته انضباطی دانشگاه اعلام می‌کنم که کمترین تخلفات دانشجویی در این دانشگاه اتفاق افتاده است و نمایندگان مقام معظم رهبری، این دانشگاه را به‌عنوان دانشگاه نمونه اخلاق و فرهنگ معرفی کردند؛ دانشجویان این دانشگاه به گونه‌ای درس می‌خوانند که سازمان سنجش اعلام کرده است بیشترین پذیرفته‌شدگان دوره‌های تحصیلات تکمیلی از این دانشگاه هستند.

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور تصریح کرد: در عرصه ورزش نیز فعالیت‌های زیادی انجام و توجه بسیاری به این حوزه شد. سال گذشته المپیاد ورزشی دختران در قم و المپیاد ورزشی پسران در همدان برگزار شد و دانشجویان دانشگاه در مسابقات آسیایی نیز جایزه کسب کردند که مجوز حضور رایگان دانشگاه در مسابقات جهانی شد.

نجفی برزگر با اشاره به شعار امسال، خاطرنشان کرد: این نامگذاری نشان می‌دهد که در کشور همواره مشکلاتی وجود دارد چنان‌که مقام معظم رهبری فرموده‌اند، دشمنان اگر لحظه‌ای علیه جمهوری اسلامی فرصت پیدا کنند از آن غافل نمی‌شوند؛ اگر قرار باشد دانشگاه‌ها سرنوشت کشور را تعیین کنند باید فرهنگ‌سازی اقتصاد مقاومتی در دانشگاه‌ها پیاده شود، چراکه این مراکز می‌توانند راهکار ارائه دهند و سیاست‌های راهبردی را مطرح کنند.

وی در پاسخ به این‌که دانشگاه با چه نگاهی حرکت می‌کند تا بتواند زیرساخت‌های استان را رشد دهد، خاطرنشان کرد: تراکم دانشجو در یک دانشگاه، نشان‌دهنده کمال دانشگاه نیست؛ بلکه اگر دانشگاه‌ها بتوانند در رشد زیرساخت‌های منطقه نقش داشته باشند به کمال می‌رسند. اکنون در شورای عالی انقلاب فرهنگی، بحث آمایش آموزش عالی مطرح است که وزیر علوم نیز پیگیر آن است و دستورالعمل‌های مربوط نیز به تمام شعبه‌های دانشگاه پیام نور ابلاغ شده است.

نجفی برزگر با بیان این‌که متقاضیان زیادی از کشورهای حوزه خلیج‌فارس برای تحصیل در ایران وجود دارند، گفت: تفاهم‌نامه‌ای با منطقه آزاد اروند امضا شده است که تسهیلاتی تعریف شود تا شعبه بین‌الملل دانشگاه پیام نور در این منطقه راه‌اندازی شود؛ فعالیت در عرصه بین‌المللی از اهداف دانشگاه است زیرا اکنون در ۶۴ کشور دنیا دانشجو داریم.

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور در خصوص برنامه‌های دانشگاه برای دانشجویان ممتاز، اظهار کرد: ریاست دانشگاه پیام نور در نظر دارد در حوزه‌های مختلف این دانشجویان را مورد تشویق قرار دهد. آیین‌نامه‌ای به نام آیین‌نامه تشویق مخترعان، مبتکران و دانشجویان فعال وجود دارد که در حال اجرا است، اما دانشگاه اکنون فراتر از این آیین‌نامه نیز عمل می‌کند تا امتیازات ویژه‌ای به این افراد اختصاص دهد.

نجفی برزگر همچنین با اشاره به ماهیت دانشگاه‌های علمی کاربردی، از انعقاد تفاهم‌نامه‌ای میان دو دانشگاه برای بهره‌گیری از توان یکدیگر و هم‌افزایی ظرفیت‌ها خبر داد و گفت: در حوزه‌ نانو نیز دانشگاه پیام نور تفاهم‌نامه‌ای با نهاد ریاست‌جمهوری امضا کرد که سبب افزایش قابل توجه مراکز نانوی این دانشگاه در شهرهای مختلف و تقدیر ستاد نانو از این دانشگاه شد؛ هدف از انعقاد این تفاهم‌نامه‌ها ایجاد ظرفیت برای کمک به دانشجویان و رشد آنان است.

وی خاطرنشان کرد: برنامه‌های فرهنگی دانشگاه پیام نور خوزستان در سال جاری ۳۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد و یک جشنواره فرهنگی نیز در این استان برگزار خواهد شد؛ همچنین درباره تکمیل همه‌ مراکز مشاوره استان اقدام خواهد شد که این امر درآمدزایی برای این استان در بر خواهد داشت و می‌تواند به نیازهای اجتماعی، فکری و خانوادگی دانشجویان پاسخ دهد.