سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: حقیقتا حال دانشگاه علمی کاربردی خیلی خوب نیست.

محمدحسین امید

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا دکتر محمدحسین امید روز دوشنبه، ۲۹ شهریورماه در پنجمین نشست سراسری رؤسای مراکز تابعه موسسه آموزش عالی علمی کاربردی مدیریت شهری و روستایی وزارت کشور که با حضور قائم مقام وزیر کشور در سالن غدیر وزارت کشور برگزار شد، اظهار کرد: توسعه کمی باعث شده است که دانشگاه علمی کاربردی از مسیر اصلی خود خارج شده و دچار آسیب شود.

معاون اداری و مالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه امسال حدود ۱۸۰هزار نفر در دانشگاه علمی کاربردی در مقطع کاردانی و کارشناسی ثبت نام کرده‌اند، گفت: طبق آمارهای جداول ضمیمه برنامه ششم توسعه ما باید امسال در این دانشگاه  880 هزار دانشجو داشتیم که این تعداد در سال ۹۹ به ۶۶۰ هزار نفر می‌رسید، اما در حال حاضر ۴۸۰ هزار نفر دانشجو در این دانشگاه وجود دارد که تعداد آنها در سال ۹۹ به حدود ۲۰۰ هزار نفر خواهد رسید.

وی ادامه داد: حدود نیمی از ۱۰۵۰ مرکز علمی کاربردی خصوصی هستند و سر به سر برای هر واحد  به ۳۰۰ دانشجو نیاز است، در حالی که برخی واحدها با ۱۰۰ دانشجو در حال فعالیت هستند و اگر این روند ادامه یابد، اکثرا ورشکست خواهند شد.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه روند کلی از مدرک‌گرایی به سمت مهارت‌گرایی در حرکت است، این روند را فرصتی برای دانشگاه‌ جامع علمی‌کاربردی دانست.

امید افزود: دانشگاه علمی کاربردی باید شغل‌ها را شناسایی و برای آن‌ها سیلابس درسی تنظیم کند و با تخمین تعداد افراد مورد نیاز برای هر شغل، پس ازتعلیم  تعداد افراد مورد نیاز، رشته مورد نظر را حذف کند که هم سبب بالا رفتن وجهه دانشگاه و هم وجهه دانشجویان این دانشگاه خواهد شد.

 معاون اداری و مالی وزارت علوم با بیان اینکه در دنیا حدود ۱۸ هزار شغل وجو دارد، گفت: در کشور ما نهایتا ۳ هزار شغل وجود دارد و اگر تعداد شغل‌هایی که می‌توان در کشور به وجود آورد را ۵ هزار شغل تخمین بزنیم، با تاسیس رشته دانشگاهی در این دانشگاه برای آموزش این مشاغل، فرصت بزرگی برای کشور و دانشگاه علمی کاربردی به وجود خواهد آمد.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی خاطرنشان کرد: اگر دولت به دانشجویان رشته‌های مهارتی حتی ۵۰ درصد یارانه دهد، می‌تواند تهدیدها را به فرصت تبدیل کند و سبب ایجاد انگیزه حتی برای فارغ‌التحصیلان جهت کسب مهارت در زمینه‌های تخصصیشان شود.