سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران-ایرنا-یک مقام مسوول در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به برخی مطالب مبنی بر احتمال تعطیلی چند هفته ای دانشگاه ها و مدارس در فصول پاییز و زمستان گفت: این موضوع نیازمند بخشنامه دولت است.

پی اچ دی آزمون : این مقام مسوول روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همچون سایر ارگان ها و سازمان ها تابع سیاست های دولت بوده اما هنوز در این باره تصمیمی اتخاذ نشده است .
وی گفت: البته سازمان محیط زیست این اختیار را ندارد که دستور تعطیلی مدارس و دانشگاه ها را به سبب آلودگی هوا ارائه کند؛ بلکه موضوع جزو اختیارات کمیته اضطراری آلودگی هوا در استانداری ها است.
این فرد مسوول گفت : در این کمیته ضمن ارائه و بررسی گزارش دستگاه های اجرایی مرتبط از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اداره کل حفاظت محیط زیست و هواشناسی استان تهران ، تصمیمات مناسب و پیشگیرانه اتخاذ می شود.
در همین ارتباط وزیر آموزش و پرورش هم گفته است پیشنهاد تعطیلی دو هفته ای مدارس در ستاد بحران آلودگی مطرح و به آموزش و پرورش نیز انتقال داده شد و در مقابل آموزش و پرورش درخواست تشکیل یک کارگروه مشترک با سازمان محیط زیست و نهادی مربوطه را دارد اما هنوز این کمیته تشکیل نشده تا ابعاد کار بررسی شود.
وی با بیان اینکه پیشنهاد دهندگان چه تاریخی را برای تعطیلی مدارس در نظر گرفته اند اظهار کرد: این تاریخ باید قابل پیش بینی باشد و نمی توان تعطیلی شناور در نظر گرفت و آلودگی و وارونگی در تاریخ مشخصی است که این موارد باید در کمیته مشترک مطرح شود و آموزش و پرورش برای حفظ سلامتی وبهداشت دانش آموزان از این طرح استقبال می کند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پیش از این از امکان تعطیلی دوهفته ای، سه هفته ای و حتی یک ماهه مدارس در زمان آلودگی و پایداری هوا در فصول سرد خبر داده است.
معصومه ابتکار درباره بررسیهای سازمان حفاظت محیط زیست برای مصوبه دولت مبنی بر کاهش ساعت شروع و پایان کار دستگاه های دولتی و مدارس یا تعطیلی مدارس در برخی روزهای پاییز و زمستان اظهار کرد: امکان تعطیلی برای مدارس در روزهایی که پایداری هوا ایجاد می شود، وجود دارد و در حال بررسی این موضوع هستیم.
وی با بیان اینکه بررسی ها و مذاکرات با دستگاههای ذی ربط در مورد تعطیلی مدارس و تغییر ساعات ادارات وجود دارد، تصریح کرد: جلسات سازمان محیط زیست با سایر مسئولان امر در مورد تعطیلی مدارس و تغییر ساعات ادارات ادامه دارد چرا که تصور می کنیم این راه می تواند کمک کننده باشد.
ابتکار درباره آخرین وضعیت پیش بینی شده برای تعطیلی مدارس در روزهای آلوده و روزهایی که با افزایش پایداری هوا در سال جاری با آن مواجه خواهیم شد، گفت: در این راستا، تعطیلات دوهفته ای، سه هفته ای و حتی یک ماهه هم پیشنهاد شده است که باید ببینیم کدام یک از پیشنهادات بیشتر مورد توافق قرار می گیرد.