سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران – ایرنا – مدیر دفتر منطقه ای سازمان علمی ، فرهنگی و تربیتی سازمان ملل ( یونسکو) در تهران معتقد است : فاصله ورزش زنان و مردان در همه جهان خیلی زیاد است اما طی چند دهه گذشته تلاش زیادی برای کاهش این فاصله در ایران صورت گرفته که این مساله از نگاه جهانیان دور نمانده است .

پی اچ دی آزمون : خانم ‘استر کیش لاروش’ دوشنبه درحاشیه گرامیداشت روز جهانی ورزش دانشگاهی در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا تصریح کرد: فاصله و تفاوت میان ورزش زنان و مردان ، کمتر بودن فضا و امکانات ورزشی برای زنان یک امر عادی در تمامی جهان است و نباید تصور شود که این مشکل خاص ایران است .
وی افزود: اگر چه ورزش زنان در سال های اخیر بیش از گذشته مورد توجه مدیران ورزشی همه کشورها قرار گرفته اما خوشبختانه این حرکت در ایران روند بهتری داشته و فاصله ورزش زنان و مردان در ایران نسبت به بسیاری از کشور خیلی کمتر است.
این مدیر یونسکو ضمن ابراز خرسندی از حضور در مراسم گرامیداشت روز جهانی ورزش دانشگاهی در دانشگاه تهران ، گفت: طی مدتی که در تهران فعالیت می کنم هرگز فرصتی برای پیاده روی در این شهر پیدا نکردم و امروز در این مراسم خوب فرصت مناسبی برای این فعالیت فراهم شد.
لاروش نامگذاری روزی با عنوان روز جهانی ورزش دانشگاهی از سوی کمیسیون فرهنگی یونسکو را با هدف توسعه فرهنگ صلح و دوستی در سراسر جهان عنوان کرد و گفت: به طور قطع این نامگذاری می تواند زمینه مناسبی برای فراهم شدن زمینه برای فعالیت ورزشی دانشجویان و بیش از آن فعالیت هایی در جهت صلح و دوستی میان کشورهای مختلف باشد .
وی ادامه داد: به طور قطع همه ما در کمیسیون های مختلف یونسکو به دنبال برنامه هایی در جهت ارتقا سطح زندگی زنان در تمامی نقاط جهان و در عرصه های مختلف اجتماعی ، اقتصادی و ورزشی هستیم و در این راستا با هر برنامه ای که برای زنان جنبه حمایتی داشته باشد همراهی می کنیم .
نخستین گرامیداشت روز جهانی ورزش دانشگاهی صبح دوشنبه با حضور تنی چند از معاون وزیران ورزش و جوانان و علوم ، تحقیقات و فناوری در دانشگاه تهران برگزار شد.
ورزشی **۱۸۲۸ ** ۱۷۰۱ * خبرنگار – خدیجه روزبهانی* انتشار دهنده – حمید قدیمی