سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس دانشگاه دولتی بجنورد با بیان اینکه بخش‌های مختلف از جمله صنعت در این استان عادت به همکاری با دانشگاه‌ها ندارند، گفت: فرهنگ حل معضلات صنعتگران توسط دانشگاه‌ها در خراسان‌شمالی نهادینه نشده و باید توانمندی‌های علمی موسسات آموزش عالی و دانشگاه‌ها به این بخش اثبات شود.

دکتر احمد محقر رییس دانشگاه بجنورد

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر احمد محقر در نشست خبری با اشاره به ظرفیت‌های این دانشگاه جهت انعقاد قراردادهای همکاری علمی با بخش‌های مختلف جامعه، اظهار کرد: ارتباط صنعت و دانشگاه در هدفمندکردن پایان‌نامه‌ها آغاز شده و انعقاد همکاری میان این دانشگاه و اداره‌کل زندان‌ها، انجمن هواشناسی ایران، فرماندهی مرزبانی، اداره کل استاندارد، سازمان صنعت، معدن و تجارت و غیره زمینه حضور علم در جامعه را فراهم آورده است.

وی با تاکید بر اینکه اگر دانشگاه در بطن جامعه نباشد منزوی می‌شود، ادامه‌ داد: رویکرد دانشگاه دولتی بجنورد تعامل با جامعه است و این مرکز علمی آماده همکاری و انعقاد قرارداد در زمینه‌های مختلف است.

وی تجهیز مرکز تخصصی “آپا” در همین راستا را از اقدامات مهم این دانشگاه در بخش تکنولوژی و ارتباطات عنوان کرد و افزود: این مرکز تخصصی که با اعتبار چهار میلیارد ریال تجهیز و توسط واعظی وزیر ارتباطات افتتاح شد، آگاهی‌رسانی، پشتیبانی، امداد رایانه‌ای و رصد آسیب‌ها را بر عهده دارد.

دکتر محقر در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه ۳۹ موسسه آموزش عالی خراسان‎شمالی در قالب چهار زیرنظام، زیر نظر هیات نظارت و ارزیابی به ریاست دانشگاه بجنورد قرار دارند، تصریح‌ کرد: سال گذشته در این راستا ۱۲ جلسه تشکیل شده و کمبودها و کاستی‌های دانشگاه‌ها و موسسات تذکر داده شده است.

وی با بیان این‌که تاکید هیات نظارت و ارزیابی موسسات و دانشگاه‌ها بر کیفی‌سازی آموزش است، خاطرنشان‌کرد: این هیات علاوه بر سرکشی و نظارت، جلوگیری از تداخل رشته‌ها را در دستور کار قرار داده و دیگر مجوز کد رشته‌های تکراری در دو دانشگاه و یا موسسه را ارائه نمی‌دهد.

وی با اشاره به اینکه وظیفه ساماندهی رشته‌های دانشگاهی طبق قانون بر عهده دانشگاه بجنورد است، از حذف رشته‌های غیر ضروری و تکراری و انتخاب رشته‌های تحصیلی مناسب با معیشت و وضعیت اقتصادی در شهرستان‌ها خبر داد.

رییس دانشگاه دولتی بجنورد با بیان اینکه مهرماه امسال، هزار و ۲۰۰ دانشجو به صورت اسمی وارد این دانشگاه می‌شوند که احتمال ریزش و کاهش این تعداد وجود دارد، اضافه کرد: اکنون دانشگاه بجنورد چهار هزار و ۱۰۰ دانشجو و ۱۴۴ عضو هیات علمی دارد که ۱۵ عضو آن به‌صورت رسمی در دانشگاه استخدام هستند.

دکتر محقر یادآور شد: دانشگاه بجنورد در ۲۶ رشته کارشناسی و ۱۹ رشته کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد.

وی، افتتاح پروژه بلوک B دانشکده علوم انسانی در مساحت هزار و ۴۰۰ متر مربع با اعتبار ۱۶ میلیارد ریال، توسعه دانشکده هنر در متراژ ۷۵۰ متر مربع با اعتبار ۱۰ میلیارد ریال، توسعه سلف سرویس با اعتبار ۶ میلیارد ریال، محوطه‌سازی خوابگاه خواهران با اعتبار سه میلیارد ریال، پیشرفت ۸۸ درصدی ساختمان دانشکده علوم پایه فاز نخست، پروژه مسجد دانشگاه در فضای هزار و ۶۴۰ متر مربع و پیشرفت ۹۷ درصدی خوابگاه مصلی‌نژاد را از پروژه‌های عمرانی این دانشگاه ذکر کرد.

وی گفت: خوابگاه مصلی‌نژاد به همت خیران با ظرفیت ۲۹۴ نفر برای خواهران احداث شده و مهرماه با حضور وزیر علوم به بهره‌برداری می‌رسد.

دبیر هیات امنای دانشگاه‌های خراسان‌شمالی همچنین احداث ساختمان فنی و مهندسی با پیشرفت ۱۶ درصد در متراژ ۶ هزار و ۶۳۰ متر مربع را بزرگ‌ترین پروژه دانشگاه بجنورد ذکر کرد و یادآور شد: برای اجرای این طرح ۸۵ میلیارد ریال اعتبار پیش‌بینی شده و تا سه سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

دکتر محقر، معرفی مرکز مشاوره دانشگاه بجنورد به عنوان مرکز فعال کشوری، پرداخت هزار و ۱۸۳ فقره وام به ارزش پنج میلیارد و ۱۹۵ میلیون ریال، ارائه ۶۳۳ ساعت آموزش به هزار و ۹۵۴ نفر در قالب کارگاه آموزشی، کسب ۳۲ مدال ورزشی، ارتقای ۱۵ انجمن علمی به ۲۱ انجمن، انتشار ۱۴ نشریه و غیره را از موفقیت‌های دانشگاه دولتی بجنورد در حوزه آموزش، ورزش و فرهنگ توصیف کرد.