سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – نشست تخصصی خواجه نصیرالدین طوسی در آیینه‌ پژوهش‌های اسلام‌شناسی و ایران‌شناسی سه‌شنبه ۶ مهر ماه از ساعت ۱۴ تا ۱۶ در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، سالن اندیشگاه فرهنگی برگزار می‌شود.

دکتر مهدی علیاری رییس کتابخانه و مرکز اسناد دانشگاه خواجه نصیر در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: به مناسبت ۷۶۵ سال درگذشت خواجه نصیرالدین طوسی که مصادف با عید غدیر بوده است، مرکز تحقیقات اسلام‌شناسی و ایران‌شناسی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران با همکاری دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی این نشست را برگزار می‌کنند.

وی ادامه داد: سخنران نشست تخصصی خواجه نصیرالدین طوسی در آیینه‌ پژوهش‌های اسلام‌شناسی و ایران‌شناسی دکتر سید حجت‌الحق حسینی است و محور صحبت‌های وی نیز بر پایه تازه‌ترین یافته‌های پژوهشی  که در این زمینه انجام داده‌اند، می‌باشد.

رییس کتابخانه و مرکز اسناد دانشگاه خواجه نصیر با بیان اینکه دکتر سید حجت‌الحق حسینی یکی از پژوهشگران برجسته در زمینه خواجه‌شناسی هستند، افزود: دکتر حسینی سال گذشته با دانشگاه خواجه نصیر کتاب تاریخ دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی را که به تقاضای معاونت پژوهشی و  فناوری دانشگاه بود منتشر کردند. در حال حاضر هم کتاب‌شناسی جامع خواجه نصیرالدین طوسی را بر مبنای هزاران نسخه خطی و کتاب‌های چاپی و مقالات و پایان‌نامه‌های دانشگاهی و حوزوی نیز به زودی در دانشگاه خواجه نصیر رونمایی خواهند کرد. همچنین کتاب دیگر وی که تا اواخر امسال آماده خواهد شد بازشناخت شخصیت علمی فرهنگی خواجه نصیرالدین طوسی است.

علیاری اضافه کرد: دانشگاه خواجه نصیر علاقمند است که در مورد شخصیت خواجه نصیرالدین طوسی و شناخت شخصیت وی در جامعه فعلی سرمایه‌گذاری و یا حمایت های مادی و معنوی داشته باشد.

وی همچنین در پایان صحبت‌هایش یادآور شد: خواجه نصیرالدین طوسی در ۱۱ جمادی الاول ۵۹۵ هجری قمری در طوس به دنیا آمد و در عید غدیر سال ۶۷۲ هجری قمری در بغداد وفات یافت. وی در این بازه ۱۸۰ کتاب نوشته است. روز تولد خواجه نصیرطوسی در تقویم ایرانی ۵ اسفند، روز مهندس نامگذاری شده است.