سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مشاور رئیس دانشگاه پیام نور با تاکید بر اینکه تاکنون این دانشگاه تعداد ۳۳۴۹ مدرک در تامسون رویترز ثبت و نمایه‌سازی کرده است، گفت: از سوی دیگر، این دانشگاه به دلیل استفاده از اشکال مختلف نام دانشگاه، موجب شده است تا جست‌وجوی اطلاعات این دانشگاه با دشواری همراه شود.

دانشگاه پیام نور

دکتر جعفر مهراد در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه دانشگاه پیام نور یکی از دانشگاه‌های جامع کشور است، گفت: این دانشگاه شعبات متعددی را در سطح ملی و خارج از کشور دایر کرده است و بسیاری از واحدهای این دانشگاه به ویژه واحدهایی که در مراکز استان‌ها قرار دارند در دوره‌های تحصیلات تکمیلی ورود پیدا کرده‌اند.

وی با بیان اینکه این دانشگاه در سطح کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو تربیت می‌کند، ادامه داد: این امر موجب شده که جذب دانشجویان تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه روند مثبتی داشته باشد.

مهراد با تاکید بر اینکه این دانشگاه از نظر آموزشی و پژوهشی در سال‌های اخیر از فناوری‌های اطلاعات استفاده کرده است، خاطرنشان کرد: این امر موجب شده تا آموزش و پژوهش در این دانشگاه در سطح ملی و بین‌المللی گسترش یابد و بسیاری از رشته‌های تحصیلی این دانشگاه به بلوغ علمی رسیده و از مزیت‌های عمده این دانشگاه به شمار می‌رود.

مشاور رئیس دانشگاه پیام نور اضافه کرد: این دانشگاه در کنار فعالیت‌های آموزشی اقدام به انجام پژوهش‌های علمی و انتشارات مقالات پژوهشی در نشریات داخلی و بین‌المللی کرده است.

وی با اشاره به جایگاه این دانشگاه در رتبه‌بندی‌های جهانی توضیح داد: دانشگاه پیام نور براساس آمار تامسون رویترز تاکنون ۳ هزار و ۳۴۹ مدرک ثبت و نمایه‌سازی کرده است. این دانشگاه با نمایه‌سازی این تعداد مدرک، از نظر تولید علم رتبه ۲۴ کشور را در اختیار دارد.

به گفته مهراد، رتبه‌های اول تا پنجم این شاخص به ترتیب به دانشگاه آزاد با ثبت ۴۵ هزار و ۷۱۰ مدرک، دانشگاه تهران با ۲۹ هزار و ۴۷۲ مدرک، علوم پزشکی تهران با ۲۴ هزار و ۵۰ مدرک، صنعتی شریف با ۱۷ هزار و ۱۸۰ مدرک و صنعتی امیرکبیر با ۱۶ هزار و ۱۲۴ مدرک تعلق دارد.

رئیس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز یادآور شد: در مقوله‌هایی که طبق رده‌بندی تامسون رویترز پژوهشگران دانشگاه پیام نور تحقیق و نتایج حاصل از آن را در مجلات معتبر بین‌المللی منتشر می‌کنند، عبارتند از شیمی چندرشته‌ای ۵۹۹ مدرک، شیمی فیزیک ۲۶۳ مدرک، شیمی معدنی ۱۷۹ مدرک، شیمی آلی ۱۷۸ مدرک، شیمی تجزیه ۱۶۳ مدرک.

مهراد با اشاره به حوزه‌های پژوهشی مورد توجه دانشجوی تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور افزود: حوزه‌های پژوهشی مورد توجه دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اساتید پژوهش‌محور این دانشگاه شامل قلمرو موضوعی چون شیمی ۱۳۳۱ مدرک، فیزیک ۴۸۰ مدرک، مهندسی ۲۹۸ مدرک، علم مواد ۲۰۳ مدرک و ریاضیات ۲۰۲ مدرک می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: از کل ۳۳۴۹ مدرک تولید شده توسط محققان دانشگاه پیام نور، تعداد ۳۰۶۳ مورد به مقالات علمی، ۱۷۳ مورد به مقالات پژوهشی و ۸۳ مورد نیز به چکیده همایش‌ها مربوط می‌شود.

پایه‌گذار پایگاه استنادی جهاد اسلام با بیان اینکه این دانشگاه تلاش‌هایی در زمینه همکاری‌های علمی بین‌المللی داشته است، اظهار کرد: در سال‌های اخیر این دانشگاه همکاری‌های علمی بین‌المللی خوبی داشته است به گونه‌ای که از تعداد ۳۳۴ مدرکی که در تامسون رویترز به نام این دانشگاه به ثبت رسیده است، ۷۱ مقاله با همکاری پژوهشگران مالزی، ۷۱ مقاله با پژوهشگران آلمانی، ۵۰ مورد با پژوهشگران ایتالیایی و ۴۱ مورد با پژوهشگران آمریکایی چاپ و منتشر کرده است.

وی با تاکید بر اینکه انجام تحقیقات علمی مستلزم سرمایه‌گذاری و تامین منابع مالی است، ادامه داد: در این زمینه ۳۸۰ پژوهش علمی از امکانات و تسهیلات دانشگاه پیام نور برخوردار بوده و ۵۴ مورد نیز از بودجه‌های پژوهشی بنیاد ملی علم ایران استفاده کرده است.

مهراد با اشاره به همکاری‌های علمی این دانشگاه با دانشگاه‌های بزرگ کشور گفت: این دانشگاه تعداد ۶۴۸ مقاله با دانشگاه آزاد، ۳۵۵ مقاله با دانشگاه تهران، ۱۶۳ مقاله با دانشگاه بوعلی سینا و ۱۲۱ مقاله با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران چاپ و منتشر کرده است.

عضو هیات علمی دانشگاه شیراز با تاکید بر لزوم یکدست‌سازی نام دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی و استفاده از یک وابستگی سازمانی واحد برای اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور خاطرنشان کرد: استفاده از اشکال مختلف نام باعث پراکندگی اطلاعات می‌شود و این دانشگاه نیز هم از نام کامل و هم از نام اختصاری و هم از ترکیب نام کامل و اختصاری استفاده می‌کند از این رو این امر موجب شده تا جست‌وجوی اطلاعات علمی و ارائه آمارهای علمی برای این دانشگاه دشوار شود.