سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان کشور گفت: ۶ سال است که ردیفی به نام استعدادهای درخشان در بودجه آموزش و پرورش کشور وجود ندارد.

حس و حال دانش‌آموزان در اولین روز مدرسه - مشهد
به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر حسین شجاعی امروز ۲۷ شهریور ماه در مراسم افتتاحیه دوره آموزشی کتاب‌های تکمیلی تازه تالیف ویژه مدارس استعدادهای درخشان که در محل اردوگاه فرهنگی و تربیتی مازندران برگزار شد، اظهار کرد: یکی از دلایلی که موجب شده اختیارات ما کم باشد این است که تامین اعتبار به شدت با تاخیر انجام می‌شود زیرا ۶ سال است که ردیفی به نام استعدادهای درخشان در بودجه آموزش و پرورش کشور وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه اگر مرکز، سازمان‌مند بود باید این جلسات را دو سال پیش برگزار می‌کردیم، افزود: دو سال پیاپی است که به دنبال این هستیم تا بودجه‌ای بگیریم و این دوره را برگزار کنیم، امیدواریم برای سال بعد بودجه‌ای در خور داشته باشیم.
رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان کشور با اشاره به سیر تاریخی مدارس استعدادهای درخشان، عنوان کرد: مدارس استعدادهای درخشان و به طور کلی سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان امسال وارد سال چهلم فعالیت خود می‌شود، در دهه ۴۰ مدارس تیزهوشان وجود داشته و در سال ۵۵ سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان تاسیس شده است.
وی اضافه کرد: هدف این سازمان تربیت دانش‌آموزان دارای استعدادهای برتر به طور ویژه و با برنامه درسی خاص بوده است در سال ۵۵ حدود ۲۵۶ دانش‌آموز دختر و پسر در تهران و ۲۱ دانش‌آموز در شهر کرمان برای مدارس تیزهوشان انتخاب می‌شوند بنابراین دو مدرسه استعدادهای درخشان در این سال وجود داشته است.
شجاعی با اشاره به برگزاری کلاس‌های چرخشی در مدرسه استعدادهای درخشان تهران، خاطرنشان کرد: از همان زمان عنوان دروس متفاوت از عناوینی بوده که در آموزش و پرورش کشور وجود داشته است به طور مثال درس فن بیان تدریس می‌شده و در پایه اول راهنمایی درس علوم به درس‌های فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی تفکیک شده بود.
رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان کشور گفت: هیچ سندی در آموزش و پرورش پیدا نخواهید کرد که در مقطع راهنمایی درس علوم تفکیک شده باشد همچنین کلاس‌های علوم در آزمایشگاه‌ها تشکیل می‌شده است. 
شجاعی با بیان اینکه تا سال ۵۷ تعداد مدارس استعدادهای درخشان تهران افزایش یافت و در شهر مشهد هم ۲۳ دانش‌آموز وارد این مدارس شدند، عنوان کرد: پس از پیروزی انقلاب به همت جمعی از معلمان، مدارس استعدادهای درخشان تهران از بین نرفت، در آن روزها هیچ‌کس به مدارس استعدادهای درخشان توجه نمی‌کرد، سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان منحل نشد، اما کاملا به حاشیه رفت.
رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان کشور تصریح کرد: مدارس تهران در هم ادغام شدند و تفکیک جنسیتی انجام شد از سرنوشت مدارس استعدادهای درخشان کرمان و مشهد نیز هیچ اطلاعی نداریم.
شجاعی گفت: با موافقت وزیر آموزش و پرورش وقت یعنی شهید رجایی که بعدها رئیس جمهور شد در سال ۵۹ جریان تازه‌ای به راه افتاد که مدارس تیزهوشان یا همان مدارس سمپاد فعلی دوباره ورودی بگیرند اولین ورودها بعد از انقلاب در سال ۶۲ وارد این مدارس شدند.
شجاعی عنوان کرد: در آن سال‌ها آنچه که جزوات تکمیلی بود و مفهومی فراتر از درس داشت صرفا از جانب معلمان تولید می‌شد، محتوای مدونی در این راستا تدوین نمی‌شد و معلمان سعی می‌کردند نیاز دانش‌آموزان سمپاد را تا حدی تامین کنند، اما در این زمینه خطاهایی وجود داشت به طور مثال بعضی مطالب متناسب با سن دانش‌آموزان نبود.
رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان کشور با اشاره به نقش معلمان در مدارس سمپاد، اظهار کرد: در این مدارس دانش‌آموزان همان قدر که از معلمان دینی می‌توانند درس اخلاق و … بگیرند و تحت تاثیر آنان باشند این تاثیر را از معلمان ریاضی، علوم و … هم دریافت می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: سال ۶۶ و ۶۷ طی دو مصوبه سال خوشی برای سمپاد شد؛ در سال ۶۷ ماده واحده‌ای در شورای عالی فرهنگی تصویب شد که مدارس سمپاد احیا شوند در سال ۷۷ نیز اساس‌نامه سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان به تصویب رسید اولین اتفاق در این راستا تاسیس مدارس استعدادهای درخشان در سایر شهرها بود.
رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان کشور اظهار کرد: جزوات تالیفی که توسط معلمان قدیم مدارس سمپاد تهیه می‌شد توسط نشر سمپاد چاپ شد و در اختیار مدارس قرار گرفت.
شجاعی با بیان اینکه در سال ۸۸ مدارس استعدادهای درخشان کشور به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها واگذار شد و تنها پنج مدرسه تهران آن هم با قاعده‌ای خاص از این قانون مستثنی شدند، افزود: در سال ۸۸ رئیس وقت سمپاد به این بیان که مدرسه‌داری کار سمپاد نیست پنج مدرسه تهران را هم که تعدادشان افزایش یافته بود به ادارات کل آموزش و پرورش تهران واگذار کرد.
رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان کشور گفت: در سال ۸۹ تلخ‌ترین اتفاق افتاد، طی مصوبه شورای عالی اداری که معلوم نیست این وسط چه کاره بوده است دو نهاد سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان و مرکز دانش‌پژوهان جوان که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را داشتند و در اساس‌نامه آن‌ها ذکر شده هرگونه تغییری در این نهادها باید به تصویب شورای عالی برسد در هم ادغام شدند.
وی با اشاره به اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی همتراز مجلس شورای اسلامی است و تنها در صورتی قوانین آن از بین می‌رود که مجلس شورای اسلامی وارد عمل شود، گفت: دو مرکز مهم پرورش استعدادهای درخشان که یک مرکز هیات امنایی و مستقل در آموزش و پرورش بود و مرکز دانش‌پژوهان جوان که متولی المپیادهای علمی بود و تقریبا یک سازمان مردم‌نهاد در آموزش و پرورش بود در هم ادغام شده، تنزل درجه گرفتند و تمام اختیارات اداری و … از آن‌ها سلب شد.
شجاعی اظهار کرد: در این جا جمع شده‌ایم تا با هم افزایی بتوانیم ریشه کتاب‌های تازه تالیف ویژه مدارس استعدادهای درخشان که سه سال است ریشه دوانیده محکم‌تر کنیم در حال حاضر تعداد این کتاب‌ها محدود است، اما همین که لوگو دفتر تالیف و کتب درسی روی این کتاب‌ها باشد، بهتر است، اما ادعا نداریم که به انتهای راه رسیده‌ایم باید در جلسات، تعاملی پیش رویم تا آینده درخشان برای دانش‌آموزان بسازیم.
وی افزود: این کتاب‌ها می‌تواند برای هر مدرسه‌ای که می‌خواهد علاوه بر سیستم جاری و حداقلی آموزش و پرورش مطلبی به دانش‌آموزان آموزش دهد همچنین برای دانش‌آموزانی که علاقه بیشتری دارند مورد استفاده قرار بگیرد.