سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – ضرغام عنوان کرد: محدودیتی در پذیرش پژوهش‌ها وجود ندارد به خصوص با توجه به اهمیت پژوهش‌های میان‌رشته‌ای در دنیا و حرکت به این سمت از این پژوهش‌ها نیز حمایت ویژه‌ای انجام می‌شود.

ضرغام، رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، نصرت‌الله ضرغام رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی (بنیاد ملی علم ایران) در سفر به تبریز با پژوهشگران و فناوران دانشگاه صنعتی سهند تبریز دیدار کرد. ضرغام با اشاره به به ماموریت‌ها، اهداف، ارکان و تشریح عملکرد و دستاوردهای صندوق اظهار کرد: بنیاد ملی علم ایران با در نظر گرفتن بسته‌های حمایتی از قبل از تولد نوزاد تا فراغت از دانشگاه در تلاش است از استعدادهای افراد به عنوان پایه‌های سرمایه فکری برای خدمت به کشور بهره‌مند شود.

وی با اشاره به استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و تبدیل ظرفیت‌های بالقوه به بالفعل در کشور عنوان کرد: سرمایه آینده در اختیار امپراتوری‌های فکری است و پس از جنگ جهانی دوم، امپراطوری‌ها تبدیل به امپراطوری‌های فکری شدند. کشور آمریکا با تاسی از این رویه اقدام به جذب سرمایه‌های فکری خارجی کردند و توانستند ۱۲۰۰۰ میلیارد از کل تراز مالی اندیشه‌ها را به خود اختصاص دهند.

ضرغام ادامه داد: تراز مالی اندیشه‌ها بالغ بر ۲۱۰۰۰ میلیارد دلار ارزش دارد که کشورها با دارایی فکری بالا می‌توانند بر این اساس بیشترین اشتغال‌زایی را به وجود آورند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران همچنین عنوان کرد: خوشحالم که تعداد مراکز تحقیقاتی این دانشگاه رو به رشد است و پیشنهاد می‌کنم مرکز تحقیقات nbi (تجمیع علوم نانو، بیو، فناوری اطلاعات وعلوم شناختی) نیز در این دانشگاه ایجاد شود.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی در بخش بعدی صحبت‌های خود به حمایت ویژه از استادیارهای جوان، اساتید و پژوهشگران خصوصا بانوان اشاره کرد و گفت: محدودیتی در پذیرش پژوهش‌ها وجود ندارد به خصوص با توجه به اهمیت پژوهش‌های میان‌رشته‌ای در دنیا و حرکت به این سمت از این پژوهش‌ها نیز حمایت ویژه‌ای انجام می‌شود.

وی در پایان با بیان اینکه با اشتغال سنتی برای این نسل جوان نمی‌توان شغل به وجود آورد، اظهار داشت: باید دنبال طرح‌های جدید و ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان باشیم و از طریق مراکز نوآوری یافته‌های پژوهشی را حمایت می‌کنیم.

همچنین ضرغام در خصوص حمایت از رساله‌های دکتری، طرح‌های پسا دکتری، طرح‌های اولویت‌دار پژوهشی، ثبت اختراع، برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌ها، شکل‌گیری و توسعه مراکز نوآوری و اعطای کرسی و گرنت پژوهشی به سرآمدان هر رشته توضیحاتی را ارائه داد.