سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – سرپرست بنیاد ملی نخبگان استان مرکزی گفت: در استان مرکزی مجموعا ۳۰۰ نفر از استعدادهای برتر به نوعی از حمایت‌ها و جوایز بنیاد نخبگان استفاده کرده‌اند. این تعداد در سال‌های گذشته با رشد مطلوبی روبرو بوده است.

نخبگان

دکتر حامد دیلمی عضدی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه تعداد بسیاری از افراد متقاضی جوایز تحصیلی در بنیاد ملی نخبگان هستند، افزود: براساس آخرین آمارها نزدیک به ۵۰ نفر در کل استان مرکزی برای دریافت جوایز تحصیلی ثبت‌نام کرده‌اند و سهمیه بنیاد برای این مهم جمعا ۱۵ نفر و شامل پنج نفر در مقطع کارشناسی، پنج نفر در کارشناسی ارشد و پنج نفر در دکتری هستند.

دیلمی اظهار کرد: متقاضیان سال گذشته نیز تقریبا به همین تعداد بودند، اما ۱۵ نفر سهمیه به دلیل عدم احراز شرایط تکمیل نشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر امتیازات متقاضیان استخراج شده و در حال سطح‌سنجی است و جمع‌بندی نهایی در بنیاد ملی انجام و برگزیده‌ها انتخاب می‌شوند. منتخبان می‌توانند بسته به انتخاب خودشان در سه حوزه آموزش‌یاری و پژوهش‌یاری یا فن‌یاری فعالیت کنند و حمایت‌های فرهنگی رفاهی هر کدام از حوزه‌های مذکور را شامل می‌شود.

دیلمی بیان کرد: امسال نیز همانند سال‌های گذشته برای نخبگان و استعدادهای برتر برنامه‌های فرهنگی و بازدید از مراکز صنعتی و مسئولان در نظر گرفته شده است که هر یک یا دو ماه اجرا می‌شود.  

سرپرست بنیاد ملی نخبگان استان در خصوص حمایت از نخبگانی که از لحاظ مالی در مضیقه هستند، افزود: دانشجویانی که از این لحاظ مشکل داشته باشند در صورتی که مطابق آیین‌نامه شرایط لازم را برای نخبه بودن دارا باشند، می‌توانند از حمایت‌های بنیاد برخوردار شوند، حمایت‌ها قابل توجه است اما شرط برخورداری از آنها مطابق آیین‌نامه استفاده از جوایز تحصیلی است.

دیلمی تاکید کرد: هیچ نوع مبلغی تحت عنوان حق عضویت در بنیاد یا شرکت در برنامه‌ها از افراد اخذ نمی‌شود چرا که هدف بنیاد نخبگان حمایت است.

وی ادامه داد: بنیاد نخبگان عضویت ندارد و چندسالی است کلمه عضویت در آن ملغی شده است. هرساله مطابق آیین‌نامه‌ها در حوزه‌های مختلف دانشجویی، فرهنگی و … افرادی شامل حمایت‌های بنیاد در اشکال مختلف می‌شوند که دارای شرایط لازم برای نخبه بودن هستند.

سرپرست بنیاد نخبگان استان مرکزی بیان کرد: امتداد حضور در بنیاد منوط بر این است که آن نخبه در سال بعد نیز طی ارزیابی‌ها و کسب احرازها شامل حمایت و جوایز تحصیلی شوند.

وی با اشاره به اینکه افراد در سنین دانشجویی بیشتر استعداد برتر محسوب می‌شوند تا نخبه، اضافه کرد: این استعدادها در واقع موفق شدند در هم‌گروه‌های خود سرآمد شده و مطابق آیین‌نامه‌ها شناخته شوند که علاوه بر حمایت‌های معیشتی و رفاهی، حمایت‌های آموزشی پژوهشی و فناوری را دریافت می‌کنند، البته حمایت بنیاد بیشتر در جهت کمک به پیشبرد اهداف علمی پژوهشی آنهاست.

دیلمی تاکید کرد: در چندسال گذشته حمایت‌ها بیشتر شده، اما معطوف به پیشبرد اهداف پژوهشی علمی و کمک به دانشگاه‌ها است.

وی در خصوص مخاطبان بنیاد خاطرنشان کرد: فارغ‌التحصیلان برتر که شاغل هستند از حمایت‌های دیگری برخوردار خواهند بود و حتی نخبگانی که دانشجو نیستند نیز در حوزه‌های ادبی و فرهنگی، برنامه‌های تفریحی و الگوسازی مورد حمایت قرار می‌گیرند.

دیلمی با بیان این نکته که نسبت مشارکت نخبگان در برنامه‌های در نظر گرفته شده مطلوب است، افزود: در مجموع از آنجاکه تعداد افراد نخبه زیاد نیست، در برنامه‌های بازدید که اجرا می‌شود منعی برای حضور سایر دانشجویان نیست.

وی در خصوص اعتبارات بنیاد نخبگان اظهار کرد: اعتبارات بنیاد اغلب ملی و مبلغ قابل توجهی است. به عنوان مثال به دانشجوی دکتری که از جوایز پژوهش‌یاری استفاده می‌کند ماهانه حدود ۹۰۰ هزار تومان تعلق می‌گیرد که به موازات آن می‌تواند از کمک هزینه ودیعه مسکن، کمک هزینه ازدواج، بیمه تکمیلی و سفرهای علمی بهره‌مند شود.

دیلمی گفت: نوع حمایت‌ها، مبالغ و شکل آنها متفاوت است. حتی دانشجویانی که به عنوان دستیار فناوری آموزشی فعالیت می‌کنند از حمایت‌هایی همچون بیمه بازنشستگی و حمایت‌های دانشجویی برخوردار می‌شوند.