سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) درباره برخی سوءاستفاده ها از نام پایگاه به برگزارکنندگان همایش ها و کنفرانس های بین المللی معتبر هشدار داد.
محمدجواد دهقانی رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در گفت وگو با خبرنگار خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: این پایگاه به عنوان سومین نظام استنادی بین المللی و متولی سنجش علم دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور و سایر کشورهای اسلامی است.
وی افزود: به موجب آیین نامه “نحوه برگزاری و ساماندهی همایش های علمی” کلیه دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، انجمن های علمی جهت برگزاری همایش های علمی قبل از فرآخوان لازم است، مطابق با “شیوه نامه ثبت، پردازش و اشاعه همایش های علمی و مقالات آن” نسبت به ثبت همایش های علمی در سامانه همایش های معتبر ISC اقدام و بعد از همایش مجموعه مقالات را جهت نمایه سازی به پایگاه ISC ارسال کنند.
رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) بیان کرد: از آنجا که ثبت یک دوره همایش در سامانه همایش های معتبر ISC به منزله صدور مجوز به برگزار کننده جهت استفاده از آرم و اعلام حمایت ISC در دوره های بعدی همایش است، برگزار کننده باید در هر دوره از همایش، نسبت به ثبت و اخذ مجوز استفاده از نشان واره (لوگو) ISC اقدام و ضمنا در برگزاری کلیه همایش های علمی و بالاخص همایش های بین المللی، برگزار کننده می بایست بر اساس ماده ۳ آیین نامه “نحوه برگزاری و ساماندهی همایش های علمی” مجوزهای لازم را اخذ کند.
وی عنوان کرد: در چند ماه اخیر مشاهده شده که عده ای بصورت غیر قانونی، برگزاری همایش را وسیله ای برای کسب در آمد و تجارت قرار داده و بدون هماهنگی و اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذی صلاح، نسبت به برگزاری انواع همایش ها و کنفرانس های ملی و بین المللی در سطح کشور و حتی خارج از کشور اقدام کرده اند.
به گفته دهقانی، با توجه به الزامات قانونی، در صورت مشاهده هر گونه استفاده بدون مجوز از آرم و لوگوی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) موجبات پیگرد قانونی را جهت پایگاه استنادی علوم جهان اسلام فراهم می آورد.
گفتنی است، به کلیه شرکت کنندگان و برگزارکنندگان در همایش توصیه می شود با مراجعه به وب سایت پایگاه استنادی علوم جهان اسلام به آدرس http://mcl.isc.gov.ir  ضمن آگاهی از نحوه ثبت همایش در پایگاه و آشنایی با آیین نامه ها و مقررات مربوطه، لیست همایش های ثبت شده در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و فهرست برخی از همایش هایی که بدون اخذ مجوز اقدام به استفاده از نام و یا لوگوی ISC کرده اند، را ملاحظه کنند.