سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیر مرکز رشد فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان این‌که رویداد فرآفرین حلقه‌ اول زنجیره‌ تجاری‌سازی فناوری است و ایده‌های ارائه‌شده در این رویداد می‌توانند برای دریافت حمایت‌های لازم به مرکز رشد وارد شوند، از اخذ یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات از صندوق نوآوری و شکوفایی برای شرکت‌های این مرکز خبر داد.

1419151199188_2_png.jpg

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار ایسنا ، دکتر سیدیحیی میرزایی در افتتاحیه اولین رویداد ملی فرآفرین ICT که امروز پنج‌شنبه، ۲۵ شهریورماه در آمفی‌تئاتر دانشکده مهندسی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، به معرفی فرآیند دریافت، داوری و حمایت از ایده‌های نوآورانه در این مرکز پرداخت.

وی با بیان این‌که اغلب ایده‌های ارائه‌شده به مرکز رشد دانشگاه به‌دلیل نبود حلقه‌های قبلی برای پایش و پالایش آن‌ها عموماً پختگی لازم را ندارند، گفت: از سوی دیگر به دلیل تنوع تخصص و موضوع ایده‌ها کار فنی لازم برای پردازش و اصلاح آن‌ها نیز در مرکز انجام نمی‌شود اما ایده‌هایی که در این رویداد اصلاح و بهینه می‌شوند دیگر آن مشکلات فنی را ندارند.

مدیر مرکز رشد فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز تصریح کرد: اگر پردازش‌ها و چکش‌کاری‌های اولیه روی ایده‌های خام انجام شود، مشکلات ثانویه در مرحله داوری را نخواهیم داشت و بنابراین ایده‌ها می‌توانند در فرآیندی سریع‌تر به نتیجه برسند و به‌طور مستقیم وارد مرحله‌ی داوری برای تأیید فنی و اقتصادی شوند.

میرزایی با بیان این‌که مرکز رشد یک مرکز حمایتی دولتی با تکیه‌ بر منابع دانشگاه شهید چمران و وزارت علوم است، توضیح داد: حمایت‌های این مرکز در دو بخش مالی و حمایت‌های رفاهی، خدمات دفتری، تجهیزات، آموزش و مشاوره ارائه می‌شود که در بخش دوم هدف آن است که ایده‌ی اولیه بتواند ساختار خود را پیدا کند.

وی افزود: در کنار حمایت‌های رفاهی یک وام با سقف ۳۰ میلیون تومان نیز در نظر گرفته شده است که ایده در بدو ورود به مرکز رشد درصورتی‌که فرایند داوری فنی و اقتصادی را طی کند، وارد یک مرحله پیش‌رشد ۶ ماهه خواهد شد و می‌تواند این تسهیلات را دریافت کند.

میرزایی با بیان این‌که در این مرحله شخص به‌صورت حقیقی ایده خود را ارائه می‌دهد و نیازی به ثبت شرکت نیست، گفت: با تأیید ایده از سوی داوران امکانات اولیه شامل دفتر کار و تجهیزات اداری به صاحب ایده ارائه و برای شروع کار نیز پنج میلیون تومان تسهیلات به وی اعطا می‌شود که به‌اصطلاح هسته‌ی اولیه یک واحد فناور شکل می‌گیرد و ساختار اولیه شرکت را پیدا می‌کند.

مدیر مرکز رشد فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز خاطرنشان کرد: این شرکت ۶ ماه فرصت دارد تا تیم کاری خود را تشکیل، محصول اولیه را تولید و طرح کسب‌وکار خود را ارائه دهد؛ در پایان این فرصت ۶ ماهه طرح توسط شورای فناوری مرکز متشکل از متخصصان دانشگاهی و صنعتی استان داوری می‌شود و در صورت تأیید، آن شرکت که اکنون حالت حقوقی پیدا کرده است، برای یک دوره سه‌ساله وارد مرکز رشد می‌شود و در این بازه زمانی ۲۵ میلیون تومان دیگر و سایر خدمات را نیز دریافت می‌کند.

میرزایی تصریح کرد: تلاش کردیم ایده‌های که به مرکز ارائه می‌شود، به‌طور خودکار طی یک سال بتوانند مجوز دانش‌بنیانی خود را نیز کسب کنند؛ درواقع این شرکت‌ها به‌گونه‌ای راهنمایی و حمایت می‌شوند که از بدو ورود الزامات دانش‌بنیانی را کسب کنند و تحت پوشش خدمات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفته و بتوانند از تسهیلات مالی صندوق نوآوری و شکوفایی نیز استفاده کنند.

وی با بیان این‌که اکنون در مرکز رشد دانشگاه شهید چمران ۴۳ شرکت مستقر است، خاطرنشان کرد: از این تعداد ۱۱ شرکت دانش‌بنیان هستند که برای شرکت‌های مرکز رشدی، رقم بسیار خوبی است زیرا این شرکت‌ها در مرحله رشد قرار دارند.

میرزایی افزود: در ۲ سال گذشته یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات از محل اعتبارات صندوق نوآوری و شکوفایی برای شرکت‌های مرکز اخذ شد که با توجه به نوپا بودن شرکت‌ها این تسهیلات اغلب تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان بوده است اما اکنون در حال رایزنی برای اخذ تسهیلات ۳۰ میلیارد تومانی برای یکی از شرکت‌ها هستیم.

وی با بیان این‌که رویداد فرآفرین حلقه‌ی اول زنجیره‌ی این فرآیند برای تجاری‌سازی فناوری و ورود به حوزه‌ی دانش‌بنیان است، خاطرنشان کرد: برای ورود به این مرکز نیازی به ثبت شرکت نیست و حتی اگر آن اصلاحات و چکش‌کاری‌های اولیه روی یک ایده انجام نشده باشد، بازهم کارشناسان مرکز، افراد را راهنمایی و اصلاحات اولیه و فرایند را انجام می‌دهند.