سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – دبیر ستاد اربعین دانشگاهیان کشور گفت: امسال در دهه اول محرم در دانشگاه‌ها غرفه یا موکب اربعین به منظور فضاسازی برای حضور دانشجویان در کنگره اربعین و پیاده‌روی نجف تا کربلا برپا خواهد شد.

اربعین

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، «جواد تاجیک» در نشست معاونان فرهنگی اجتماعی دانشگاه‌های استان‌های ایلام و خوزستان و  مدیران فرهنگی اجتماعی منطقه ۵ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که با موضوع اربعین، در دانشگاه ایلام برگزار شد، اظهار کرد: اتفاقاتی که در سال‌های اخیر در وزارت علوم برای خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی در حوزه دانشگاهی رخ داده نشانگر هم افزایی دانشگاه ها در این بخش است.

وی با اشاره به اینکه این هماهنگی و هم‌افزایی در جهت تعمیق دانشجویی صورت گرفته است، افزود: از سال گذشته در سطح ستاد اقدامات هماهنگخوبی شکل گرفته و بنا شد که امسال با انسجام بیشتری کارها پیگیری و انجام شود که در اولین مرحله موضوع اعزام‌ها باید ساماندهی بیشتری داشته باشند.

دبیر ستاد اربعین دانشگاهیان کشور اضافه کرد: در این بخش برای اعزام دانشجویانی که خدمت سربازی را انجام نداده‌اند اقداماتی صورت خواهد گرفت که اصل کار ما در این بخش سیاست اعزام کاروانی است که کاروان‌ها را به صورت دانشگاهی اعزام کنیم.

تاجیک با بیان اینکه سامانه اعزام خدماتی را طراحی کرده‌ایم، گفت: در مرزهای مهران، شلمچه و چزابه خدمات حمل و نقل را ارائه می‌کنیم و در این راستا با عاملیت شرکت‌هایی که چنین خدماتی ارائه می‌دهند کار خواهیم کرد.

وی به استفاده دانشجویان از وام عتبات دانشگاهیان اشاره و ادامه داد: استفاده از تسهیلات عتبات دانشگاهیان می‌تواند به افزایش اعزام این قشر به زیارت عتبات عالیات و حضور در کنگره اربعین را بینجامد و بدون شک اثر معنوی قابل توجهی در دانشگاه و در بین دانشجویان خواهد داشت.

دبیر ستاد اربعین دانشگاهیان کشور با تاکید بر اینکه ۴۰ مجموعه دانشجویی در سامانه موکب ما ثبت‌نام کرده‌اند، اظهار کرد: این گروه‌ها برای ارائه خدمات بیشتر به زائران اربعین به ویژه کاروان‌های دانشجویی اعلام آمادگی کرده‌اند.

تاجیک با بیان اینکه مقرر شده امسال در دهه اول محرم در دانشگاه‌ها و یا مساجد دانشگاه‌ها غرفه یا موکب اربعینی داشته باشیم، افزود: انجام این کار می‌تواند فضا را آماده کند که دانشجویان بیشتری برای حضور در کنگره اربعین و پیاده‌روی نجف تا کربلا حاضر شوند که اجرای برنامه موکب اربعینی در ۱۲۰ دانشگاه مطرح کشور در نظر گرفته شده است.

وی به برگزاری دوره سفیران اربعین اشاره و اظهار کرد: برگزاری این دوره آموزشی باعث شده که دست‌اندرکاران پذیرایی از زائران اربعین حسینی (ع) بتوانند خدمات‌رسانی بهتری به زائران اربعین داشته باشند و نباید فراموش کرد که باید از هر گونه کاری که باعث تفرقه و اختلاف در بین شیعه و سنی خواهد شد پرهیز کرد که این موضوعات با جریان دانشجویی قابل حل هستند و البته بناست که از ظرفیت دانشجویان مسلمان غیر ایرانی که در ایران تحصیل می‌کنند نیز استفاده شود.

دبیر ستاد اربعین دانشگاهیان کشور با تاکید بر اینکه جریان دانشجویی عراق را باید شناخت و با آنها ارتباط برقرار کرد، تصریح کرد: مقرر شده علاوه بر موکب‌های پذیرایی از زوار، چندین موکب فرهنگی تک منظوره نیز فقط خدمات فرهنگی را به زوار اربعین به ویژه دانشجویان ارائه کنند.